שתף קטע נבחר

חידוש בירושלים: מכוניות תופת עם פצצות מרגמה

המשטרה בכוננות עליונה בעקבות ניסונות הפיגוע בבירה. המפכ"ל: "בשטח יש עשרות חוליות המנסות לבצע פיגועים"

גם היום (ב') נמשכת שגרת הפיגועים, בעוד ישראל מממשיכה במדיניות הפסקת האש. כוחות גדולים של משטרה נמצאים בכוננות עליונה בכל הארץ, על מנת להבטיח את שלומם של עשרות האלפים, הגודשים את אתרי הנופש.
"בשטח יש עשרות חוליות עם פוטנציאל, המנסות לבצע פיגועים", כך אמר אתמול (יום א') מפכ"ל המשטרה, רב ניצב שלמה אהרונישקי. זאת בעקבות שני פיגועי מכוניות תופת שהתפוצצו בהפרש של כמה שעות במרכז ירושלים. לדברי המפכ"ל "המחבלים כבר מזמן חצו את הקווים האדומים".
בפיצוץ מכונית התופת עשו המחבלים שימוש בטכניקה של פיזור פצצות מרגמה ברדיוס גדול. המפכ"ל אמר, כי מכונית התופת הוחנתה, ככל הנראה, במקום דקות ספורות לפני הפיצוץ וכי להערכתו כשש פצצות מרגמה נפלו בעקבות הפיצוץ.
המכונית התפוצצה בסביבות השעה 09:00, סמוך לפינת הרחובות חשין ויפו במרכז הבירה. אזור הפיצוץ קרוב מאוד לפיצוץ מכונית התופת שאירע בלילה במגרש הרוסים (במרחק של כ-200 מטרים). ארגון הג'יהאד האיסלאמי נטל אחריות לפיגוע.
למרבה המזל, נפצעו באירוע רק שני בני אדם קל משברי זכוכית ורסיסים, ומספר בני אדם נפגעו מהלם. יותר מ-20 נפגעים קל בסך הכל פונו לבתי החולים. זמן קצר לאחר הפיצוץ נתגלתה פצצת מרגמה סמוך לגן העצמאות בבירה, ברחוב ריבלין. מבדיקה התגלה כי פצצת המרגמה היתה מחוברת למכונית התופת, התנתקה ממנה במהלך הפיצוץ ו"עפה" למרחק של מספר רחובות.
בעקבות כך התברר כי המטען היה מורכב ממספר פצצות מרגמה, שחוברו למטען הנפץ, ונועדו להשיג מספר גבוה יותר של נפגעים. כך מוסבר המספר הגבוה של פיצוצים שנשמעו. המשטרה סגרה את האזור כולו וניהלה חיפוש אינטנסיבי אחרי פצצות המרגמה הנוספות. חמש מתוכן נמצאו ונוטרלו או פוצצו באופן מבוקר.
ארגון הג'יהאד האיסלאמי הודיע באמצעות תחנת הטלויזיה "אל-מנאר" של חיזבאללה, כי אנשיו ביצעו את הפיגוע. בהודעה נאמר כי הפיגוע בוצע כהיזדהות עם חיזבאללה והלבנונים במלאת שנה לנסיגת צה"ל מלבנון, ובתגובה לפשעי ישראל נגד הפלסטינים.
מפקד המחוז ניצב מיקי לוי העריך כי נמנע אסון גדול מאוד. לדבריו, נפלי המרגמות התפזרו ברדיוס של מאה מטר ממקום פיצוץ המכונית ומסמרים הגיעו עד לכבר ציון, במרחק של 170 מטר.
ראש העיריה, אהוד אולמרט, אמר: "מה שמטריד אותי יותר מהעובדה שמדובר במטען מרגמות, היא העובדה שמחבלים הצליחו להטמין בתוך מספר שעות שתי מכוניות תופת, להסיע אותן לתוך מגרש הרוסים ולהפעיל אותן בשלט רחוק. אני מבקש מתושבי ירושלים שלא להגיע למקומות פיגוע מייד עם הישמע הפיצוץ. בפיגוע הנוכחי מדובר היה בשרשרת מרגמות שעלולות היו לפגוע לאורך זמן באזרחים".

וקודם לכן: מכונית תופת ליד המשטרה

מכונית תופת Aהתפוצצה בלילה שבין שבת לראשון הוטמנה בחניון מגרש הרוסים במרכז ירושלים. איש לא נפצע, אך חמישה בני-אדם נפגעו מחרדה ופונו לבית החולים "ביקור חולים".
מכונית התופת התפוצצה מעט אחרי חצות, סמוך מאוד למטה משטרת מחוז ירושלים ולבית המעצר של מגרש הרוסים. המכונית התרסקה לחלוטין, וחלקים שלה עפו עד סמוך לבית משפט השלום, הנמצא במרחק של כמאה מטרים מהמקום. נזק נגרם למספר כלי רכב נוספים.
מחקירה ראשונית של עדי ראייה עולה כי מכונית התופת הונחה ככל הנראה על ידי שני צעירים פלסטינים דקות לפני הפיצוץ. השניים נמלטו ברכב אחר. המשטרה פתחה בסריקות בסיוע מסוק ופרסה מחסומים - אולם השניים לא נתפסו.
עלי ג'רדאת, איש החזית העממית לשחרור פלסטין, אמר ל-ynet כי הפיגוע בוצע על ידי הארגון בתגובה להפצצת צה"ל באמצעות מטוסי אף-16 נגד מטרות פלסטיניות בשכם וברמאללה, בתגובה לניסיון צה"ל ביום שישי לחסל פעילים של התנזים ופעילים של החזית העממית במחנה הפליטים בלאטה.

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד, רענן בן צור ושרון רופא

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 1
מכונית התופת בירושלים
צילום ערוץ 1
צילום ערוץ 1
המרדף אחרי פצצות המרגמה נמשך זמן רב
צילום ערוץ 1
צילום ערוץ 1
הפצוע קל במכונית התופת השניה
צילום ערוץ 1
מומלצים