שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  25 ספרי המדע הבדיוני הגדולים

  הנה זה בא: רשימת 25 ספרי המדע הבדיוני הגדולים עפ"י נועה מנהיים

  היה קשה ואני עוד מפחדת להיכנס לחדר השינה שלי מאימת הספרים שלא נכנסו לרשימה ומביטים בי בנזיפה מהולה בבוז. אבל אין מה לעשות. המדע הבדיוני, אותה ספרות ספקולטיבית שהורותה במדע ובדמיון התחילה כספרות של רעיונות מזוקקים. מי שנשאר בשלב הזה מוזמן לפנות אל הזקן של המד"ב, אייזיק אסימוב, שלא יוזכר כאן.
  מאז אותם ימים של פוסט הפצצה, בהם התפרץ הז'אנר לתודעה הציבורית, קרו הרבה דברים טובים ורובם מוגשים לכם כאן. השילובים האולטימטיביים בין הטכנולוגיה לאנושיות, בין העתיד האפשרי להיסטוריה הוודאית, בין המיתולוגיה, התאולוגיה והפילוסופיה לכוכבים.
  ברוכים הבאים לרשימת 25 הספרים בז'אנר שמבטא את מהות התקווה - כי כדי לכתוב על העתיד חייבים, לעתים, גם להאמין בקיומו.

  1. "מבחר הסיפורת הבדיונית" בעריכת רוברט סילברברג (כרך 1+2), מאנגלית: עמנואל לוטם, הוצאת עם-עובד

  מהמושלמות שבאסופות סיפורי המד"ב, שמכילה יצירות חד פעמיות כמו "פרחים לאלג'רנון" של דניאל קיז, ו"חילכן היה נמזר" של לואיס פאג'ט. ההוכחה הניצחת לכך שסיפורים קצרים צריכים להיכתב ע"י סופרי מד"ב. אוצר בלום של כושר המצאה, כתיבה מעולה ורגש אנושי.

  2. סדרת "מדריך הטרמפיסט", דגלאס אדאמס, מאנגלית: מתי ונגריק ודנה לדרר, הוצאת כתר

  שום הקדמות אינן נחוצות. חמישיית הספרים שהראתה באופן סופי ומוחלט שאנו חיים ביקום משולל הגיון ומצחיק עד דמעות. אם אפשר היה להפוך את הדמיון של אדאמס לאנרגיה, כבר היו מושבות על המאדים. קחו מגבת וצאו לתור את הגלאקסיה.

  3. "הקיבריאדה", סטניסלב לם, מפולנית: פאולינה צלניק, הוצאת זמורה ביתן

  המיתולוגיה של הרובוטים. לם עושה לקומוניזם מה שעשה סוויפט ב"מסעות גוליבר" לאנגליה של המאה ה-18. קובץ של סיפורים מבריקים, עמוסי ציניות וחדי אבחנה על הנטיה האנושית למצוא פתרונות מורכבים מדי לבעיות פשוטות מידי.

  4. "המנון ללייבוביץ", וולטר מ. מילר, מאנגלית: עמוס רגב, הוצאת מעריב

  לאחר שואה גרעינית מגלה נזיר נודד את כתביו של טכנאי אלמוני, לייבוביץ שמו, ומייסד את המסדר על שם ליבוביץ הקדוש, שנזיריו מקדישים את ימיהם לפיענוח וישום המטמון הטכנולוגי שהשאיר אחריו, עד למלחמה הבאה וזו שאחריה. גדוש בלטינית, תאולוגיה וקדרות גותית. שם הוורד של המד"ב.

  5. "האיש המושמד", אלפרד בסטר, הוצאת מסדה

  פילם נואר עתידני, המתרחש בחברה בה טלפאתים הפכו לכלי העזר העיקרי של האנושות. יש פסיכולוגים טלפאתיים (אהה...אז זה מה שאתה חושב? טוב. 250 ₪ בבקשה) ופושעים פסיכופאתיים. איך תבצע פשע מושלם בחברה בה כל אדם שני ברחוב יכול לקרוא את מחשבותיך? ספר מבריק, מלא וגדוש בתובנות פסיכולוגיות ומשחקי מחשבה מופלאים.

