שתף קטע נבחר

חומש, בעקבות רצח קריביץ': "אין לנו לאן ללכת"

איליה קריביץ' נפגע מירי של פלסטיני - ונפצע אנושות. כעבור דקות ספורות הוא מת מפצעיו. הפתח לקח אחריות לרצח. רק שלשום נהרג תושב היישוב דני יהודה בפיגוע ירי. תושבת היישוב: "זו זוועה טוטאלית אני רוצה לעזוב". הפלסטינים מדווחים: "מתנחלים התפרעו בכפרים באיזור חומש"

תושב חומש שבשומרון נרצח אתמול (ד') אחר הצהריים. מקורות בקרב המתנחלים מסרו כי ההרוג, איליה קריביץ', בן 62, אב לשתי בנות וסב לחמישה נכדים, נורה מטווח קצר, בכפר סילת א-דהאר. הלוויתו נערכה היום בסביבות השעה 14:00 אחר הצהריים, בבית הקברות בנתניה. תנועת הפתח לקחה אחריות לרצח.
קריביץ' קיים פגישה עסקית עם תושב פלסטיני עימו היה בקשרי עבודה, ובעת שפרק סחורה הגיע למקום מחבל וירה בו מטווח קצר. הוא נפצע אנושות, נכנס לאוטו ונסע ליישוב חומש בכוחות עצמו שם התמוטט ומת מפצעיו. הפלסטיני איתו נפגש הנרצח עוכב לחקירה. ראובן טביב, ראש היישוב חומש, אומר ל-ynet כי בסמוך לכניסה ליישוב ניצב בית ערבי בודד, המשמש בית עסק, והנרצח נכנס לשם כדי לפרוק את הסחורה - ואז נורה באקדח מטווח קצר.
"איליה היה שכן שלנו במשך 9 שנים", סיפרה אתי רוזנבלט, "הוא הגיע ליישוב מטעמים אידיאולוגים וגם מטעמים של איכות חיים. הוא הביא איתו גם את שתי בנותיו, ריטה אם לשלושה וסבטלנה אם לשניים. הוא היה איש מקסים וחרוץ, שקט ומקנה ביטחון. משיחות איתו בימים האחרונים הבנתי שהוא מאוד מוטרד כמו כולנו מהמצב. הוא חשש, וכאיש שיוצא בבוקר לעבודה בבית הדפוס בנתניה וחוזר בערב, היה לו ממה לחשוש. הוא השתלב חברתית ביישוב וכולם הכירו אותו, היישוב היה בית בשבילו. איש משפחה".
מקורות פלסטינים טענו כי בעקבות רצח המתנחל מחומש - תושבים ביישוב התפרעו בכפרים הפלסטיניים הסמוכים בורקא וסילת א-דאהר. מדובר צה"ל נמסר כי כוחות צבא נכנסו לכפרים על מנת לבצע מעצרים, וכי מספר מתנחלים ניסו לפגוע ברכוש פלסטיני בכפרים והציתו מאות דונמים של גידולים חקלאיים. ההערכה בצה"ל היא כי באזור חומש פועלת חוליה אחת, האחראית למעשי הרצח ולפיגועי הירי במקום.

המתנחלים: "נמאס לנו"

