שתף קטע נבחר

דרעי נכנס לכלא: "קשה לעצור את הדמעות"

בדרך לעצרת התפרעו מפגינים - וארבעה מהם נעצרו. מול הכלא המתינו לדרעי אלפים - וגם שם פרצו עימותים

אריה דרעי יועבר לכלא מעשיהו: כך הוכרע בשב"ס לפני זמן קצר. מחוץ לשערי כלא איילון התפרעו מאות מתומכי ש"ס. הם החליפו מהלומות עם השוטרים, השליכו חצץ, פגעו בניידות שידור ופרצו מחסומי משטרה. שוטר אחד נפצע בעימותים. המשטרה עצרה כמה מתומכי ש"ס.
קודם לכן נשא דרעי את נאום הפרידה שלו מתומכיו: "קשה לעצור את הדמעות כשמלווים את הבנות הקטנות, את הבת שהולכת לכיתה א', פעם ראשונה. והיא תחזור הביתה למציאות אחרת. קשה. קשה להיפרד מכם", אמר דרעי.
"בלב שמח אני מעיד עלי שמיים וארץ, שאני נכנס עוד מעט בין החומות הללו בלב שמח", המשיך, "יעיד עלי בורא עולם. בלב שמח, ראשית בגלל שאני מקבל באהבה את גזירתו של הקב"ה... כל ילד יהודי שייכנס בזכותכם לחינוך תורני, ויזעק 'שמע ישראל' בפעם הראשונה בחייו, כל אחד מכם שיאמץ משפחה יהודית רחוקה ובזכותכם המשפחה הזו תלמד מה זה שבת, מה זה נרות שבת, מה זה קבלת שבת וגם היא תזעק את הזעקה 'שמע ישראל ה' אלוהינו ה' אחד'. כל השמע ישראל הללו מכל קבצי הארץ, מדימונה ומקריית שמונה, מבת ים ומת"א, מאילת, מכל רחבי הארץ. כל אותם ילדים קטנים, כל אותם תינוקות של הקדוש ברוך הוא, כל אותם האחים היקרים שלנו שיבואו בבוקר כשהם קמים ויגידו 'שמע ישראל' ובלילה כשהם הולכים לישון יגידו 'שמע ישראל' בלחש. הזעקה הזו, תאמינו לי אחי ורעי, תפרוץ את חומות הכלא. תפיל את הסורגים. אני אשמע את קול הזעקה הזו של ה'שמע ישראל', של כל המוני הילדים, בזכותכם. שום חומות. שום סורגים לא יפרידו בינינו. אני יודע שקשה לכם. אני יודע שהדמעה בעיניים נעצרת בגואה. גם לי קשה. אבל הכאב שלנו, אחי ורעי, את הכאב נרגע ונתנחם כשנפעל למען קירוב לבבות של עם ישראל. כל ילד יהודי חדש, כל ילדה יהודיה שייכנסו לחינוך תורני - בזה הכאב שלנו ננוחם. לכן אחי ורעי, ונשים צדקניות, אנחנו לא נפרדים, חלילה וחס. אנחנו ביחד כאיש אחד בלב אחד. הלב שלי איתכם והלב שלכם איתי ביחד. וביחד בעזרת השם נמשיך את המהפכה הזו".

דברי עובדיה

הרב עובדיה יוסף אמר בנאומו כי: "אנחנו בני תורה, ממשיכים להיות בני תורה, דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום. בבקשה רבותיי, באיפוק. עם הכאב שיש לנו, באיפוק. לא במהלומות, לא בתגרות. לא זה כוחנו, כוחנו בתורה. עתידים כל בני ישראל לחזור בתשובה. ש"ס תמשיך בעזרת השם להתקיים. עם כל הצרות שלה, תמשיך להחזיר אנשים בתשובה. ידידי היקר, רבי אריה, אל תירא ואל תיחת".
הרב עובדיה מהיווה בין אריה דרעי ליוסף הצדיק: "עשר שנים היה בבית הסוהר. מבית האסורים יצא למלוך. נעשה מלך על ישראל. כך אתה, בעזרת השם, תצא, תהיה מלך על ישראל. אלך בכוחך והושעת את ישראל. לא נשכח אותך. ואנוכי לא אשכחך. הנחמה שלנו תהיה בתורה. רבותיי, תתחזקו. לא ייפול רוחכם. כל זה ניסיון. כל זה ניסיון. הקדוש ברוך הוא יעזור שהכל יהיה בסדר".