  6. "לראות", הארלן אליסון, מאנגלית: עמוס גפן, הוצאת מסדה

  אליסון הוא אחד האנשים המפחידים ביותר במד"ב, ואולי בכלל. לא צמרמורת מסונטזת מבית מדרשו של סטיבן קינג, אלא אימה אמיתית ומזוקקת שנוגעת עמוק בשורש ההוויה האנושית בעזרת דמיון משולח רסן. לעיתים מבעית, לרוב מצחיק ותמיד מעורר מחשבה. קובץ סיפורים קצרים ומושלמים שלא מומלץ לקרוא בלילה, בחושך, לבד.

  7. "נובה", סמואל דילייני, מאנגלית: שירה טמיר-אלקיים, הוצאת זמורה ביתן

  משורר המד"ב, נסיך הסגנון. "נובה" היא סיפורו של חיפוש נואש אחר גביע קדוש מטאפורי – חומר נדיר הנמצא רק בתוככי שמשות מתפוצצות. דילייני בורא עתיד מרוחק מלא הוד, עוצמה ואימה, עמוס בסמלים השאובים מקלפי הטארוט ואגדות המלך ארתור. מהפנט ויפיפה.

  8. "אדון האור", רוג'ר זילאזני, מאנגלית: נורית רונאל, הוצאת עם-עובד

  מיתולוגיה בחסדי הטכנולוגיה. זילאזני מחזיר לחיים את אלי הפנתאון ההודי: קרישנה, קאלי, סידהרטה ועוד, לטור דה-פורס מרהיב על מלחמה בין אלים מדומים, שנכסו לעצמם את המדע ושאלו מדמויות ה"מהאראבאטה" את כוחותיהן.

  9. "חולית", פרנק הרברט, מאנגלית: עמנואל לוטם, הוצאת עם-עובד

  אולי פרוסת הלחם המרוחה בשכבה העבה ביותר של חמאה שתוכלו למצוא בז'אנר. האפוס העצום והמופתי של הרברט מצליח לארוג ביד אומן פוליטיקה, סמים, אקולוגיה, מעט קבלה והרבה איסלאם. מהספרים היחידים שניתן לומר עליהם שהם טובים יותר בעברית מאשר בשפת המקור, תודות לתרגום המשובח של עמנואל לוטם.

  10. "המשחק של אנדר", אורסון סקוט קארד, מאנגלית: בועז וייס, הוצאת אופוס

  הוא בן שש, הוא גאון אסטרטגי, הוא פוחד מאחיו והוא צריך להציל את העולם. אנדר וויגין הוא אחד מהגיבורים המכמירים והנפלאים ביותר שיצא לכם להכיר, באחד הספרים המכמירים והנפלאים שיצא לכם לקרוא. מד"ב חברתי-מוסרי במיטבו שבוחן את הכליות והלב של החיה האנושית במגוון משחקי מלחמה מרתקים.

  11. "רסיסים של כבוד", "בריאר", לויס מקמסטר בוז'ולד, מאנגלית: בועז וייס, הוצאת זמורה ביתן

  הספייס-אופרה המושלמת: אהבה, מלחמה, תככים והגיבורה הנשית המוצלחת ביותר שנראתה על מדפי הספרים מזה זמן רב: קורדיליה נייסמית, אישה, אם ולוחמת לעת מצוא. בוז'ולד מביאה את ההוכחה האולטימטיבית לכך שאם גברים הם אלו שמתחילים מלחמות, נשים הן אלו שמסיימות אותן. תענוג.

  12. "מלבד הכלב", קוני וויליס, מאנגלית: עמנואל לוטם, הוצאת זמורה ביתן

  מה הקשר בין יצירות אמנות ויקטוריאניות כעורות, שלושה בסירה אחת (מלבד הכלב), חתולים, מסע בזמן ומלחמת העולם השניה? המסע בזמן אצל ויליס משמש היסטוריונים לחקר העבר, והכל טוב ויפה עד שמשהו משתבש והעתיד (וההווה?) תלויים בפעולותיו של הסטוריון עם מחלת-זמן חמורה. מורכב, משובח ומצחיק עד דמעות.

