שתף קטע נבחר

מרגלית הר שפי לא תשוחרר בשחרור מוקדם

ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר החליטה שלא להעניק להר שפי, שהורשעה באי מניעת רצח רה"מ יצחק רבין ז"ל, שחרור מוקדם בתום ריצוי מחצית מעונשה. הוועדה קבעה שלא הביעה חרטה כנה על מעשיה. בנוסף, נאמר בהחלטה ששחרורה של הר שפי אחרי מחצית מהעונש בלבד אינו עומד במבחן הסבירות

ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר דחתה אתמול (ב') את בקשתה של מרגלית הר שפי לשחרור מוקדם. הר שפי תוכל לפנות בבקשה לדיון חוזר רק לאחר שתרצה מחצית מחמשת החודשים שנותרו לה עד לתום מאסרה.
הוועדה קבעה, כי "שחרורה של הר שפי לאחר ריצוי מחצית מתקופת מאסרה יפגע במידה חמורה באמון הציבור במערכת המשפט ואכיפת החוק ובהרתעת הרבים ויצור פער גדול ובלתי סביר בין העונש שנגזר עליה וזה שביצעה בפועל".
בהחלטת הוועדה נאמר כי הר שפי מעולם לא הביעה חרטה על מעשיה, "ובנסיבות אלה אל לה לבוא בטרוניה שהדבר נזקף לחובתה". ועדת השחרורים ציינה כי הר שפי מבקשת למזער את חלקה ולהטמיע אותו באווירה הכללית ששררה אז. "לא שוכנענו שהפנימה את אשר אמרו שבעת שופטיה. הבעת צער עמוק על התוצאה אין בו כדי לכפר על מחדלה. אין בו הפנמה את אשר עוללה, ואין בו שידור לציבור שלמדה את לקחה", כתב השופט שעמד בראש הוועדה. הוא הוסיף כי "עול השכנוע מוטל על כתפיה של האסירה ולדעתנו, היא לא הרימה אותה. הענקת שחרור מוקדם איננה זכות מוקנית, אלא ניתנת לאחר שאסיר הפנים את חטאו, למד את לקחו והביע חרטה כנה".
הוועדה קבעה גם כי שחרורה של הר שפי לאחר ריצוי מחצית מתקופת מאסרה תפגע במידה חמורה באמון הציבור במערכת המשפט ואכיפת החוק ובהרתעת הרבים ויצור פער גדול ובלתי סביר בין העונש שנגזר עליה וזה שביצעה בפועל.
הוועדה התייחסה בהרחבה גם לעובדה ש"חוק דרעי", המאפשר שחרור מוקדם של אסירים בתום ריצוי מחצית בתקופת מאסרם, נחקק רק לאחר שנגזר עונשה של הר שפי. "אין מעניינה של הוועדה לבחון את השיקולים שהנחו את המחוקק לתקן את החוק, גם אם היא מודעת להם, אך במקביל אין להתעלם מכך שהכנסת מיהרה לחזור בה מקביעה זו ובעוד כחצי שנה יחזור המצב לקדמותו", נכתב בהחלטת הוועדה.

אמה של הר שפי: "הדיון היה מכור"

אמה של הר שפי, בטחה, אמרה ל-ynet, כי החלטת הוועדה לא הפתיעה אותה וכך היא צפתה שיקרה. "בתי היתה מטרה מסומנת. הדיון בוועדת השחרורים היה מכור, כאשר הפרקליטות ביצעה, למעשה, משפט שדה, בו חזרה על האישומים נגד מרגלית. ממשיכים למצוץ את דמה", אמרה האם.
לדבריה של האם, בשיחת טלפון שקיימה אמש עם בתה, אמרה לה מרגלית, שהיא אינה צופה את שחרורה המוקדם ושהחלטת הוועדה היתה ידועה לה מראש.
יו"ר ועד הפעולה למען מרגלית הר שפי, מרים גולדפישר, אמרה ל-ynet כי, המערכת ממשיכה לרדוף את מרגלית, "חיפשו ומצאו מישהו שיישא באחריות. רוצים להעניש ציבור שלם והיא הנציגה של הציבור שלנו. דורכים עליה כמו שדורכים על ג'וק".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
מרגלית הר שפי. דורכים עליה כמו שדורכים על ג`וק
צילום גלי תיבון
מומלצים