שתף קטע נבחר

מת ארטור ישראלוביץ, מי שהיה האיש החזק בהסתדרות

ישראלוביץ שימש כגזבר ההסתדרות והורשע בשנת 1999 בשורה של עבירות ובהן מרמה, גניבה בידי מנהל ועוד

ארטור ישראלוביץ, מי ששימש כגזבר ההסתדרות בין השנים 1986 ועד 1994 ונחשב לאחד האנשים החזקים בהסתדרות ובמשק כולו במשך שנים ארוכות, נפטר אמש (א'). ישראלוביץ נמנה שנים רבות על צמרת ההסתדרות ושימש כגזבר שלה בימי הזוהר, בהם ההסתדרות היתה למעשה הרבה יותר מארגון עובדים. בימים של חיים הברפלד, ישראל קיסר ועוד הרבה לפניהם, כאשר ההסתדרות היתה שותף משמעותי בשלטון ואימפריה כלכלית, נחשב ישראלוביץ לאחד האנשים החזקים במשק.
ואולם, הקריירה המפוארת של האיש באה לקיצה בצורה צורמת ועם אות קלון בדמות הרשעה בפלילים, עם היבחרו של חיים רמון ליו"ר ההסתדרות, לאחר שגבר על היו"ר הקודם חיים הברפלד. לאחר כמה שנים של חקירה ומשפט פלילי הוא הורשע בשנת 1999 בכמה וכמה סעיפים ובהם מירמה והפרת אמונים, גניבה בידי מנהל ועוד.
ההרשעה והחקירה שלפניה חשפו טפח מדרכי הפעולה של ההסדרות ואת האופן בו ניצלה את כספי העובדים, שהועברו אליה לשם הגנה וטיפול בזכויותיהם. כך, לדוגמה, הורשע ישראלוביץ בכך שהעביר יותר מ-100 אלף שקל מכספי ההסתדרות למטה הבחירות של ישראל קיסר במהלך הבחירות המוקדמות במפלגת העבודה בשנת 1992.
כמו כן הורשע בכך שהיה שותף להעברת כ-600 אלף שקל למטה הבחירות של חיים הברפלד לראשות ההסתדרות בשנת 1994, שנוצלו לתשלום עבור עבודות בילוש וחקירה בעקבותיו של חיים רמון, שניצח לבסוף.
"על פי שורת הדין, ראוי הנאשם למאסר בפועל ממשי. מטעמים של חסד ורחמים, וכאשר מיצוי הדין איננו אפשרי בנסיבותיו האישיות, לא אגזור על הנאשם את שהיה ראוי בנסיבות אישיות אחרות", כך סיכם השופט זכריה כספי את גזר דינו על ישראלוביץ, במסגרתו הוטל עליו מאסר על תנאי וקנס כספי. לאחר מתן גזר הדין נעלם למעשה ישראלוביץ מהמפה הציבורית לחלוטין ואמש כאמור הלך לעולמו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צביקה טישלר
בית הוועד הפועל. ימי הזוהר של ההסתדרות
צביקה טישלר
מומלצים