שתף קטע נבחר

"המידע שהביא יהודה הציל רבים"

סגן אלוף יהודה אדרי נפגש בכביש המנהרות עם סוכן פלסטיני שהפעיל. הסוכן שלף אקדח וירה במפעילו מטווח קצר. מאבטח שהיה ברכב נפצע בינוני. מאבטח נוסף הצליח לרדוף אחרי הסוכן ולהרוג אותו. קבוצת "גדודי חסיין עביאת" הודיעה שחיסלה את איש הביטחון הבכיר, כנקמה על כך שעמד מאחורי חיסולו של בכיר התנזים חסיין עביאת. חבר ליחידה ספד לו: "רק התראה אחת לא ידעת לתת, ההתראה על זה שהרג אותך"

סגן אלוף יהודה אדרי, בן 45 ממעלה אדומים, הוא איש הביטחון הישראלי שנהרג אתמול בבוקר (יום ה') במארב ירי בכביש המנהרות, שטמן לו פלסטיני, שעבד כסוכן ישראלי.
אדרי הובא למנוחות ב-20:00 בבית העלמין בהר הרצל בירושלים. מאות אנשי חיל המודיעין, חברים ובני משפחה ליוו אותו בדרכו האחרונה, בטקס צבאי מלא.
מפקד היחידה ספד לו: "מאז שהתחילו האירועים בחודש ספטמבר האחרון, יהודה הגביר את עבודתו. הוא עבד יום ולילה והביא מידע שהציל אזרחים רבים. אנחנו נשבעים להמשיך את הדרך ולעשות את העבודה הקדושה הכי טוב שאנחנו יודעים".
מפקד המרחב אמר בהלוויה: "היית אביר ותיק, שבכל יציאה לקח אתו כלי נשק ייחודי ורק אנחנו יודעים עד כמה. הרבה קצינים באו אלי היום וביקשו להמשיך את דרכך". חברו אסא ירקוני אמר: "התחלת בתור חייל פשוט אך לא היית כזה. בשיחתנו שלשום היית גאה על הישגי המערכת, אך לא טרחת להבליט את חלקך. היית תמיד צנוע. באה מהרי האטלס ועיירת הפיתוח בדרום והגעת ליחידת עילית ללא פרוטקציה וללא גימיקים".
חבר ליחידה אמר: "אתה היית זה שאמרת שבעוד מספר דקות ירו על גילה, וכך אכן היה. מותך פתח היום חלון קטן לעשייה המיוחדת של היחידה שלנו, אבל רק התראה אחת לא ידעת לתת, ההתראה על זה שהרג אותך".
בנו של יהודה, איתן, שמסיים בימים אלה קורס קצינים, ספד על הקבר: "אבא שלי, אני מצטער, אני אשמור על הילדים, על האחים, על האמא הכי נהדרת בעולם. אני מבטיח לך שאנחנו נתחזק ולא נשבר. הייתי בשבילי יותר מאבא, היית חבר".
אדרי שירת ביחידה שמתמחה במודיעין אנושי בחיל המודיעין, בשם יחידה 504. הוא שימש בתפקיד סגן מפקד מרחב יהודה ושומרון ביחידה, ועסק בין השאר בהפעלת סוכנים ומקורות פלסטינים.
קצין ששירת ביחידה מספר כי אדרי התגייס אליה בתחילת שנות השבעים ושימש כנהג, עד הגיעו לדרגת נגד. במהלך שירותו ביחידה יצא אדרי ללימודים אקדמים ולקורס קצינים המיועד לנגדים, וחזר ליחידה כקצין בדרגת סגן. במהלך שירותו הוא היה מדריך מלווה של קצינים צעירים ביחידה, ובהמשך דרכו התקדם בשרשרת הפיקוד עד הגיעו לתפקידו הנוכחי.
החבר סיפר כי "במהלך הקריירה ארוכת השנים שלו ביחידה שימש אדרי כקצין בגשרים השונים בגבול ירדן. מדובר בתפקיד שלא מעט קצינים סיימו אותו עם תיקים פליליים בפרשות שחיתות שונות ומשונות. אדרי הצליח למלא את התפקיד על הצד הטוב ביותר ולהמשיך להתקדם מבלי שדבק בו רבב. למרות התפקיד המיוחד שדורש ממך להלך לפעמים באזור דמדומים ולבצע פעולות אפורות נשאר אדרי אדם ללא דופי, פשוט בחור מצויין".

