שתף קטע נבחר

יום של הסלמה; ישראל תגביר את תגובותיה

בפיגוע ירי סמוך לחצות נהרג חבר מועצת קריית ארבע, יחזקאל מולם, וחברו נפצע בינוני. עוד שישה בני-אד נפצעו אתמול בשני פיגועי ירי נוספים. צה"ל החריף את תגובותיו: נכנס לשטח A וירה פגזי טנקים. מתנחלים יצאו למסע נקמה בחברון: היכו פלסטינים, ירו עליהם ופגעו ברכושם. גורמים מדיניים: נגביר את הפעילות נגד הפלסטינים. הרמטכ"ל: עלינו להתכונן לעליית מדרגה נוספת

יום קשה של פיגועי ירי, חילופי אש והתפרעויות ביהודה ושומרון: אדם אחד נהרג ועוד שבעה נוספים נפצעו במהלך יום אתמול (ה'), בשלושה פיגועים שהיו באזור שכם ובחברון (על סיפורה של משפחת שמואליאן - בקישור מימין). קצין פלסטיני נהרג ושבעה פלסטינים נפצעו בחילופי אש עם צה"ל ליד הר ברכה.
במהלך הלילה נמשכו חילופי אש בין חיילי צה"ל לפלסטינים באזור חברון. בעקבות הפיגוע נכנסו כוחות צה"ל לשטח A הנמצא בשליטה פלסטינית מלאה, השמידו עמדה של כוח 17 וחזרו לשטח שבשליטה הישראלית.

פיגוע בחברון: אש נפתחה על חברי המועצה

חבר מועצת קריית ארבע, יחזקאל (חזי) מועלם, בן 49, ואב לארבעה, נהרג הלילה בפיגוע ירי שהיה סמוך לחצות בצומת לפיד הסמוכה לקריית ארבע. ההרוג נפצע תחילה אנושות, והועבר לניתוח בבית החולים הדסה עין כרם, במהלכו נפטר מפצעיו. חבר מועצה נוסף נפצע באורח בינוני (על הפיגוע - ראה בידיעה המקושרת).
בעקבות הפיגוע נמשכו במהלך הלילה חילופי אש בין חיילי צה"ל לפלסטינים באזור חברון. מקורות פלסטיניים מדווחים, כי עד עתה נרשמו בחברון 65 פצועים, מהם שניים במצב קשה. כוחות צה"ל נכנסו הלילה לשטח A הנמצא בשליטה פלסטינית מלאה, השמידו עמדה של כוח 17 וחזרו לשטח שבשליטה הישראלית.

דוד כהן נפצע אנושות, ונשקפת סכנה לחייו

בפיגוע ירי שהיה אתמול בסביבות השעה 11:30 לפני הצהריים נפצע אנושות דוד כהן, בן 31 מבית"ר עלית.
מחקירה ראשונית של צה"ל עולה כי הפלסטינים ירו אל ג'יפ צבאי, אולם פגעו במכונית הטרנזיט של כהן, שחלפה במקום. כהן נפצע אנושות בראשו ובכתפו. שני ערבים נפצעו קל מהירי, אחד מהם מרסיסים בכתפו.
לאחר הירי המשיכו הפלסטינים בנסיעה לאזור H-1 בחברון, הנתון בשליטה פלסטינית. הפצועים פונו לבית החולים "הדסה עין כרם" בירושלים. הפרופסור שמואל שפירא, סגן מנהל בית החולים, סיפר שמצבו של כהן קריטי, ונשקפת סכנה לחייו.
ביישוב היהודי בחברון טענו שאם היה מוטל עוצר בעקבות הירי שהיה הלילה, לא היה הפיגוע מתבצע.

המחבלים לבשו מדים של חיילי צה"ל

מוקדם יותר אירע פיגוע ירי באזור שכם, שבו נפצעו בני זוג ישראלים ובנם התינוק בכביש העולה להר ברכה.
מדובר בבני הזוג אילנית וארז שמואליאן ובנם אלישע, מההתנחלות הר ברכה, שנסעו במכוניתם לכיוון ירושלים. בסביבות השעה 10:00 בבוקר, חסמו פלסטינים לבושים במדי צה"ל את מכוניתם ופתחו לעברם באש מטווח קצר. חוליית המחבלים נמלטה לאחר ביצוע הירי לשטחי הרשות הפלסטינית.
בני המשפחה נפצעו מרסיסים. מצבו של האב מוגדר בינוני. האם והתינוק נפצעו קל, ובשעות הערב הם שוחררו מבית החולים.
הזרוע הצבאית של הפתח, "גדודי חללי אל אקצה", נטלה אחריות לפיגוע. גדודי אל אקצה העבירו לסוכנות הידיעות AP קלטת וידאו המתעדת את הפיגוע.

