שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "פוקהונטס" - המציאות מול דיסני

  סרט תיעודי על חייה של פוקהונטס, שישודר הערב ב-YES, סותר את גרסת דיסני

  הערב (יום חמישי) ישודר בערוץ ההיסטוריה של Yes הסרט "פוקהונטס: שגרירה אל העולם החדש", המתמקד בסיפור חייה של הנסיכה האינדיאנית המפורסמת. צפייה בעלילותיה של בת שבט פוואטאן, כפי שהן מוצגות בסרט, מעלה בזיכרון את הסרט "פוקהונטס" של אולפני דיסני, שניסה להציג את אותה הדמות באופן שונה. הסרט המצויר, שיצא לפני חמש שנים, עורר בשעתו זעם רב בקרב הקהילה האינדיאנית בארצות הברית. רבים טענו שמדובר בסרט משפיל, שמעוות את ההיסטוריה. יש עדיין מי שקורא להחרים את הסרט ואת מוצרי הצריכה שנלוו אליו. הסרט שישודר הערב עשוי בהחלט לחזק את הטענות בגנות ההפקה של דיסני, והשוואה בין שתי הגרסאות היא דבר מתבקש.

  שגרירה של שלום

  על פי הסרט התעודי, היתה פוקהונטס ביתו היפה והאהובה של צ'יף פוואטאן, וחייה היו מלאי אומץ והחלטיות. גם בסרט של דיסני תוארה פוקהונטס כשגרירה של שלום וכפוליטיקאית מגשרת, שתרמה ליציבות במערכת היחסים בין האינדיאנים ללבנים בתקופה בה חיה. בשנת 1607, כשהיתה בת 12 לערך, הגיעו ספינות אנגליות שנשלחו לחופי אדמתה בפקודת המלך ג'יימס. הם השתלטו על חלק מהאדמה, התיישבו בה וקראו למקום ג'יימסטאון. שם התרחשה פגישתה הראשונה של פוקהונטס עם קפטן ג'ון סמית', לוחם אנגלי. פוקהונטס, על-פי עדותו של סמית', הצילה אותו מהוצאה להורג על-ידי אביה, שראה בו ובחבריו הלבנים איום.

  פוקהונטס הופכת לרבקה

  היחסים בין המתיישבים החדשים לבין המקומיים התדרדרו. האינדיאנים תקפו את ג'יימסטאון והלבנים השיבו אש. המושבה סבלה מרעב ופוקהונטס נחלצה לעזרתם על-ידי כך שהגניבה אליהם אוכל. מאוחר יותר נודע לפוקהונטס כי אביה מתכנן הרג המוני של תושבי ג'יימסטאון, והיא ספרה על-כך לסמית' ומנעה את הטבח, אך סמית' חזר לאנגליה ולפוקהונטס נאמר שהוא מת במסע חזרה הביתה. פוקהונטס נשבתה על-ידי המתיישבים האנגלים, ובמהלך השבי הכירה את ג'ון רולף, שהתאהב בה ונישא לה לבסוף. האינדיאנית האמיצה הוטבלה לנצרות ושינתה את שמה לרבקה. כמה שנים מאוחר יותר נשלחה לאנגליה על-מנת להיפגש עם המלך ולהראות שבני עמה אינם "ברברים" כמו שנתפסו בממלכה האנגלית. זו היתה הצלחה מסחררת - פוקהונטס שבתה את לונדון בקסמה. השקעות החלו לזרום לג'יימסטאון בעקבות ביקורה, ורולף, בעלה, החליט שזה הזמן לחזור הביתה. בדרך חזרה היא חלתה בשחפת ומתה.

  דיסני משנה את המציאות

  סיפור המסגרת בסרט של דיסני נכון בחלקו, אך הפרטים הקטנים שגויים ולעתים מעוותים לגמרי. דמויותיהם של פוקהונטס ושל ג'ון סמית' מפוברקות כמעט לחלוטין, כשהמטרה העיקרית של דיסני היתה, כך נראה, לכופף את האמת על-מנת לקלוע לטעם הקהל של ימינו. מבחינה ויזואלית, השניים אינם דומים כלל לייצוגם המצוייר. סמית' האמיתי היה נמוך, ג'ינג'י ומזוקן. פוקהונטס היתה אז בערך בת 12, מלאה, ורחוקה מאד מהדמות הסקסית שניסו להדביק לה בדיסני.

  סיפורי גבורה מצוצים

  הסיפור המרכזי בעלילת חייהם של כל הנוגעים בדבר הוא סיפור ההצלה של סמית' על-ידי פוקהונטס. המקור היחיד לאישור הגרסה הזו הוא ג'ון סמית' עצמו, אולם יש אפשרות סבירה שהאירוע מעולם לא התרחש, בעיקר מפני שסמית' היה ידוע כמי שמספר על עצמו סיפורי גבורה מצוצים מהאצבע. אפשרות אחרת היא שמדובר באירוע אסטרטגי שתוכנן בקפידה על-ידי פוואטאן, ראש השבט, או על-ידי פוקהונטס עצמה, כשמטרתם לקרב את הזר ולגרום לו תחושת מחויבות. אירוע שאינו מופיע בסרט הוא חזרתו של סמית' לאנגליה לאחר שנפגע מהתפוצצות אבק שריפה שפגעה ברגלו.
  פרט נוסף, שמופיע בגרסה המצוירת אך אין כל תימוכין היסטוריים, הוא הרצון של פוואטאן להשיא את ביתו ללוחם השבט, קוקום. אין כל עדות שקוקום אכן היה קיים. בדיסני בחרו להניח שפוואטאן ניסה לארגן את החתונה, ושקוקום נהרג לפני שהדבר יצא לפועל.

  האינדיאנית הטובה של הלבנים

  המסקנה שעולה מן ההשוואה פשוטה: לכל מי ששלח בזמנו את ילדיו לראות את הסרט המצוייר, רצוי מאד שיושיב אותם הערב לראות את הגרסה התעודית. שילמדו, לצד שיעור בהיסטוריה, גם כמה עובדות מדאיגות על אמת בפרסום. באתר האינטרנט של שבט הפוואטאן כתבו בני השבט כי "ההצעות שלנו לסייע לרוי דיסני, מפיק 'פוקהונטס', בעניין הדיוקים ההיסטוריים והתרבותיים, נדחו". באתר הם מגדירים את פוקהונטס כמי שנחשבה ל"אנדיאנית הטובה" של הלבנים, וטוענים כי דיסני עשה שימוש מכוון בעיוותים הסטוריים. מתברר שיש לא מעט אמת בדבריהם.

  "פוקהונטס: שגרירה אל העולם החדש" - יום ה' 7.9 בשעות 12:10, 19:40 ערוץ ההיסטוריה, YES.


  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פוקהונטס ה"אמיתית". סגנון מערבי
  waltdisney
  פוקהונטס של דיסני. מיניות שופעת
  waltdisney
  לאתר ההטבות
  מומלצים