שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אחיו של תא"ל אורן: "הוא מרגיש מצוין"

  לדברי מקורבי התת אלוף: הגשת ההתפטרות באה בעקבות "תחושה קשה שחש אורן בימים האחרונים

  אחיו של תת אלוף שלמה אורן, המפקד המתפטר של אוגדת יהודה ושומרון, מספר ל-ynet כי אחיו מרגיש מצויין בעקבות התפטרותו הבוקר. "הוא מרגיש מצויין מכיוון שהוא חושב שהוא עשה את מה שצריך לעשות. כל חייו הוא היה מצפוני. התפטרותו היתה מנוגדת למה שאני המלצתי לו ולמה שהמליץ לו כל מי שאיתו הוא שוחח, אבל הוא כבר החליט מכיוון שהוא המפקד והוא האחראי לכל מה שקורה. הוא החליט על ההתפטרות כבר ביום ראשון בערב מיד לאחר הפעולה, אבל החליט להמתין עם ההודעה עד לסיום עבודתו על התחקירים ועל מה שמתחייב ממנו כמפקד".
  האח אבנר, הגדול בשנתיים משלמה אורן בן ה-45, מספר כי הוא כמו שאר בני המשפחה ניסו ללחוץ על שלמה שלא להתפטר מכיוון "שיש לו משפחה, יש לו ילדים והוא השקיע בצבא 25 שנה מחייו. זו הקריירה שלו שעכשיו הוא מוותר עליה. אבל שלמה החליט בניגוד למה שמקובל בצה"ל ובכלל לקחת אחריות ולעשות את מה שמבחינתו נכון".

  לא לקבל

  נודע כי מפקדי החטיבות באוגדת יהודה ושומרון ביקשו מהרמטכ"ל רב אלוף שאול מופז לתאם פגישה על מנת ללחוץ עליו שלא לאפשר לאורן להתפטר. אורן התגייס לצה"ל לפני 27 שנים ובמהלך השנים האחרונות מילא שורה של תפקידים בכירים במערך השדה בהם מפקד בית הספר למכ"ים, מפקד חטיבת גבעתי, סגן מפקד אוגדת איו"ש, מפקד אוגדת אילת ובתפקידו האחרון עד כה שימש אורן כמפקד אוגדת יהודה ושומרון אשר מפקדיה מתמנים בדרך כלל לדרגת אלוף. בין מפקדי האוגדה בעבר ניתן למנות את הרמטכ"ל הנוכחי שאול מופז, אלוף פיקוד המרכז יצחק איתן וסגן הרמט"ל הבא אלוף משה (בוגי) אילון.

  הגיש הבוקר

  תת אלוף שלמה אורן הגיש את התפטרותו אתמול בבוקר, לרמטכ"ל, רב אלוף שאול מופז. הרמטכ"ל טרם החליט אם לקבל את ההתפטרות. בסביבתו הקרובה של אורן אמרו, כי בניגוד למפקדים אחרים, שעשויים היו להתמהמה ולהסיר מעצמם אחריות, חש אורן בימים האחרונים "תחושה קשה" ולא יכול היה לנהוג אחרת.
  הגשת ההתפטרות נעשתה על רקע התקרית הקשה שבה נהרגו שלושת חיילי דובדבן. תת אלוף אורן הוא המפקד הישיר של גדוד דובדבן, והיה שותף לתכנון מבצע לכידתו של המבוקש מחמוד אבו הנוד - המבצע שכשל.
  ועדת החקירה, בראשות האלוף שי אביטל, שאמורה לפרסם את מסקנותיה בשבוע הבא בחנה גם את תיפקודו של אורן.

  התחקיר

  מתחקיר הפעולה בעסירה א-שמאלייה עולה, כי שלושת חיילי "דובדבן" שנהרגו עלו על גג הבית הסמוך לבית בו הסתתר המבוקש, מחמוד אבו הנוד, למרות איסור מפורש של מפקד היחידה, סא"ל מיקי, ושל מפקד האוגדה, תא"ל שלמה אורן.
  המפקדים הבכירים זיהו עוד בשלב התכנון כי הקרבה בין הבתים, וכן הדמיון בגובהם ובצורתם עלולים להטעות את הצלפים שיתמקמו על גג גבוה בשטח. כמו כן הם ניסו למנוע מצב שבו חיילי צה"ל יימצאו בתוך גזרת הירי של כוחות המשנה האחרים, באמצעות סימון הכוחות ושמירה על רווחי ביטחון. מאחר שמדובר היה בפעולה בשטח קטן עם ירי מכמה כיוונים, רווחי הביטחון המצומצמים חייבו דיוק מירבי והיצמדות לתכנון.
  למרות זאת, אחד הקצינים שפיקד על החוליה אמר לחיילים כי הם יכולים לשפר עמדות אם יחושו שהם מסתכנים או שאינם יכולים לפעול מחצר הבית או מן המרפסות הנמוכות יותר. לפיכך, עלו החיילים אל הגג.
  עוד עולה מהתחקיר, כי בניגוד לתרגולת המחייבת את הכוחות לסמן עצמם כדי שיזוהו על ידי החיילים האחרים, לא בוצע סימון כזה. כמו כן, עם התמקמות הכוחות בשטח אמור להתבצע נוהל זיהוי באמצעות הקשר, וכל כוח מסמן היכן הוא נמצא. גם נוהל זה לא בוצע, משום שעל הכוח נפתחה אש עוד לפני שהתמקם סופית בעמדות.
  גם הקסדות העגולות שעל ראשי החיילים לא סייעו בזיהוים, מאחר שעם הפתיחה באש החל ירי מאסיבי באזור הסמוך לבית, שלא איפשר להבחין בקסדות.
  מחמוד אבו הנוד נמלט מן המקום לאחר שהכוחות הפסיקו את הירי, כנראה משום שהבינו כי אירעה תאונה. הוא קפץ לטרסה מאחורי הבית, ובחסות המבוכה ששררה בקרב החיילים הצליח לחמוק דרך הכוחות, שהיו אמורים לחסום את נתיבי הבריחה.
  פציעת החייל אבי יוסף, שנורה בידי צלף, נבעה מהיעדר דיווח על מיקומו. הוא התמקם בעמדה סמוכה למקום המסתור החדש של אבו הנוד, אך לא מסר דיווח על עמדתו החדשה, משום שחשב שזו העמדה שתוכננה מלכתחילה ואשר עליה ידעו הכוחות.
  הרמט"ל, שאול מופז, היה אמור להציג אתמול אחר הצהריים רשמית את ממצאי תחקיר דובדבן, אבל בסופו של דבר הוא החליט לבקש לערוך בתחקיר השלמות, ולהגיש לו אותו שוב, בשבוע הבא. עם זאת, מופז קבע הבוקר סופית כי ההרוגים בתקרית והפצוע נפגעו מירי כוחותינו.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום:דודו פריד
  מופז. דחה את התחקיר
  צילום:דודו פריד
  צילום: דובר צה`ל
  אורן. החליט לקחת אחריות
  צילום: דובר צה`ל
  מומלצים