שתף קטע נבחר

תקרית בכנסת: ויכוח מילולי - ופיסי

ישיבת ועדת הפנים של הכנסת שנועדה לעסוק בהריסת בתי הערבים בשועפט הפכה לזירה קולנית - שהידרדרה לעימות פיסי בין ח"כ אחמד טיבי ליהודה לווינגר, רכז הביטחון של שכונת רמת שלמה בירושלים. לכל אחד מהם גירסה משלו על מה שאירע

יהודה לוינגר, רכז הבטחון של שכונת רמת שלמה בירושלים, הודיע כי יגיש תלונה במשטרה נגד חבר הכנסת אחמד טיבי בטענה שהיכה אותו במהלך המהומה שפרצה היום (ג') בכנסת. טיבי מכחיש בתוקף את הדברים, וגורמים נוספים בכנסת מעריכים כי אם היתה פגיעה, היא נעשתה בטעות, במהלך חילופי דברים חריפים. בתמונות ששודרו בטלויזיה נראה טיבי כשהוא מסית בחוזקה את ידו של לווינגר, אך לא תועד כל אגרוף.
ראשית התקרית הקשה בישיבת ועדת הפנים, שנועדה לעסוק בהריסת הבתים אתמול במחנה הפליטים שועפט. המהומה החלה כאשר ח"כ עיסאם מחול מחד"ש התפרץ לעבר ראש עיריית ירושלים, אהוד אולמרט, ומחה על הרס הבתים. "אתה ביצעת פשע, אתה ביריון בלבוש ראש עיר, מפגע קטן, הורס בתים, גמד ופאשיסט", זעק מחול.
חברי הכנסת מהימין לא נשארו חייבים: "במדינה מתוקנת היו שמים אותו בכלא", קרא ח"כ זאב בוים מהליכוד. ח"כ מחול ליבה את האש בקרב מתנגדיו שקרא לעברם שוב ושוב "אוסקוט!" (תשתקו בערבית), עד שסדרני הכנסת הוציאו אותו מהחדר והציבו שמירה מול הדלת.
אבל הרוחות כבר התלהטו: הח"כים הערביים והח"כים מהימין הזעיקו תגבורת של חבריהם, שמיהרו להגיע למקום. "אתה עוסק בהבערת תבערות ורוצה להכשיל כל הסדר מדיני", צעק ח"כ מוחמד ברקה (חד"ש) לאולמרט, שהסביר מדוע הוא פועל דווקא לרווחת האוכלוסייה הערבית במזרח ירושלים.
אולמרט, שישב בשקט, התפוצץ: "יש לך קרדיט של מסית ומדיח", השיב בזעם לברקה, "אתה ערפד צמא דם יהודי ואני אשיב לך כגמולך", נופף ראש העירייה באצבעו. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, החליט בלית ברירה לנעול את הישיבה - אלא שהמוזמנים שאינם ח"כים התכעסו על כך שלא ניתנה להם זכות הדיבור.
כאן התחולל העימות הפיסי בין הצדדים, שפרטיו נותרו מעורפלים: יהודה לוינגר, רכז הבטחון של שכונת רמת שלמה בירושלים, עמד סמוך לאדם שצעק לח"כ אחמד טיבי כי 'בסוריה לא היו נותנים לך לדבר כך'. לוינגר טוען כי טיבי, שלא שמע מי אמר את הדברים, הסתובב והיכה אותו בזרועו.
טיבי מציג גירסה אחרת: לדבריו, לוינגר הוא שהתנפל עליו במהלך הטחת האשמות מצד הנוכחים היהודים כלפי הח"כים הערבים. "בכל מקרה לא יכולתי להכות אותו משום שאנשים חצצו בינינו", טוען טיבי. במהלך המהומה ניסו אנשי משמר הכנסת המבולבלים לחצוץ בגופם בין הניצים.
גורמים נוספים שהיו במקום טוענים כי אם טיבי פגע בלוינגר, זה היה ככל הנראה בטעות, אולם זה מיהר להטיח בו מילים קשות וקרא "מה אתה מרביץ לי". טיבי דרש כי לוינגר יסולק מהבניין, ומשמר הכנסת הוציא אכן הוציא את לוינגר מהמשכן.
לוינגר אמר לאחר שהגיש את התלונה ל-ynet: "הייתי מצפה מחבר כנסת שהוא דוקטור שיתנצל. אם הוא היה מתנצל - זה היה מסיים את הפרשה".

אולמרט: בירושלים יש יותר היתרי בנייה לערבים מליהודים

בחלק הקצר שבו יכול היה לדבר, הציג ראש העירייה אולמרט נתונים לפיהם בשנה האחרונה 760 מתוך 1000 הבתים שנבנו במזרח ירושלים נבנו בצורה בלתי חוקית.
לטענתו, לערבים משתלם לבנות בצורה בלתי חוקית מאחר והעירייה הורסת רק 2 אחוזים מבנייה זו, שממומנת בחלקה על ידי הרשות הפלסטינית. "אלה לא מבנים של חלכאים ונדכאים ללא קורת גג, אלא של קבלנים ערבים אמידים שמקבלים כסף מערפאת", קבע אולמרט.
בתשובה לשאלת ynet האם כדברי שר החוץ פרס, פנו אליו שר החוץ וראש הממשלה וביקשו ממנו אתמול שלא להרוס את בתי שועפט, אמר אולמרט כי אכן שוחח עם פרס "אך לא הגענו להסכמה בינינו", וכי מלשכת ראש הממשלה התקשרו אליו ב-11 בבוקר לאחר שהריסת הבתים כבר החלה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
הריסת הבתים בשועפט
צילום איי פי
צילום: גלי תיבון
טיבי. חילופי מהלומות
צילום: גלי תיבון
מומלצים