שתף קטע נבחר

שרה בלאושטיין ואסתר עלון נהרגו בפיגוע ליד נווה דניאל

בפיגוע ירו מחבלים ממכונית נוסעת לעבר הרכב של משפחת בלאושטיין מאפרת. אם המשפחה, שרה בלאושטיין, נהרגה; אסתר עלון, שנסעה בטרמפ, נפצעה אנושות, ומאוחר יותר נפטרה מפצעיה. עוד שלושה מהנוסעים נפצעו, אחד מהם באורח קשה. "גדודי השיבה" המזוהים עם הפתח נטלו אחריות לפיגוע. שרון: לא אבטל את הפסקת האש

שתי נשים נהרגו אתמול (ג') בפיגוע ירי ליד נווה דניאל שבגוש עציון. האחת היא שרה בלאושטיין, בת 53, והשנייה היא אסתר עלון - שתיהן תושבות אפרת. הלוויתה של עלון תיערך היום בשעה 11:30 בכפר עציון והלווייתה של בלאושטיין תיערך הערב ב-20:00 באפרת.
שניים מפצועי פיגוע הירי שוחררו הבוקר לביתם לאחר טיפול בבית החולים "שערי צדק".
בבית החולים "הדסה עין כרם" חל שיפור במצבו של סמי, בנה של שרה בלאושטיין, שנהרגה בפיגוע, ומצבו מוגדר קל. אמש שוחרר מבית החולים אבי המשפחה, נורמן.
בני משפחת בלאושטיין נסעו ברכב המיני ואן שלהם מאפרת בדרך לכותל בירושלים (ולא בדרך להלווית הקב"ט זר, כפי שנמסר בטעות מוקדם יותר ממועצת יש"ע), יחד עם שני טרמפיסטים שאספו בדרך - אסתר עלון ויחזקאל דרעי מאפרת. כ-300 מטר מצומת נווה דניאל עקפה את הרכב מכונית בצבע כהה, שממנה נפתחה אש לעבר המכונית הישראלית. כתוצאה מהירי נעצרה המכונית של משפחת בלאושטיין, והמחבלים הפלסטינים המשיכו לירות לעברה. כל חמשת הנוסעים הישראלים נפגעו מהירי.
בני הזוג בלאושטיין עלו לארץ בחודש אוגוסט האחרון יחד עם בתם בת ה-13, ושלושת ילדיהם המבוגרים היו בחו"ל. הבן סמי הגיע לביקור מקנדה ביום שישי האחרון. בני המשפחה נסעו להתפלל בכותל, לקראת נסיעתו של האב, נורמן, לשליחות בחו"ל.
בפיגוע נפגעה באורח אנוש גם אסתר עלון, בת 20. היא הועברה לבית החולים הדסה עין כרם, ובשעות הערב נפטרה מפצעיה. יחזקאל דרעי נפצע באורח קל.

"מחאה על המשך הכיבוש והרג הפלסטינים"

מייד לאחר מכן המשיכה מכונית המחבלים בנסיעתה צפונה, ונמלטה. מפקד כוחות צה"ל ביהודה ושומרון, תא"ל בני גנץ, אמר במקום הפיגוע כי בינתיים לא ידוע לאן נמלטה מכונית המחבלים, וכי כוחות צה"ל פרסו מחסומים באזור פיגוע הירי בניסיון ללכוד את מכונית היורים.
לאחר הירי נעצרו מכונית ישראליות סמוך למקום הפיגוע, ואחת מהאזרחיות הישראליות רצה לעבר היישוב נווה דניאל, כדי להזעיק עזרה.
"גדודי השיבה", קבוצה פלסטינית צבאית המזוהה עם הפתח, נטלה אחריות לפיגוע הירי שבו נהרגה אחר הצהריים תושבת אפרת ליד נווה דניאל. בהודעת הארגון נאמר כי "הפיגוע בוצע במחאה על המשך הכיבוש והרג הפלסטינים בידי ישראל וכי אנשי הקבוצה ימשיכו בלחימתם".
במקום שבו אירע הפיגוע, אירעו בחודשים האחרונים כמה פיגועי ירי בדפוס דומה של פיגוע עקיפה. המקום קרוב מאוד לשטחים בשליטה פלסטינית באזור בית לחם.

שרון: לא תבוטל הפסקת האש

יו"ר המפד"ל, הרב יצחק לוי, אמר בעקבות הפיגוע: "ממשלת ישראל חייבת ליזום כעת פעולות שיביאו לקריסתה המוחלטת של הרשות הפלסטינית באמצעות כניסה בלתי מוגבלת בזמן לשטח A". לוי שולל לחלוטין את הפסקת האש שעליה הכריזה ישראל ודורש לשוב לפעילות בטחונית יזומה במטרה לחסל את תשתית הטרור.
ואולם ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר כי למרות שורת הפיגועים האחרונים, אין בכוונתו לבטל בשלב הזה את הפסקת האש החד צדדית שעליה הכריז.
שרון אמר כי הוא מצפה שיאסר ערפאת יכריז גם הוא על הפסקת אש, ולאחר שהדבר ייעשה, תוכרז תקופת צינון בת שמונה שבועות, שתהווה תקופת מבחן, במהלכה תדרוש ישראל שלא תהיה שום פעילות אלימה. "ברגע שיתרחש פיגוע, אנחנו נתחיל מחדש את ספירת שמונת השבועות", אמר ראש הממשלה.

בהכנת הידיעה השתתפה ענת רואה

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה
שרה בלאושטיין. עלתה לארץ באוגוסט
צילום רפרודוקציה
רפרודוקציה
אסתר עלון. הצטרפה בטרמפ
רפרודוקציה
מומלצים