שתף קטע נבחר

"אפרת" הפיצה בכנסת קלטות נגד הפלות לצעירים

אנשי אגודת אפרת, המתנגדת להפלות, מספרים כי הם הפיצו עשרות אלפי סרטי הסברה לקטינים וצעירים בבתי ספר ובבסיסי צה"ל. שני גניקולוגים בכירים המופיעים בסרט כמתנגדים להפלות טוענים כי מעולם לא שיתפו פעולה עם הארגון. בשבוע הבא תיערך ישיבה מיוחדת בוועדה לקידום מעמד האשה

אנשי אגודת "אפרת", המעודדת ילודה ומתנגדת להפלות, מתגאים כי בשבועיים האחרונים הפיצו עשרות אלפי סרטי הסברה על גבי תקליטורי מחשב לקטינים ולצעירים בבתי ספר, בבסיסי צה"ל ובקניונים. ח"כ יעל דיין, יו"ר הוועדה למעמד האשה, פנתה לשרת החינוך לימור לבנת ולצה"ל בבקשה לבדוק את הנושא. ישיבה מיוחדת בנושא תיערך בוועדה בשבוע הבא.
בסרט הקרוי "פרפרים בבטן" נראות נערות ונשים צעירות המספרות כי ההפלה שעברו היתה טעות שמקורה בהטעיה מכוונת של עובדים סוציאליים ואי מתן מידע על ידי רופאים על הסכנות הרפואיות הכרוכות בהפלה.
שני גניקולוגים בכירים המופיעים בסרט, הפרופסורים יוסף שנקר מהדסה עין כרם ובן ציון רפאל מבלינסון, ומביעים שם עמדה שלילית על הפלות: "אין מקום לעשות הפלה בגלל מצב סוציאלי", אומר שם שנקר. "אשה שעושה הפלה יוצאת תמיד עם תחושת אשמה", אומר רפאל שמספר כי הצליח להניא מכך נשים רבות. אלא ששני המומחים כלל לא ידעו שהם מופיעים בסרט ולטענתם נעשה שימוש שלא ברשות בדבריהם, והתבטאויותיהם הוצאו מהקשרן.

פרופ' רפאל: "מישהו הקליט משהו וערך בצורה מגמתית"

פרופ' יוסף שנקר מבית החולים הדסה בירושלים קיבל את הידיעה על הפצת הסרט מח"כ יעל דיין. "מעולם לא אמרתי שאסור לעשות הפלות", הוא אומר ל-ynet. "ייתכן שאמרתי שהפלות הן דבר לא טוב, כל גניקולוג יודע שהפלות הן דבר לא טוב, אבל עושים הפלות כי יש סיבות לעשות אותן. אני באופן אישי אינני מתעסק בהפלות, אני מסייע לנשים לעשות ילדים ולא הפלות. כאשר אצפה בקלטת, אחליט מה לעשות בנדון".
גם פרופ' בן ציון רפאל אומר כי הוא תומך בזכות האשה על גופה, ומעולם לא שיתף פעולה עם אנשי אגודת אפרת. "אני אפילו לא יודע מה יש בקלטת", אומר פרופ' רפאל. "מעולם לא דיברתי עם הנציגים של אפרת לציטוט או שלא לציטוט. ייתכן שמישהו הגיע לכנס רפואי, הקליט משהו וערך אותו בצורה מגמתית. עמדתי בנושא ההפלות ידועה: אני מאמין בזכות האשה על גופה. כגניקולוגים, אנו תמיד אומרים שעדיף למנוע הריון באמצעי מניעה. אבל, אם אשה הרתה ואיננה יכולה מסיבותיה להחזיק בהריון, זכותה לעבור הפלה".

ח"כ דיין: "מדובר בגזענים שובינסטים"

ד"ר אלי שוסהיים וחגי גולדשמיט מ"אפרת" עשו היום (ד') לובינג בכנסת לארגונם וחילקו את תקליטוריהם לח"כים במזנון בעידודם של אנשי ש"ס, למרות שהפצת תקליטורים במזנון הח"כים אסורה. ד"ר אחמד טיבי, גניקולוג במקצועו, וח"כ יוסי פריצקי מצאו עצמם מאזינים לשוסהיים ולגולדשמיט. "יש לי בעיה עם האלמנט הדתי-לאומי של הארגון", אמר טיבי לאחר שהובהר לו על ידי פריצקי ש"אפרת" עוסקת במניעת הפלות בקרב יהודים בלבד. "הסיכון בהפלה הוא פחות מאחוז", אמר טיבי, גיניקולוג במקצועו, בתגובה לטענות אנשי הארגון כי הפלה היא לא רק רצח - אלא גם סכנה חמורה לאשה.
ח"כ יעל דיין הרבה פחות סבלנית: "הם משקרים בקלטת שלהם. צורת ההתייחסות שלהם איומה ונוראה ורק מבריחה נשים להפלות לא חוקיות. מדובר בגזענים שוביניסטים שנותנים לקטינות בהריון כסף כדי שתשמורנה את הילד ואחר כך משכנעים אותן למסור אותו לאימוץ למשפחות חרדיות".
דיין קיבלה פניה משר הבריאות, נסים דהאן, המבקש להשתתף בישיבת הוועדה למעמד האשה שתתקיים בנושא, ולהגן על הארגון. "הפלה זה רצח", אומר ח"כ יאיר פרץ (ש"ס), החבר בוועדה לקידום מעמד האשה, והתומך ב"אפרת". בעברו היה ח"כ פרץ עובד סוציאלי. "הייתי חבר בוועדות להפסקת הריון. נשים בנות 28-27 היו מגיעות ואומרות שהן רוצות להפיל כי זה לא מסתדר להן השנה כלכלית. למה שאני אאשר להן?".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשים בסרט מודות שטעו כשעברו הפלה (אילוסטרציה)
צילום: הדר כהן
פרופ` רפאל. "לא דיברתי עם נציגי אפרת"
צילום: הדר כהן
מומלצים