קצין פלסטיני נהרג בחילופי אש עם צה"ל

בעקבות הפיגוע ליד הר ברכה התנהלו חילופי אש כבדים בין צה"ל לפלסטינים באזור שכם במשך כל שעות אחרי הצהריים. צה"ל ירה לפחות עשרה פגזי טנק אל שתי עמדות פלסטיניות והרג קצין מהמודיעין הצבאי הפלסטיני, מוחמד אבו פייד. שבעה פלסטינים נפצעו בחילופי האש, בהם ילד בן 12.
כוחות צה"ל השתלטו בצהריים על "גבעה 600" שבין הר ברכה לכפר קליל, בשטח הנמצא באחריותה של הרשות הפלסטינית. העמדות שנתפסו שימשו את הטנקים של צה"ל בירי לעבר עמדות של המשטרה הפלסטינית ושל המודיעין הצבאי הפלסטיני. בשעות הערב הורה מפקד חטיבת שומרון, אל"מ יוסי אדירי, להסיג את הטנקים ואת הנגמ"שים מן המקום, והכוחות שבו לעמדותיהם הקודמות, מחוץ לשטחי A.
גורמים ביטחוניים בכירים אמרו ל-ynet כי פעולת צה"ל באזור שכם נועדה להבהיר לפלסטינים שיש מחיר על התקפות נגד ישראלים, ובמקביל להבהיר את האחריות השילוחית של המשטרה הפלסטינית, המאפשרת למחבלים לעבור דרך מתקניה בדרכם לפיגועים. "יחד עם זאת, אין פה שום הכרזת מלחמה או נסיגה מהבנות טנט", אמרו הגורמים הביטחוניים, "המדיניות שלנו נותרה בעינה, אבל בתוכה יש אפשרויות שונות, ואיננו יכולים שלא להגיב על פיגועים כה קשים".
ראש הממשלה, אריאל שרון, השוהה באיטליה, אמר בעקבות הפיגועים: "שוב פעולת טרור חמורה, דבר שמראה לצערי שהרשות הפלסטינית איננה מבצעת את חלקה בתוכנית טנט. הדבר ודאי מחייב את ישראל למאמצים גדולים יותר להגנה על חיי אזרחי ישראל" (עוד על ביקורו של שרון באיטליה - בידיעה המקושרת). שרון אמר שישראל תממש את זכותה להגנה עצמית. גורמים מדיניים אמרו כי לפי החלטת הקבינט, ישראל תגביר את פעילותה נגד הפלסטינים, ו"מעתה בעקבות כל פיגוע - תהיה תגובה".
הרמטכ"ל, רב-אלוף שאול מופז, אמר בעקבות אירועי היום כי "ייתכן שגובה הלהבות עלה עוד שלב, ועלינו להתכונן לעלייה נוספת". בפגישה עם מתיישבי גוש עציון אמר הרמטכ"ל כי לא תהיה הפסקת אש בקרוב, והמאבק עם הפלסטינים יהיה ארוך וקשה. מופז הוסיף כי לכל מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית יש דם יהודי על הידיים, וכי הרשות נתנה אור ירוק לחמאס ולג'יאהד לבצע פיגועי התאבדות, וגם החיזבאללה פועל בשירותה או בהשפעתה.

מתנחלים התפרעו ופגעו ברכוש של פלסטינים

בעקבות הפיגוע התפרעו מתנחלים באזור קריית ארבע משעות אחר הצהריים ועד לשעות הערב. בשעות אחר הצהריים הציתו המתנחלים שדות של פלסטינים, יידו אבנים לעבר מכוניות וניפצו שמשות. המשטרה עצרה מספר מתנחלים.
בשעות הערב יצאה תהלוכת מחאה של כ-200 מתנחלים מקריית ארבע לכיוון היישוב היהודי בחברון. לדברי משטרת חברון, במהלך התהלוכה יידו פלסטינים אבנים לעבר הצועדים, וכוח משטרה פיזר אותם.
מהמשטרה נמסר כי ארבעה מתנחלים נעצרו. אחד מהם נראה יורה על בית פלסטיני. אחד גרם נזק לשטח חקלאי, ועוד שתי נערות ניסו להצית שדה של פלסטינים.
מקורות פלסטיניים בחברון מסרו כי שלושה בתים פלסטיניים נפגעו מיריות של המתנחלים, ולפחות שני פלסטינים נפצעו, אחד מהם נער. הפלסטינים אומרים שצה"ל גיבה את פעולות המתנחלים בחברון.
אנשי "הוועד לביטחון בכבישים" הודיעו שהציתו ארבעה כלי רכב של פלסטינים באיזור יהודה ושומרון, וכן היכו ופצעו ארבעה פלסטינים.

בהכנת הידיעה השתתפה סמדר שמואלי.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דלית שחם
אילנית שמואליאן ובנה התינוק אלישע. ניצלו בנס
צילום דלית שחם
צילום ידיעות אחרונות
דוד כהן. נפצע אנושות
צילום ידיעות אחרונות
צילום איי פי
שרידי עמדת משטרה פלסטינית שהופגזה
צילום איי פי
צילום איי פי
מתנחלים מנפצים חלון של בית פלסטיני באזור חברון
צילום איי פי
מומלצים