עימותים בדרך

קודם לכן, באזור מחלף חמד נחסם הכביש לתנועה, לאחר שבמקום התפתחה תיגרה בין שוטרים לתומכיו של אריה דרעי. התיגרה התפתחה בעקבות מעצר של אחד מהמפגינים. דרעי עצמו ניסה להרגיע את המפגינים, שאף הבעירו אש במרכז הכביש. קצין משמר הגבול נפצע בפניו ממכות שספג מתומכי דרעי, במהלך העימותים עם המשטרה בחמד. נזק נגרם גם לניידת משטרה. בסך הכל ארבעה מהמפגינים נעצרו. מש"ס נמסר כי גם כמה מפגינים נפצעו. ב-12 בצהריים, השעה המיועדת, דרעי כבר לא ייכנס לכלא, והשאלה כעת היא כמה זמן יימשך האיחור.

נערכים ב"ניצן"

מול בית המעצר "ניצן" שבכלא איילון נמצאים אלפים מפעילי ש"ס וכוחות משטרה גדולים. בין השוטרים למפגינים פרצו כמה עימותים, ומפגינים יידו בקבוקים ריקים לעבר השוטרים. הרב עובדיה יוסף כבר נמצא במקום. בשמיים, מעל הכלא, מרחף צנחן כשהכתובת "גנב מספר 1'" על המיצנח.
בנו של הרב עובדיה יוסף, הרב דוד יוסף, חברי הכנסת דוד טל, אליהו סוויסה וניסים דהאן, והזמר בני אלבז נוכחים גם הם במקום. אלבז שר על הבמה שירי תמיכה לדרעי, כאשר אורי זוהר מצטרף אליו בקול שני.
אלבז אמר כי לדעתו, אם דרעי נכנס לכלא יש לאסור גם את הנשיא לשעבר עזר ויצמן. "התחושה היא של אבל לאומי, לכל אותם אנשים שמאמינים שאריה הוא שבוי מלחמה, הוא נכנס לבית הסוהר בשביל כולם כאן והיום אני מתכוון לשיר 'הוא נרדף' ולא 'הוא זכאי'. אני גם אשיר 'ויצמן קח את אריה טרמפ לקיסריה'".
פעילי ש"ס מביעים אף הם מחאה, לפי שעה רגועה. "בעזרת השם נראה את הסוף. כולם מתאחדים פה ודרעי יביא את הגאולה. אריה דרעי יוציא מכאן קדושה ותאמרו ראשי תיבות אלול, אריה למעשיהו, ויצמן לקיסריה", אמר אחד הפעילים. אשה אחרת אומרת: "רק התורה תנצח, הנה אריה דרעי למד רק עד כיתה ג' וכל ראשי הממשלות התייעצו בו וזה סימן לכוחה של התורה".
אשר אבו זביל, פעיל ותיק מיפו, רוצה להגיד תודה לבית המשפט: "בית המשפט העליון הביא לנו שלושים מנדטים, ביום הבחירות פעילי ש"ס לא יצטרכו להיות בשטח - הם יישבו בבית".
בשעות הבוקר המוקדמות, כשהגיע הרב אורי זוהר למקום ניסו קהל הנוכחים לארגן תפילת סליחות כשהוא עומד בראש הציבור, אך הארגון כשל והפעילים התפזרו. ברמקולים הענקיים שמוצבים ברחבה מתנגת כבר מוזיקה בפול ווליום: שירים חרדיים המהללים את אריה דרעי.

סוף שבוע אחרון בבית

את סוף השבוע בילה דרעי עם משפחתו וחבריו. ביום שישי בערב הוא סעד עם הרב דוד יוסף, בנו של הרב עובדיה. הרב עצמו הגיע לאחר מכן לבית בנו וחיזק את ידיו של דרעי. בשבת בבוקר לאחר התפילה התארח דרעי אצל הרב עובדיה, וכך גם יו"ר התנועה אלי ישי.
בביתו של דרעי היו לאורך השבת חברים רבים ובני משפחה. לקראת ערב הסתגר דרעי בחדרו וארז את חפציו, בעוד בסלון מסתגרות הנשים, ובמרפסת הגברים. בבית פרץ ויכוח בשאלה באיזה רכב יילקח דרעי לכלא, והיו שטענו כי יש להביא אותו ב"רכב המפואר ביותר", כדי "להראות שהוא מלך הספרדים", אבל בסופו של דבר הוחלט להביא את דרעי ברכב צנוע.
הרב דוד יוסף אמר כי: "עכשיו ברור לכולנו שאריה הוא אסיר ציון, ואנחנו אסירי תודה לו". לביתו של דרעי הגיע בערב גם משלוח גדול של ספרי קודש, אותם יוכל לקחת לכלא. על פי התכנון, ייקח דרעי עימו ספר תורה לבית הסוהר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:גלי תיבון
יוצא מביתו. דרעי
צילום:גלי תיבון
צילום איי אף פי
דרעי במכוניתו
צילום איי אף פי
צילום:גלי תיבון
אחד מתומכיו של דרעי
צילום:גלי תיבון
צילום: איי אף פי
אוהדי דרעי צרים על מכוניתו
צילום: איי אף פי
צילום:גלי תיבון
מחאת התומכים
צילום:גלי תיבון
מומלצים