שתף קטע נבחר

בני משפחת זר לשרון: "התחנכנו על כך שאתה יודע לנצח"

ראש הממשלה אריאל שרון ביקר אמש אצל ידידו משה זר, אביו של גלעד זר שנרצח השבוע, ושמע מבני המשפחה ביקורת קשה: "יש לנקוט בפעולות ולא בהבלגה". בני המשפחה הביעו תמיהה: "כיצד ייתכן שאדריכלי וקבלני אולם ורסאי נעצרו ונחקרו, ואילו אדריכלי הסכם אוסלו לא נחקרים". ובקואליציה: שר התיירות זאבי קרא לסיעת "האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו" לפרוש מהממשלה לנוכח ההבלגה וקבלת דו"ח מיטשל. ח"כ ישראל כץ מהליכוד: "חשבתי שבתום שבוע של הבלגה הוא יחליט להתקיף, אבל ההשפלה נמשכת". נתניהו: "לתקוף את הרשות הפלסטינית"

מחריפה הביקורת מימין על ראש הממשלה אריאל שרון, לנוכח החלטתו להמשיך במדיניות הפסקת האש.
שרון ביקר אמש (ד') בבית משפחתו של גלעד זר ז"ל, שנרצח שלשום בפיגוע ירי בכביש עוקף שכם. הביקור ארך כשעה ובמהלכה דיבר שרון עם כל בני המשפחה. לדברי נוכחים בפגישה, אבי המשפחה, משה זר, אמר לראש הממשלה כי "המצב לא יכול להימשך כך". מקורבי משפחת זר מסרו, כי ביקור התנחומים בקרני שומרון התנהל באווירה קשה מאוד. בני המשפחה שאלו את ראש הממשלה בבכי ובהתרגשות "כמה דם עוד יישפך עד שהממשלה תפסיק את ההבלגה, תילחם באוייב ותימנע הרג יהודים?". ראש הממשלה האזין להם בקשב רב ואמר כי יקבל את ההחלטה המתאימה במועד המתאים, למרות ש"דמי רותח כעת"..
זה לא היה ביקורו הראשון של אריק שרון בביתו של משה זר. השניים ידידים מאז שמשה זר היה חייל של שרון בחטיבת הצנחנים, ואף נפצע קשה בקרב במיתלה. בני משפחת זר אמרו לאריק שרון שהתחנכו על כך "שאריק יודע לנצח מלחמות", וטענו כי הצביעו לו, כדי שינצח במלחמה. בני המשפחה אמרו כי יש לנקוט בפעולות יזומות ולא בהבלגה. אלמנתו של גלעד זר, חוזרת בתשובה מקיבוץ כפר סולד, אמרה שגם היא גדלה תחת אש, ו"כמו ששם יכולנו לסורים - כך גם כאן אפשר להתמודד מול המחבלים".
בני המשפחה הזכירו בשיחה עם שרון את מה שהגדירו "אדריכלי אוסלו". לדבריהם, "שיחת היום בבית היתה השאלה כיצד ייתכן שאדריכלי וקבלני אולם ורסאי נעצרו ונחקרו, ואילו אדריכלי וקבלני הסכם אוסלו שקרס וקבר תחתיו מאות הרוגים - לא נחקרים".
כל האחים לבית משפחת זר מתגוררים ברחבי יש"ע. הם אומרים, כי לא יעזבו את המקום גם לאחר הפיגוע. הגר זר אמרה: "אנחנו פה נטועים חזק ונמשיך להתגורר פה". רונן כהן, גיסו של גלעד זר, הנשוי לאחותו ענת ומתגורר בחברון, אמר: "העניין הזה של העזיבה לא עולה על הדעת, הוא בכלל לא בלקסיקון שלנו, אנחנו פה בארץ ישראל נטועים חזק ולא יוציאו אותנו מפה. אנחנו רק מחכים שתיפסק ההבלגה הזאת ושאריק יבין שיש לו גיבוי של כל הציבור בישראל לעשות מהלכים בשביל לנצח את הטרור. הרי בסופו של דבר הוא יעשה את זה. אנחנו כואבים שהרצח היה מיותר".

סדקים בקואליציה

הביקורת על שרון מגיעה גם מגורמים פוליטים. בנימין נתניהו אמר אמש לערוץ 2 כי "יש לפגוע ברשות הפלסטינית". ואילו שר התיירות, רחבעם זאבי, הציע אתמול לחבריו בסיעת "האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו" לפרוש מהממשלה.
בנאום ארוך טען השר זאבי, כי מבחינתו, אין אפשרות לשבת בממשלה שהעומד בראשה אומר כי הוא מקבל את דו"ח מיטשל במלואו, וממשיך בהפסקת האש למרות התגברות האלימות מהצד הפלסטיני.
גנדי היה בודד בדעתו שיש לפרוש כעת מהממשלה. השר אביגדור ליברמן אמר בישיבה: "צריך לתת עוד זמן לראש הממשלה, זה מוקדם מדי לפרוש". עם זאת, ליברמן אמר כי גם ההארכה שיש לתת לשרון לא צריכה להימשך זמן רב מדי - חודש עד חודש וחצי.
בסופו של דבר הסיעה החליטה לבקש ממרכזי שתי המפלגות המרכיבות אותה להתכנס ולחוות את דעתן בהקדם האפשרי לגבי המשך ישיבת הסיעה בממשלה. עוד קבעה הסיעה כי עמדתה היא שהפסקת האש מיצתה עצמה וכי צריך לשים קץ להבלגה. ביום ראשון הקרוב ייפגשו חברי הסיעה עם ראש הממשלה ובהתאם לתשובותיו יקבלו החלטה סופית בעניין הפרישה.

התקפות גם מבית

ב-48 השעות האחרונות החלו לתקוף את שרון ביתר שאת גם חבריו לסיעה. השרים לימור לבנת ועוזי לנדאו, יו"ר הקואליציה זאב בוים וחברי הכנסת ישראל כץ ומיכאל איתן ביקרו את מדיניותו באחרונה.
"חשבתי שבתום שבוע של הבלגה הוא יחליט להתקיף", אומר כץ, "אבל ההשפלה נמשכת".
ח"כ מיכאל איתן תובע לקיים בירור "אמיתי ונוקב", כהגדרתו, בין הליכוד לבין מתיישבי יש"ע. "בעקבות החלטת ממשלת שרון להסכים להקפאה מרחיקת לכת של ההתנחליויות ונקיטת מדיניות של הבלגה, נוצרו פערים עצומים בין מה שסבורים מתיישבי יש"ע שעל ממשלת ישראל לעשות בשעה זו לבין מה שהממשלה סבורה שניתן לעשות בתנאים הקיימים", אמר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:דודו פריד
ימשיכו ביחד? זאבי ושרון
צילום:דודו פריד
צילום איי פי
הלוויתו של גלעד זר
צילום איי פי
מומלצים