שתף קטע נבחר

"המחבלים בחדרה תכננו להתפוצץ בזה אחר זה"

בג'יהאד האיסלאמי, שלקח אחריות על הפיגוע בחדרה, אומרים כי אחד משני המחבלים שנהרגו אמור היה לפוצץ עצמו בקניון וחברו אמור היה להגיע זמן קצר לאחר מכן למקום ולפוצץ אף הוא את עצמו. בפועל נצמדו המחבלים במכוניתם לאוטובוס - ואז אירע הפיצוץ. לבתי החולים הגיעו כ-60 פצועים, מהם חמישה במצב בינוני והיתר במצב קל

מכונית תופת התפוצצה אתמול (ו') בסביבות השעה 2 בצהריים בחדרה, ברחוב רמב"ם פינת רחוב מכבי, סמוך לתחנה המרכזית. עד כה נמסר על שני הרוגים וכשישים פצועים. ככל הנראה שני ההרוגים הם המחבלים - אך דבר זה עדיין נבדק. גדודי ירושלים, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, נטלו אחריות לפיגוע.
גורם מטעם הארגון התקשר לתחנת הטלוויזיה "אל מנאר" השייכת לחיזבאללה והודיע כי הפעולה היא לציון שנה לניצחון החיזבאללה על ישראל בדרום לבנון, וכנקמה על המשך תוקפנות ישראל בשטחים.
הג'יהאד האיסלאמי מסר ששני ההרוגים הם עוסאמה אבו אל היג'ה ועלא סבאח, בשנות ה-20 לחייהם. לדברי גורמים בארגון, סבאח היה אמור להיכנס לקניון בחדרה ולפוצץ עצמו. זמן קצר לאחר מכן היה אמור להגיע למקום אל היג'ה ולפוצץ אף הוא את עצמו. לדברי הגורמים, עדיין לא ברור מה השתבש בתוכניתם של השניים.
רמאדן עבדאללה שלח, המזכיר הכללי של הג'יהאד, אמר כי ארגונו ימשיך לשלוח מתאבדים לישראל.

דליקה נוספת במועדון

הפיצוץ אירע סמוך לאוטובוס מספר 841, הנוסע מתל אביב לקריית שמונה. עדי ראייה סיפרו שהמכונית, ובה המחבל המתאבד, נצמדה לאוטובוס - ואז נשמע הפיצוץ.
עד כה דווח על כ-60 פצועים שהגיעו לבתי החולים הלל יפה בחדרה ולניאדו בנתניה. בין הנפגעים 5 במצב בינוני והיתר במצב קל. הנפגעים הם בחלקם ילדים, ששיחקו במגרש הכדורגל הסמוך. לבית החולים הגיעה גם תינוקת בת 8 חודשים שמצבה ככל הנראה קל.
אלי צוברי, שהיה עד ראיה לפיגוע, סיפר כי עמד בסמוך לתחנה המרכזית בעיר כאשר ראה רכב פרטי נצמד לאוטובוס שעה שהיה בדרכו לתוך התחנה. "פתאום שמעתי פיצוץ וראיתי עשן שחור", סיפר צוברי והוסיף: "האוטובוס נפגע ואז כל נוסעי האוטובוס החלו לקפוץ החוצה". צוברי שנפצע בעבר בפיגוע בבית ליד סיפר כי הוא עדיין נתון בהלם.
פיצוץ מכונית התופת גרם להצתת אוטובוס שהסיע ילדים, ובעקבות כך פרצה דליקה נוספת במועדון קבוצת מכבי חדרה הסמוך. ממכבי האש נמסר כי אין לכודים במועדון וכי כל הפצועים מן הפיגוע כבר פונו מן השטח. שלוש כבאיות השתלטו על האש.
כוחות משטרה גדולים בדקו במקום בליווי חבלני משטרה האם נותר חומר נפץ פעיל במכונית התופת. כמו כן נבדק חשד להטמנת מטען נוסף באזור, כנהוג באירועי פח"ע והשטח נסגר לתנועה בשל כך. מרכז המידע של בית החולים "הלל יפה": טלפון 1255166.

"דיברנו על זה שיהיה פיגוע"

"לאורך כל הדרך דיברנו על כך שיהיה פיגוע. לא ידעתי שאני אהיה זה שהפעם יפול בגורל", אמר רב"ט תומר לוי, המשרת בצנחנים. לוי, נסע בקו 841 מפ"ת לטבריה, בלוויית אחיו, עומרי, אף הוא חייל בגבעתי. השניים המאושפזים עתה במצב קל בבית החולים, משחזרים את רגעי הפיגוע מהשנייה בה נשמע הפיצוץ.
"האוטובוס נכנס לתחנה המרכזית ולפתע נשמע פיצוץ אדיר. נפגעתי מרסיסים אך לא איבדתי את העשתונות", משחזר עומרי. "ישר דרכתי את הנשק ואמרתי לכל נוסעי האוטובוס להתכופף, חשבתי שיהיה מטען נוסף".
לאחר שהובהר כי אין מטען נוסף, ניפצו עומרי ואחיו תומר את החלון וחילצו את הנוסעים.
פצוע נוסף, הנער אלמוג נהרי, בן 12, סיפר: "כמה דקות אחרי שאמא שמה אותי במועדון מכבי לאימון כדורגל שמעתי פיצוץ עז ועפתי על הגב. ראיתי זכוכיות עפות והעצים החלו להידלק". האם זיוה סיפרה: "בפיגוע הקודם נפגעה אחותי וישר חשבתי על הגרוע מכל. זו אמנם היתה נסיעה של כמה דקות אבל כל דקה ארכה שעה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפת אזור הפיגוע
צילום: ערוץ 2
הפיגוע בחדרה. הילדים שיחקו כדורגל
צילום: ערוץ 2
צילום: ערוץ 2
המחבל נצמד לאוטובוס - והתפוצץ
צילום: ערוץ 2
מומלצים