שתף קטע נבחר

הפיגוע ביהוד: המטענים הונחו במכוניות פרטיות

ארגון החזית העממית נטל אחריות לפיגוע ביהוד, שבו נפגעו שבעה אנשים באורח קל מהלם ומחרדה. המטענים הונחו בתוך מכוניות פרטיות בשני מקומות שונים בעיר. במשטרה חוששים שזוהי שיטת פעולה חדשה, שבה ימלכדו מחבלים את מכוניותיהם של אזרחים

שני מטעני חבלה התפוצצו אתמול (ב') בשני מקומות שונים ביהוד. לבתי החולים בילינסון, השרון ושיבא הגיעו שבעה נפגעי הלם וחרדה.
המטענים הוכנסו לתוך תאי המטען של מכוניות פרטיות השייכות לתושבי יהוד. בפיגועי התופת הקודמים עשו המחבלים שימוש במכוניות גנובות - ובמשטרה הופתעו כי הפעם בחרו המחבלים לפרוץ למכוניות ולהשאיר את המטענים בתוכן. במשטרה חוששים כי זוהי שיטת פעולה חדשה, שבה ילמכדו מחבלים את מכוניותיהם של אזרחים.
שתי המכוניות התפוצצו בשני מקומות שונים ביהוד, ברחוב שפרינצק וברחוב ויצמן סמוך ל-8:30 בבוקר. שני הפיצוצים אירעו בהפרש של 10 דקות. אחת המכוניות היא מסוג "פיאט אונו" והשניה מכונית מיסחרית. ההערכה במשטרה היא כי מדובר בפיגוע חבלני ובצהריים נמצא לכך אישור, לאחר שארגון החזית העממית לשחרור פלסטין נטל אחריות על ביצוע הפיגוע ביהוד. לדברי הארגון, הפיגוע הוא נקמה על התקפת מסוקי צה"ל ליד ג'נין, בה חוסלו שלושה מבוקשים.

אפשרות: המחבלים ניסו לפגוע בבנייני מגורים

סגן מפקד מחוז מרכז במשטרה, תת ניצב דוד קראוזה, אמר בשעות הבוקר, לאחר פיצוץ המטענים, כי "למרות שהפיגועים לא התרחשו באזורים מאוד סואנים. ההערכה שלנו היא שהפיצוצים נועדו לפגוע בבניינים הסמוכים".
מקום פיצוץ מכוניות התופת ברחובות צדדיים בעיר יהוד, יוצא דופן לעומת פיגועים קודמים. עם זאת, המכונית הראשונה התפוצצה במרחק של כארבעה מטרים בלבד מבניין משותף בו למעלה מעשר דירות. לדירות נגרם נזק קל בלבד - זגוגיות התנפצו ומספר תריסים נשברו.
לאחר הפיצוץ הגיע למקום מפכ"ל המשטרה, שלמה אהרונישקי, שאמר כי מדובר במטען עם מספר קילוגרמים של חומר נפץ ומרכיבים נוספים כגון מסמרים המזכירים מטעני תופת מפיגועים קודמים.
לדברי המפכ"ל, "ידוע לנו כי מדובר במטען חבלה, בשני האירועים על רקע פעילות חבלנית עויינת. גם על פי מרכיבי המטען, וגם לפי העובדה כי אין כל חשד פלילי נגד בעלי המכוניות שהתפוצצו. אני מזכיר כי רק לפני שבוע התפוצץ מטען חבלה בפח אשפה בחדרה, והיה ניסיון פיגוע בחיפה באמצעות קטנוע. אני לא יכול להגיד בוודאות שממה שרואים כרגע המחבלים ניסו להוריד בניין, אבל אני מניח שפיגוע שהיה מתבצע כאן ברחוב בסמוך למספר אנשים, היה מביא למספר נפגעים ואפילו להרוגים".

עדויות: "הפיצוץ היה ליד גן ילדים"

עדי ראייה ששמעו את הפיצוצים דיווחו על רעש חזק מאוד שנשמע בכל באיזור. שושי לוי, תושבת יהוד, סיפרה ל-ynet: "הייתי בנסיעה ברכב ופתאום שמעתי פיצוץ ליד הגן שהנכד שלי הולך אליו. מייד החנתי את הרכב ורצתי הביתה. בדרך שמעתי פיצוץ שני ממקום אחר".
דורית לוי, שגרה סמוך למקום הפיצוץ הראשון, סיפרה ל-ynet כי שמעה שני פיצוצים בהפרש של כרבע שעה: "מכונית אחת התפוצצה ונהרסה לגמרי. כל הבית רעד. זה היה כ-20 מטר מגן ילדים בפינת ארלוזורוב ומרקוס. כולנו ירדנו למטה וכשעלינו שמענו את הפיצוץ השני ברחוב ויצמן. כל האזור נסגר ויש המון כוחות ביטחון ומסוק באוויר. אני דואגת לילדים שלי, שנמצאים בחופשת הקיץ. יש לי ילדה בת 11 שפוחדת".
יפת נגר, 47, היה במיטתו בשעת הפיצוץ. "כל בוקר אני מתעורר בשבע וחצי, היום ניסיתי להרוויח עוד שעה. המכונית שלי חונה בדרך כלל מאחורי הבית, ממש צמוד למקום בו היה הפיצוץ. למזלי החנתי היום את המכונית בצד האחר של הבניין. בסביבות השעה 8:15 שמעתי פיצוץ עז. קפצתי מהמיטה, הסתכלתי מהחלון ולא ראיתי כלום. שמעתי אמבולנסים אבל לא האמנתי שבאמת מדובר בפיגוע. אחרי כמה דקות שמעתי עוד פיצוץ. שתי הבנות שלי ישנו, הם התעוררו והתחילו לבכות ולשאול אותי 'אבא מה קורה?'. שוטרים נכנסו אלינו הביתה ופינו אותנו ואת שאר דיירי הבניין. מה אגיד לך, אני מרגיש זוועה. בחלום הכי שחור שלי לא דמיינתי שמכונית תופת תתפוצץ מתחת לחלון שלי".
הדס ארביב, בת 14, שמרה על שני אחייניה הפעוטים בדירה בבניין שתחתיו התרחש הפיצוץ. "שיחקתי במחשב ושמרתי על שני בני דודים שלי שישנו באותו הזמן", היא מספרת, "פתאום שמעתי את הבום והחלון של הבית התעופף באויר ונשבר. בכיתי המון וכשיצאתי מהבית אמרו לי שזה כנראה פיגוע, רצתי לאמא שלי כדי שתשמור עלי".
הילה גפני, בת 23, אף היא דיירת בבניין, מספרת: "כל הדירות בבניין התמלאו בריח כבד מאוד של עשן, אי אפשר עכשיו להיות בבית. לכן ירדנו לרחוב. המצב ממש מפחיד".
ראש עיריית יהוד, עוזי מאיר, אמר ל-ynet כי הוא מעריך שהפיצוצים שאירעו הבוקר בעיר, היו על רקע לאומני. לדבריו, לא היו ילדים בגן שסמוך אליו התפוצצה אחת ממכוניות התופת. "זה מדאיג ומטריד כשהדברים מגיעים לכל שכונה. אנחנו תפילה שזה לא יקרה יותר", אמר מאיר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
מכונית תופת
צילום גלי תיבון
צילום גלי תיבון
הפיגוע ביהוד
צילום גלי תיבון
מומלצים