שתף קטע נבחר

בעקבות הפיגוע בבנימינה: צה"ל תקף מטרות פלסטיניות

מחבל מתאבד פוצץ את עצמו אמש בתחנת הסעה לחיילים מחוץ לתחנת הרכבת בבנימינה. החייל אבי בן הרוש והחיילת חנית ארמי, תושבי זכרון יעקב, נהרגו; עשרה ישראלים נפצעו, שניים מתוכם קשה. שישה פצועים עדיין מאושפזים בבתי החולים

צה"ל תקף הלילה (ג') מבנים של הביטחון הלאומי הפלסטיני ושל כוח 17 באזור העיר טול- כרם ובאזור ג'נין - עירו של המחבל שביצע אמש (ב') את הפיגוע בבנימינה. המבנים הותקפו בטילי נ"ט והופגזו באמצעות טנקים. לא דווח על נפגעים בקרב האוכלוסייה הפלסטינית. יש לציין כי המפקדות של מנגנוני הביטחון הפלסטיניים ברחבי הגדה פונו כבר בשעות הערב מחשש למתקפה ישראלית.
בהודעת דובר צה"ל נאמר שכוחות צה"ל פעלו מתוך שטח שבשליטה ביטחונית ישראלית וכי לא בוצעה כניסה לשטחי A. לדברי גורמים צבאיים, יתכן כי מדובר בשלב ראשון בתגובה נרחבת יותר.

המחבל התפוצץ בתחנת הסעה לחיילים

המחבל המתאבד פוצץ את עצמו מעט אחרי השעה 19:30 מחוץ לתחנת הרכבת בבנימינה. חייל וחיילת נהרגו בפיגוע, שני ישראלים נפצעו קשה, אחד מהם חייל, ושמונה פצועים נפגעו קל. גם המחבל המתאבד נהרג בפיצוץ.
החייל שנהרג הוא סמ"ר אבי בן הרוש, בן 20. החיילת היא רב"ט חנית ארמי, בת 19, שניהם תושבי זכרון-יעקב. השניים יובאו למנוחות הערב, החל מ-17:00, בבית העלמין ביישובם (כתבה נוספת על האבל בזכרון יעקב - בקישורים מימין).
לפי עדויות ראייה, המחבל ירד ממכונית, שבה היו אנשים נוספים. המכונית המשיכה בדרכה. כוחות משטרה גדולים, בסיוע מסוק, ערכו מצוד אחרי המכונית.
משה גטה מבנימינה, שהיה עד ראייה לפיגוע, סיפר ל-ynet שהגיע לתחנה כדי לאסוף את בנו, חייל בן העשרים. "תוך כדי נסיעה, מספר מטרים לפני התחנה, ראיתי הבזק אש חזק, ושמעתי פיצוץ. הרכב שלי התרומם באוויר. מעל הרכב עף חלק של בנאדם. הלכתי לתחנה, ראיתי את הבן שלי שוכב על הרצפה, ולמזלי הוא לא נפצע. מול התחנה היה רכב סטיישן, שכל החלונות שלו מנופצים, היו חלקי גופות מפוזרים. כל מי שהיה באזור התחיל לעזור לפצועים וסייע להם, עד שהגיעו כוחות מד"א".
שלומי טייב מבנימינה הגיע לתחנה כדי לאסוף אורח שהיה אמור להגיע ברכבת, כאשר שמע את הפיצוץ: "בתחנה היו הרבה אנשים, אזרחים וחיילים, וגם מכוניות של אנשים שהמתינו לבני משפחה שהגיעו ברכבת. בדיוק באותו זמן הגיעה רכבת. ראיתי אנשים פצועים, אחד היה נראה לי מת, היו חלקים של איברים מפוזרים. הייתה פאניקה. אנשים התחילו לברוח. מד"א הגיעו מהר והתחילו לפנות את הפצועים".
נתן גטר, בן 17.5, מתנדב במשמר האזרחי, היה עם ארבעה מתנדבים בסריקות בתחנה בשעה שאירע הפיצוץ. "הפיצוץ לא היה חזק", הוא אומר, "אבל ההדף היה חזק. אנשים שכבו פצועים. מיד הלכנו לעזור להם, הוצאנו ערכות עזרה ראשונה מתוך הניידות ומתוך תחנת הרכבת. חבשנו אנשים וביצענו חסימות עורקים לפצועים. האנשים היו בפאניקה, אבל היו כאלה שלא איבדו את העשתונות ועשו הכל על מנת לסייע לפצועים".
מפקד המחוז הצפוני במשטרה, ניצב יעקב בורובסקי, אמר בתדרוך לעיתונאים כי מהחקירה עולה שהמחבל המתאבד הגיע לתחנת האוטובוס, המתין במקום עד שיתקהלו אנשים, ואז הפעיל את המטען. מפקד המחוז הוסיף שנבדקות עדויות ראייה על כמה מכוניות מסוגים שונים שנראו נמלטות מהמקום. עוד אמר בורובסקי שהיו התרעות על פיגוע בתחנות הסעה, כולל בבנימינה, והמשטרה נערכה בהתאם. לדבריו, יותר שוטרים ומתנדבים היו בתחנת הרכבת, וההיערכות מנעה מהמחבל להיכנס לתחנה.

