שתף קטע נבחר

פיגוע דמים בדולפינריום בת"א: 18 צעירים נהרגו

כחצי שעה לפני חצות עמדו עשרות צעירים בכניסה למועדון ה"דולפי" בתל אביב, מצפים ללילה של בילוי. לפתע הסתנן לתוכם מחבל מתאבד - ופוצץ מטען חבלה. 17 נערים ונערות נהרגו - למעלה ממאה נפצעו, חלק ניכר מהם קשה. זהו הפיגוע הקשה ביותר מזה כחמש שנים

פיגוע הדמים הקשה ביותר מזה כחמש שנים פגע במרכז חיי הלילה של תל אביב: 18 צעירים וצעירות איבדו את חייהם, וכמאה נפצעו, חלק מהם קשה ואנוש, כשמחבל מתאבד התפוצץ בקהל של בני נוער באזור הדולפינריום שבטיילת. צו איסור פרסום הוטל על פרטי החקירה. (ידיעות נפרדות על מצב הפצועים, תגובות הפלסטינים, תגובת ארה"ב ומדיניות הממשלה - בקישורים מימין).
הפיגוע אירע סמוך לשעה 23:30. מחבל מתאבד פוצץ את עצמו סמוך למועדון ה"דולפי-דיסקו", שבו נערכה מסיבה ליוצאי מדינות חבר העמים. המחבל נעמד בתור הכניסה למועדון, בתוך הצעירים, והפעיל את המטען. הג'יהאד האיסלאמי נטל אחריות לפיגוע.
כוחות המשטרה במקום ערכו סריקות ממושכות במהלך הלילה בשל חשש להימצאותם של מטענים נוספים. מועדונים אחרים באיזור נסגרו מחשש שהוטמנו בהם מטענים.
מפכ"ל המשטרה, שלמה אהרונישקי, שהגיע למקום הפיגוע, סיפר כי למשטרה לא היתה התרעה ספיציפית על כוונת ארגוני המחבלים לבצע פיגוע בדולפינריום. "אנו ערוכים בכל מקום באופן מתוגבר אבל לא ניתן לסגור כל מקום בצורה הרמטית כפי שכבר אמרתי בתקופה האחרונה", הוסיף המפכ"ל. להערכת המשטרה לא ניתן להצביע על קשר בין הפיגוע הלילה לבין ניסיון הפיגוע הכושל באותו מקום לפני כחמישה חודשים.
"לא הגענו לקצה גבול היכולת שלנו יש לנו עוד הרבה מה לעשות. נוכחות של השוטרים בשטח עוצרת לפעמים פיגועים לפעמים היא מסכלת אותם ולפעמים מפחיתה את עוצמתם. היום מדובר בפיגוע מהסוג הגרוע שלו ציפינו עם כמות גדולה מאוד של נפגעים", אמר אהרונישקי.

עדי ראייה

תומר רווח, בן 22 מנווה סביון, סיפר: "באנו לפאצ'ה אני וחבר נוסף כדי לבלות. למזלנו איחרנו וכשהתקרבנו לדלתות המועדון שמענו פיצוץ עז וראינו חלקי גופות במקום. מיד לאחר הפיצוץ התקרבנו למקום כדי לעזור".
עד ראיה נוסף, אריאל לוי, מבת ים סיפר ל-ynet: "הייתי בדרך לחבר על האופנוע כששמעתי את הפיצוץ. ירדתי מיד מהאופנוע ורצתי למקום. מצאתי על הרצפה נערה בת 16 או 17 בגיל של הבת שלי. הרגשתי שהיה לה דופק אבל היא לא נשמה. למדתי בקורס החייאה והתחלתי מיד להנשים אותה. לשמחתי הרבה הצלחתי ואמבולנס פינה אותה לבית החולים כשהיא נושמת עם דופק. אני מקווה שהיא תהיה בסדר. אני חייב לבקר אותה ומקווה שתחלים".
רוני סוקליצקי, עורך מסיבות בפאצ'ה, מועדון הסמוך לזה שבו נערך הפיגוע, סיפר כי "סמוך לשעה 23:30 שעה שבה המועדונים נפתחים לפני המסיבות יצאתי החוצה כדי לבדוק היערכות אחרונה לפני המסיבה, עמדו שם עשרות אנשים בפתח המועדונים כשבמועדון הייתה מסיבה שמיועדת לקהל הרוסי. לפתע שמעתי פיצוץ אדיר וראיתי אלומת אש מתפרצת לשמים, זו הייתה תמונה מחרידה, אנשים נשכבו על הריצפה וחלקי אדם עפו לכל עבר. אצלנו היה צפי לכ-1,500 איש הלילה, אילו הפיצוץ היה מתרחש כחצי שעה או שעה לאחר מכן אני חושש שמספר הנפגעים היה הרבה יותר גדול".

בהכנת הכתבה השתתפו פליקס פריש, סמדר שמואלי ואורן רייס


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 1
פינוי פצועים ממקום הפיגוע
צילום ערוץ 1
צילום ערוץ 2
איזור הפיגוע
צילום ערוץ 2
צילום ערוץ 2
מקום הפיגוע
צילום ערוץ 2
צילום רוייטרס
אחד הפצועים
צילום רוייטרס
צילום ערוץ 2
המועדון שנפגע
צילום ערוץ 2
מומלצים