  13. "הזרוע הארוכה של גיל המילטון", לארי ניבן, מאנגלית: עמנואל לוטם, הוצאת כתר

  בהחלט סופר המד"ב הקשה הטוב מכולם. שילוב מנצח של רעיונות טכנולוגיים וכושר המצאה מדוייק, הגיוני ועקבי. קובץ סיפורים בכיכובו של גיל המילטון, הבלש הקיטע, בעתיד שבו מתרחשים פשעים טכנולוגיים מסובכים. הנאה אינטלקטואלית צרופה.

  14. "המנושל", אורסולה ק. לה-גוין, מאנגלית: תמר עמית, הוצאת כתר

  דיסטופיה מופלאה מאת אחת הכותבות המוכשרות ביותר בז'אנר ובכלל. קבוצת גולים מרצון עוזבים עולם הדוניסטי כדי ליצור לעצמם אוטופיה קומוניסטית במהותה על ירח צחיח. הם ממציאים לעצמם שפה חדשה וזהות קולקטיבית בה אין שייכות או בעלות, עד להתנגשות העולמות הבלתי נמנעת. בלתי נשכח ורב עוצמה.

  15. "הצלם", פיליפ ק. דיק, מאנגלית: נורית יהודאי, הוצאת מסדה

  דיק, הרב אומן של הערים העתידניות הגוססות ושל מצבי התודעה הסיוטיים, רוקח חזון עתידני אפל שמעליו מרחף צילו המאיים של הנאציזם. מהו האדם בעולם שבו שולטים תעתיקי אדם ומפעילי הבובות שלהם? מטריד, קודר ומעורר מחשבה.

  16. "עריצה היא הלבנה", רוברט היינליין, מאנגלית: עמוס רגב, הוצאת עם-עובד

  מורדים על הירח, מלחמה לאינדוידואליזם, פוליגמיה ומייקרופט הולמס (לא אח של שרלוק), המחשב התבוני עם חוש ההומור המשובח ביותר במד"ב. עלילה מסחררת, אנרכיזם על גבול הפאשיזם וכרגיל אצל היינליין, החרמן הבלתי נלאה של הז'אנר, סקס, סקס וסקס.

  17. "הדרור", מרי דוריה ראסל, מאנגלית: רחביה ברמן, הוצאת אופוס

  בלשן ישועי וחבריו יוצאים בשליחות האל ומטעם עצמם למסע אל המין התבוני הראשון שגילתה האנושות. ראסל יוצרת רומן תאולוגי-אנטרופולוגי שחומריו הם עיקרי האמונה הנוצרית, מוסכמות תרבותיות ומורכבויות לשוניות. ספר עגום ויפה שנוגע ברגש ומניע את המחשבה.

  18. "מעשה השפחה", מרגרט אטווד, מאנגלית: ג. אריוך, הוצאת כרם

  ליפרד היא שפחה פוריה בעתיד בו הפכה ארה"ב לתאוקרטיה פוריטנית על פי כללי הברית החדשה, וכמו הגר המקראית, תפקידה הוא ללדת ילדים לאדונה ולאשתו העקרה. אטווד כותבת בגוף ראשון חזון מצמרר שהוא מניפסט פמיניסטי ואנושי. בת הזוג המושלמת ל-1984 של אורוול.

  19. "הקאנטוס של היפריון", דן סימונס, מאנגלית: יעל סלע, הוצאת אופוס

  טרילוגיה מורכבת-עד-אימה, שמגוללת את מסעם רצוף התהפוכות של קבוצת צליינים בעקבות ישות מסתורית וקטלנית – השרייק. ספריו העמוסים והמרובדים של סימונס מתבססים על יצירתו המבלבלת לא פחות של קיטס – "היפריון", ומתרחשים ביקום עמוס תככים ומוזרויות. למיטיבי קריאה ולסבלנים.

