שתף קטע נבחר

האוצר: דחיית גיוס חרדים עולה 2.5 מיליארד שקל לשנה

על פי הערכה שהוצגה בפני הוועדה המיוחדת לחוק שירות הביטחון, הפתרון הטוב ביותר הוא שירות צבאי מלא לחרדים. חברי הכנסת החרדים מחו על הדברים. יו"ר הוועדה, ח"כ יוסי כץ: "הנתונים מחייבים למצוא במהירות פתרון הולם"

באוצר מעריכים: הסדר דחיית הגיוס לתלמידי הישיבות עולה למשק כ-2.5 מיליארד שקל לשנה. ההערכה הוצגה היום (ג') בפני חברי "הוועדה המיוחדת לחוק שירות הביטחון" על ידי סגנית הממונה על אגף כלכלה והכנסות המדינה, ורד דר. בנוסף הביעה דר הערכה נוספת שהפתיעה את חברי הכנסת, על פיה פתרון "שירות לאומי" לחרדים אינו משתלם כלכלית.
דר התייחסה בדבריה בעיקר להכנסות הצפויות למשק כתוצאה מביטול הסדר הדחייה. היא בחנה את ההסדרים על פי חמישה פרמטרים שונים: כניסת חרדים לשוק העבודה, קיצור השירות הצבאי למשרתים כיום כתוצאה מגיוס החרדים, הכנת החרדים לשוק העבודה, תמריץ חיובי לעבודה ולמשפחה ואי קיומן של עלויות נוספות.
לדברי דר, האופציה של שירות צבאי מלא לחרדים היא הטובה ביותר למשק. ההסדר הגרוע ביותר הוא ההסדר הנוכחי ואפילו פטור מלא משירות עדיף עליו. לטענתה ההסדר הנוכחי שאינו מאפשר לבחורי הישיבות לצאת לעבוד גורם לדחיית כניסתם לשוק העבודה של כ-15 אלף איש בני 22 ומעלה, הגיל בו אזרחים אחרים יוצאים לעבודה. ההערכה היא כי המשק מפסיד 1.3 מיליארד שקל בשנה, תחת סעיף זה.
בנוסף העריכה דר כי המשק מפסיד מאי גיוס החרדים את קיצור השירות הצבאי בארבעה חודשים. לדבריה, קיצור השירות היה גורר ארבעה חודשי עבודה נוספים של המשוחררים והיה מוסיף למשק כ-400 מיליון שקל. כמו כן צפוי גיוס החרדים לקצר את שירות המילואים מה שיכניס למשק 300 מיליון שקל נוספים. הנתונים מבוססים על נתוני שנת 1998 ועל מנת להתאימם לשנת 2000-2001 יש להכפילם ב-20 עד 25 אחוז.
חברי הכנסת החרדים, ביניהם אברהם רביץ ומשה גפני, מחו על דבריה של דר, אך הביעו נחת מנתון נוסף שנחשף. על פי מחקר של ד"ר אלי ברמן, גם בקבוצות גיל מאוחרות ובקרב חרדים בעלי חמישה ילדים ומעלה, אחוז הגברים שממשיכים ללמוד בישיבות גבוה. הנתון הזה מקהה במעט את הטענה כי החרדים נשארים בישיבות רק בשל הפחד מגיוס.
יו"ר הוועדה ח"כ יוסי כץ אמר כי "הנתונים מחייבים למצוא במהירות פתרון הולם שיהיה מקובל על כל הצדדים". כץ הוסיף כי "אין ספק שפתרון שתהיה לו הסכמה לאומית רחבה, יביא לסיום ההסדר שפוגע בחילונים ומנציח את רמת החיים של החרדים". איתי בן חורין, מתנועת חיילי המילואים התעוררות, אמר כי "כל הדברים שנאמרו היום כבר נאמרו אלף פעם, הכל תלוי בראש הממשלה שצריך לעמוד בהבטחתו מהשנה שעברה לפעול לכך שתהיה חלוקה אמיתית בנטל".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חרדים. לא בורחים לישיבה
צילום: רויטרס
מומלצים