שתף קטע נבחר

האלוף איילנד: טעיתי בפרשת מוחמד א-דורה

ראש אגף תכנון בצה"ל מתח היום ביקורת על ההתנהלות התקשורתית של ישראל בחודשים האחרונים ואמר: "אמרתי ביום שזה קרה, שככל הנראה הילד נורה מאש של חיילי צה"ל ולא הייתי צריך לומר זאת, כי לא היה לי מספיק מידע על כך"

האלוף גיורא איילנד אומר היום (ב'), כי צה"ל עשה שגיאות רבות מאז פרצה אינתיפאדת אל אקצה ביחסו לתקשורת הזרה.
איילנד לקח על עצמו את האחריות להתנפלות העולם על ישראל לאחר מות הילד מוחמד א-דורה. "אני אמרתי ביום שזה קרה, שככל הנראה הילד נורה מאש של חיילי צה"ל ולא הייתי צריך לומר זאת, כי לא היה לי מספיק מידע על כך. צריך היה לקיים תחקיר מהיר ורק לאחר שבוע לדבר. היום, לאחר תחקיר שארך חודשיים, אני לא בטוח שאנחנו ירינו בו, אבל גם היום אינני יודע בוודאות האש של מי הרגה את הילד".
האלוף איילנד, ראש אגף תכנון בצה"ל, אמר את הדברים בדיון אקדמי שהתקיים באוניברסיטת תל-אביב, מטעם מכון יפה למחקרים אסטרטגיים. איילנד מנה שורה של שגיאות שביצע צה"ל מאז פרצה האינתיפאדה ואמר שתוצאתן הזיקה לתדמית ישראל בעולם. "טעינו בהבנת החשיבות של תקשורת חוץ", הוא אומר, "במסגרת ענף תקשורת חוץ לא נערכנו במובן האירגוני ולא ערכנו שיחות רקע. הזנחנו את הקשר עם הכתבים הקבועים ועם הכתבים המיוחדים שהגיעו לאזור כדי לסקר את העימות. הנכונות של כתבי החוץ לשמוע וללמוד היא עצומה, אבל אנחנו לא הבנו את העניין. רבים מהכתבים לא שולטים ברזי הסכסוך וצריך לקיים שיחות ולא רק ראיונות מוקלטים, כדי להסביר את ההשתלשלות המוקדמת של האירועים".
מדבריו עולה, כי על השימוש במסוקי קרב למשל, שילמה ישראל מחיר תדמיתי יקר. "למרות שהמסוקים הם כלי תקיפה שפוגע בצורה נקודתית במטרה או באדם שבו אתה רוצה לפגוע, מבלי לפגוע באחרים ותוך גרימת נזק מינימלי – המסוקים מכונים ספינות ירי ומציגים אותנו כמי שעושים שימוש בנשק מתוחכם מול זורקי אבנים. למרות שאין זה נכון, עלינו להתחשב באיך שהדברים נראים".

גלעד שר: שיראק לא רצה שנבלבל אותו עם העובדות

על הדברים הללו דיבר גם גלעד שר, מקורבו של ראש הממשלה הקודם אהוד ברק, שהיה ראש צוות המו"מ עם הפלסטינים. "כאשר ברק הגיע לפגישה עם נשיא צרפת ז'אק שיראק, אמר שיראק לברק 'למה אתה יורה עם מסוקים על ילדים?' ברק אמר לו 'לא היה ולא נברא, זה לא נכון', אבל שיראק התעקש 'אל תגיד לי, אני ראיתי בטלוויזיה מסוקי קרב יורים על ילדים'. הוא לא רצה שנבלבל אותו עם העובדות, כי זה הרושם שכתבי החוץ יצרו אצלו", דברי עו"ד שר.
"אנחנו כיום מנהלים עימות על לגיטימיות", סיכם איילנד. "וכדי להוכיח את הלגיטימיות שלנו אנחנו צריכים לחזק את הקשר עם השב"כ כדי שיגיד לנו פרטים על מבוקש כזה או אחר שאפשר לצאת איתם לתקשורת... בעולם אנחנו מוצגים כצבא כובש, כחזקים מול הפלסטינים החלשים, אבל זה לא חייב להיות ככה: אפשר להפוך את העימות לעימות בין טובים לרעים או לשריף מול פושע. השריף אמנם חזק יותר אבל הוא גם הלגיטימי והצודק יותר".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
שיראק לא הבין. שר
צילום איי פי
צילום: דובר צה"ל
טעינו. גיורא איילנד
צילום: דובר צה"ל
מומלצים