  20. "על-אדם", תאודור סטרג'ן, מאנגלית: אריה חשביה, הוצאת עם-עובד

  סטרג'ן, אחד ההומניסטים הגדולים של המד"ב מגולל את מימושו של רעיון השלם שהוא יותר מסך חלקיו. קבוצה של בני אדם פגומים, נכים ואוטיסטים אך בעלי כשרונות חריגים, מוצאים זה את זו ומתחילים לפעול כיחידה מלוכדת בעלת כוח על-אנושי, השלב הבא באבולוציה.

  21. "כוכב ושמו שאול", קורדויינר סמית, מאנגלית: עמי שמיר, הוצאת עם-עובד

  אסופת האגדות של העתיד, שמתרחשת ב"יקום ההשגחה" המדהים שבנה סמית, אחד החידתיים שבסופרי המד"ב. סמית היה קצין מודיעין בצבא האמריקאי, מומחה למזרח הרחוק ולינגוויסט. את כל ידיעותיו העצומות וכשרון האמצאה שאין שני לו רתם כדי ליצור את אחד מקבצי הסיפורים המבריקים ביותר שבנמצא.

  22. "כנפי לילה", רוברט סילברברג, מאנגלית: יוסף כרוסט, הוצאת עם-עובד

  שלוש נובלות מופלאות על ההיסטוריה האפשרית של העתיד הרחוק. עולם שבו נפתחו לבני האדם אפשרויות ביטוי חדשות של הגוף ושל הנפש. דתות חדשות וגילדות עתיקות פורחות באחד מהפנטסטיים שבספרי המד"ב, שמתווה את מעוף האדם אל העתיד.

  23. "אידורו", ויליאם גיבסון, מאנגלית: בועז וייס, הוצאת אופוס

  אבי הסייברפנק (נוירומנסר) והאיש שחלם על הרשת לפני שלמדנו להגיד "נסדא"ק" בנונשלנטיות, בספר שנכתב בשנות השישים והוא רענן כפיסת סושי שאך זה נפרסה. טוקיו מוכת הנאון של המאה ה-21, בונה את עצמה בסיועה של ננו-טכנולוגיה ומשמשת בית לתככים וירטואלים, להקות פופ מוזרות והאקרים להשכיר.

  24. "כפת חתול", ג'ואן וינג', מאנגלית: מיכאל תמרי, הוצאת עם עובד

  חתול הוא בן תערובת, הומלס וטלפאת המוצא את עצמו עובד עבור אחד מהתאגידים הגדולים ביקום שנשלט ע"י חברות ענק. וינג' ממקמת את ספרה בעולם על גבול הסייברפנק, בעתיד של סמים מוזרים, אומנויות חדשות ותאורי סקס רגישים שמתרחשים באבר הארוטי מכולם, המוח.

  25. "מלאכים באים", יצחק בן-נר, הוצאת הקיבוץ המאוחד

  הממשלה מתפוררת, החרדים שולטים ללא מיצרים, ולא, לא מדובר במהדורת החדשות אלא בספרו הדיסטופי של בן-נר, בישראל של מחר בה צלף מסתורי מחסל את תושבי תל-אביב, מגפה קטלנית פושטת בעולם, ומשמרות הצניעות עושות בה כבשלהן. מד"ב בלשי דחוס ואפל שהוא מסע לגילוי עצמי בחברתו של גמד דמיוני חובב אנגלית.

  * הערה: בצער רב וביגון קודר עלי לציין כי רבים (הו, כה רבים!) מהספרים המצויינים ברשימה אזלו מזה עידן ועידנים ממדפי החנויות. זה הרגע לקרוא להוצאות מחודשות במקום להעשיר את כיסם של בעלי חנויות הספרים המשומשים.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אוצר בלום
  מצחיק עד דמעות
  אימה מזוקקת
  עגום ויפה
  עמוס ציניות
  לאתר ההטבות
  מומלצים