הפיגוע היווה שיא במכות שנוחתות באחרונה על היישוב הקטן שבשומרון. רק לפני יומיים נהרג תושב היישוב חומש, דני יהודה ז"ל, בפיגוע ירי. בתו של הנרצח התראיינה שלשום ל"ידיעות אחרונות" וסיפרה כי היא רוצה לעזוב (הידיעה - בקישורים מימין).
דפנה כהן, תושבת היישוב חומש, מתגוררת בו כבר 18 שנה, יחד עם שלוש בנותיה ובעלה. בעקבות הפיגוע אמש והירצחו בשבוע שעבר של דני יהודה, היא אומרת ל-ynet כי "זו זוועה שאי אפשר לתאר. אלה לא חיים. נמאס לנו טוטאלית. זה לא הולך ומשתפר אלא רק הולך ומחמיר. אם היינו יכולים לקחת את הבית ולעבור, היינו עושים זאת. המשפחה שלי כל הזמן לוחצת עלי לעבור, אבל אני זו שעד עכשיו אמרתי להם שיהיה בסדר ושנמתין, אבל אחרי מה שקרה בשבועיים האחרונים, אני בתחושה שאני רוצה לעזוב. אנחנו מאוד אוהבים את היישוב, אבל אי אפשר יותר".
ראש היישוב, ראובן טביב, אמר כי "אנחנו, תושבי חומש, דורשים מהצבא את מה שדרשו תמיד ועכשיו ביתר שאת, תגברו את הכוחות באזור ותגרמו לכך שהצירים ליישוב יהיו בטוחים. הצבא יודע איך לעשות את זה והוא צריך לעשות את זה".
ראש המועצה האזורית שומרון, בנצי ליברמן, אמר כי "אי אפשר להמשיך כך, אי אפשר לקבור כל יום מישהו אחר. אנשים מאבדים את היכולת לתפקד ומרגישים שהמדינה הפקירה אותם. אין ספק שאם זה היה קורה בתל אביב או בירושלים המדינה לא הייתה מגיבה כך". ליברמן הוסיף ואמר כי "ההתנהלות של ממשלת שרון לא מובנת, לא סבירה, ולא מתקבלת על הדעת. מדינה שמפקירה את אזרחיה היא מדינה מופקרת".
עטרה, תושבת חומש, אמרה ל-ynet כי "אין פה ביטחון, אין צבא, אני לא ראיתי אפילו חייל אחד על הגבעות מסביב, הכבישים מופקרים. אני מכירה מספר אנשים שאם יציעו להם פיצוי על ביתם הם יעזבו את המקום. אבל מי שקנה פה בית, אין לו לאן ללכת. אני באופן אישי לא יוצאת מהבית בלילה שנה שלמה. שנה שלמה לא יצאתי בערב רק בבוקר מפחד. אם בעלי לא חוזר בזמן הביתה אני מודאגת ביותר".

הפגנת זעם מול משרד רה"מ

עשרות מתנחלים הקימו אתמול אוהל מחאה מול משרד ראש הממשלה. כשהידיעה על הפיגוע הגיעה למתנחלים הם חסמו בתגובה כבישים וצבאו על הגדרות במקום. עודד שטרן, בן 33 מנווה צוף, סיפר ל-ynet כי "כל מה שאנחנו רוצים זה ביטחון ולא יותר. אנחנו יודעים שידיו של הצבא כבולות והוא לא יכול לספק לנו את הביטחון שהוא מסוגל לספק. אנחנו לא יודעים בדיוק מה לעשות, אבל ראש הממשלה יודע מה צריך לעשות כדי להביא לנו יותר ביטחון. אנחנו מתכננים להיות כאן במשך שבועיים ופעמיים ביום לצאת להפגנות, מדי פעם יוחלפו היישובים באוהל. כרגע יש 20 משפחות באוהל ובשבת יהיו יותר. אנחנו רוצים שראש הממשלה יראה אותנו יום יום. הפקנו גם קלטת וידאו של סירנות ויריות ואנחנו משמיעים אותה כל הזמן, אלה החיים שלנו. ביישוב שלי שני אנשים נהרגו ושמונה נפצעו, על כל אדם שני ירו, איזה מין חיים אלה?".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה מועצת יש"ע
הנרצח, איליה קריביץ`
צילום רפרודוקציה מועצת יש"ע
צילום גלי תיבון
ההפגנה מול משרד רה"מ
צילום גלי תיבון
צילום ערוץ 1
בתו האבלה של ההרוג
צילום ערוץ 1
מומלצים