הרצח: מארב מתוכנן

אדרי נסע במכונית אזרחית יחד עם שלושה מאבטחים לפגישה עם הסוכן הפלסטיני, חסן אבו שעירה, אותו הפעיל במהלך החודשים האחרונים. אותו סוכן, על פי מקורות פלסטינים רשמיים, ריצה בעבר מאסר של שנתיים ברשות הפלסטינית באשמת שיתוף פעולה עם ישראל. גורמי בטחון מסרו כי הוא תכנן מראש לרצוח את מפעיליו הישראלים והגיע למפגש מצוייד באקדח.
כשהתקרבה המכונית הישראלית למקום המפגש, סמוך למנהרה הצפונית של כביש המנהרות, ניגש אליה שעיירה, המתין שאדרי יפתח את הדלת וירה בו כמה כדורים. גם אחד המאבטחים שישב סמוך לאדרי נפצע מן הירי באורח בינוני. מאבטח אחר שישב ברכב פתח במרדף אחרי הפלסטיני היורה ולאחר כ-30 מטרים של ריצה בתוך שטח כרם סמוך, ירה בו והרגו. החייל הפצוע הצליח להגיע לבית החולים ברכב אזרחי שנעצר במקום ופינה אותו לבית החולים הדסה עין כרם.
קבוצה המכנה עצמה "גדודי חסיין עביאת" נטלה אחריות לפיגוע. לדברי הקבוצה, אדרי עמד מאחורי חיסולו של בכיר התנזים חסיין עביאת, והפיגוע הוא נקמה על החיסול.
עביאת, שחוסל בראשית מהומות אוקטובר, היה אחראי על גזרת בית לחם ובית ג'אלה, ובין היתר היה אחראי על החוליות שירו על גילה.

מקרים דומים

הרצח של אדרי הזכיר לרבים במערכת הבטחון רצח אחר, זה של נועם כהן, רכז השב"כ שנרצח ב-1994 על ידי סייען שהפעיל ברמאללה. כהן נסע במכונית מרצדס אזרחית של השב"כ למקום המפגש כשהוא מלווה במאבטחים. אולם הסייען וכמה פלסטינים נוספים ארבו לו מאחורי חומה וכשהתקרב עם מכוניתו, פתחו לעברו באש. שניים מן הרוצחים נהרגו מאוחר יותר בקרב יריות עם כוח צה"ל שהקיף את בית המסתור שלהם בכפר אבו דיס ממזרח לירושלים. הרוצח השלישי נהרג כאשר כוח מסתערבים של דובדבן והשב"כ זינק לעברו מתוך מכונית מסחרית שהוסוותה כמכונית של סוחר ירקות. הרוצח ניסה לפתוח באש לעברם, אולם נהרג מיד.
ראש השב"כ לשעבר, יעקב פרי, כתב בספרו האוטוביוגרפי "הבא להורגך" כי "אנשי שב"כ המפעילים סוכנים מסתכנים בכל יום ובכל שעה. האפשרות שגם הסוכן הנאמן ביותר יתמלא לפתע הרהורי חרטה ויחשוף לפני ארגון מחבלים את האמת, מרחפת כל העת באוויר. לא אחת היא מוצאת את ביטויה בשטח. לפעמים רוצחים המחבלים את הסוכן בעקבות וידויו, לפעמים הם שולחים אותו להרוג את מפעילו כדי להוכיח שהחרטה שלו אכן כנה ומלאה".
פרי מספר על מיקרים דומים נוספים: משה (מוסא) גולן נרצח ב-25.6.1980, כאשר יצא לפגוש את הסוכן שלו, ג'סן מוחם אל חבאש, בן 21 ממחנה הפליטים בלאטה, בדירת מפגש בנתניה. חבש השליך גרגרי פלפל שחור לתוך עיניו של גולן, רצח אותו בדקירות סכין ונמלט. פרי מספר בספרו, כי הסוכן שבגד, נהרג כעבור ארבעה ימים באישון לילה בשכם לאחר מרדף מודיעיני של רכזי השטח, אנשי אגף המבצעים בשב"כ וצה"ל. בידו היה אקדחו של משה גולן.
חיים נחמני נרצח ב-3.1.1993 בדירת מפגש של השב"כ בשכונת רחביה בירושלים. הסוכן, מאהר אבו סרור, בן 22 מבית ג'אלה, נעצר על ידי ישראל בשל היותו אוהד חמאס וכששוחרר פתח מספרה במחנה הפליטים "אל עיידה" ממערב לבית לחם. בדצמבר 92' הוא גויס כסוכן לשב"כ. לפגישה עם נחמני הגיע עם שניים מבני משפחתו ורצח אותו בדקירות סכין ובמהלומות פטיש, כדי לטהר את עצמו מחשדות שדבקו בו ברחוב הפלסטיני. אבו סרור הצליח לחמוק מספר פעמים מכוחות הביטחון וב-1.7.1993 ניסה לחטוף אוטובוס עמוס נוסעים בירושלים. אבו סרור נהרג בחילופי האש עם שוטרי משמר הגבול יחד עם שני מחבלים נוספים. באירוע נרצחה גם ז'נט קדוש, שהשלושה השתלטו על מכוניתה.

את הידיעה כתבו פליקס פריש, יהונתן ליס, ענת רואה ועלי ואקד


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום cnn
מקום הפיגוע, כביש המנהרות. מארב מתוכנן
צילום cnn
צילום גלי תיבון
צוות מד"א מפנה את גופת המחבל. המאבטח הפצוע רדף אחריו
צילום גלי תיבון
מומלצים