שתף קטע נבחר

החייל ההרוג הובא למנוחות; מכונית תופת ברצועה

ראש הממשלה שרון טען היום כי הפלסטינים לא נקטו בשום אמצעים למנוע את פיצוצה של מכונית התופת הבוקר בעזה למרות המידע שהעבירה ישראל לרשות. איש מהחיילים לא נפגע בפיצוץ. הרשות טוענת: עצרנו את אחד השותפים למעשה. הלוויתו של סרן שי שלום כהן שנהרג ממטען באזור חברון נערכה הערב

שתי פצצות מרגמה נחתו הלילה בהתנחלות נצרים ברצועת עזה. איש לא נפגע ולא נגרם נזק. פצצת מרגמה נוספת נחתה בכפר דרום.
ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר היום (ב') בישיבת הממשלה כי ישראל העבירה מידע מוקדם לרשות הפלסטינית על קיומה של מכונית התופת שהתפוצצה הבוקר ברצועה, אך לדבריו הפלסטינים לא נקטו בשום אמצעים כדי למנוע את הפיגוע.
מזכיר הממשלה, גדעון סער, אמר כי המידע שהעבירה ישראל היה מידע מפורט, ולו היתה הרשות נוקטת במעשה, ניתן היה למנוע את האירוע. סער ציין כי ישראל לא סיכלה את הפיגוע באמצעים אחרים, מאחר והדבר לא היה אפשרי. "המשמעות שאנו לא שולטים על שטח A היא שנימנע מאיתנו לבצע פעולות מסוימות", אמר סער.
הרשות הפלסטינית הודיעה אחר הצהריים כי עצרה את שותפו למעשה של המחבל המתאבד. בקלטת וידאו שהפיץ החמאס נראה המתאבד, נאפז א-נדר, כשהוא טוען כי ביקש לנקום את דמם של הפלסטינים שנהרגו בידי ישראל, ביניהם אחיו פאיז שנהרג באינתיפאדה הראשונה.
מכונית התופת התפוצצה סמוך לעמדת צה"ל הנמצאת מערבית למחסום כיסופים שברצועת עזה. איש מהחיילים לא נפגע. המחבל המתאבד שהיה במכונית נהרג.
לדברי מפקד חטיבת גבעתי, אל"מ ליאור שלו, כוונתו של מפעיל המכונית היתה להתפוצץ ליד שיירה או אוטובוס ישראלים שנוסעים ממעבר כיסופים לכיוון גוש קטיף: "מדובר בתאונת עבודה. המכונית התפוצצה לפני שהגיעה לציר בו היתה אמורה להתפוצץ", אמר שלו.
מכונית התופת, מדגם טנדר פג'ו, כללה כמה עשרות ק"ג של חומר נפץ, טרם ברור מאיזה סוג. לדברי אל"מ שלו, לא היתה התרעה ממוקדת על מועד מכונית התופת באזור הפיצוץ. הוא הוסיף כי קיימות עמדות של המשטרה הפלסטינית לאורך הכביש שבו הגיעה המכונית, ובין שאר תפקידן הוא גם לבדוק ולמנוע מעבר של מכוניות תופת.
קודם לכן הבוקר נחתו שתי פצצות מרגמה בהתנחלות מורג ברצועת עזה. איש לא נפגע ולא נגרם נזק.

הקצין נהרג בפיצוץ

קצין צה"ל, סרן שי שלום כהן, בן 22 מפרדס חנה, שנהרג הלילה (ב') מפיצוץ מטען חבלה בדרום הר חברון, הובא היום למנוחות בשעה 18:30, בחלקה הצבאית בבית העלמין בפרדס חנה.
מפקד חטיבת חברון, אל"מ דרור ויינברג, סיפר כי המטען שהרג את סרן כהן, הופעל בהפעלה חוטית, וכוון נגד הג'יפ הצבאי שבו נסע עם שני חיילים. לדבריו מדובר בג'יפ סופה לא ממוגן, המותר בנסיעה באזור שבו אירע הפיגוע, בחלק מן המשימות, וכי הנוסעים בג'יפ מחוייבים בלבישת אפוד קרמי וקסדה. גורם צבאי אמר כי ההנחיה המתירה נסיעה ברכב לא ממוגן תישאר ככל הנראה על כנה מכיוון שאין מספיק כלי רכב לכל המשימות.
מהתחקיר עולה כי נוסעי הג'יפ פיקדו על כוחות אחרים שפעלו באזור. מטען הצד הופעל מימין לרכב, ופגע ישירות בסרן כהן שנפצע קשה בראשו. הנהג שלצידו נפצע קל, והחייל הנוסף בחלקו האחורי של הג'יפ סבל מהלם ולא נזקק לטיפול רפואי. לדברי אל"מ ויינברג, בוצע כבר תחקיר ראשוני של האירוע, בו התברר שפעילות הג'יפ תאמה את ההוראות והפקודות באזור, אך התחקירים נמשכים.
סרן כהן, סגן מפקד פלוגה בגדוד שמשון, שימש בשבועות האחרונים כמפקד הפלוגה לאחר שמפקד הפלוגה הקבוע נפצע. אורי מנג'ם, ידיד המשפחה, סיפר ל-ynet: "הוא היה חייל מצטיין לפי כל אמות המידה. ממשפחה כשלו לא היה יכול לצאת משהו אחר פרט לעילוי - והוא היה עילוי".
גדוד שמשון איבד במהלך הלחימה בשטחים שניים מחייליו, בעת שהגדוד פעל באזור קבר רחל: סמל ראשון שחר וקרט, נהרג מעל לחצי שנה מירי צלפים במהלך פיזור התפרעות סמוך לקבר רחל, וסמל דני דראי, נהרג מירי צלף בעת שסיים את משמרתו ונע באזור קבר רחל.


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דו"צ
הקצין שנהרג, שי שלום כהן
צילום דו"צ
צילום מוטי סנדר
מכונית התופת בה נהרג המחבל המתאבד
צילום מוטי סנדר
מומלצים