שישה פצועים עדיין מאושפזים בבתי החולים

הבוקר (ג') נמסר כי שישה מפצועי הפיגוע שאירע אתמול בבנימינה עדיין מאושפזים בבתי החולים. בבית החולים רמב"ם עבר הלילה אחד הפצועים שנפגע באורח קשה ניתוח בצווארו. מבית החולים נמסר כי מצבו מוסיף להיות קשה ולפניו ניתוחים נוספים.
בבית החולים איכילוב מאושפזת פצועה במצב קל עד בינוני במחלקה הנוירו-כירורגית. למרות שספגה פגיעת ראש היא נמצאת בהכרה וממתינה לניתוח. מבית החולים נמסר כי מצבה טוב.
אדם נוסף, שנפצע קשה, עבר אמש ניתוח בגפיו בבית החולים הילל יפה בחדרה. כעת הוא נמצא בהתאוששות. שלושה פצועים נוספים מאושפזים בבית החולים במצב קל.

הג'יהאד נטל אחריות, הרשות גינתה

תנועת הג'יהאד האיסלמי נטלה אחריות לפיגוע. בהודעה של התנועה נאמר כי מבצע הפיגוע הוא נידאל אבו שדוך, בן 20 מהכפר בורקין באזור ג'נין. בהודעה נאמר כי הפיגוע הוא תגובה להמשך הפשעים הישראלים נגד הפלסטינים, וכי עשרות מתאבדים מוכנים לפעולה נגד ישראל. לדברי מקורות פלסטינים אחיו של המחבל נהרג בהיתקלות עם כוחות צה"ל בחודש דצמבר האחרון.
מנהיג הג'יהאד האיסלאמי בשטחים, עבדאללה שאמי, אמר ל-ynet כי הפעולה בבנימינה היא במסגרת התגובה הפלסטינית על הסלמת פשעי ישראל והמתנחלים, הסלמה שלדבריו הוחרפה מאז הכריז שרון על הפסקת האש. "תגובתנו טבעית. האם הישראלים מצפים שנזרוק עליהם פרחים וורדים בתגובה לפשעים שלהם?", אמר שאמי. הוא הוסיף כי איומי ישראל אינם מפחידים אותו, וכי לעם הפלסטיני אין מה להפסיד.
הרשות הפלסטינית פרסמה הודעת גינוי לפיגוע. "ההנהגה הפלסטינית מביעה גינוי
לאירוע שבו נהרגו אזרחים וקוראת להפסקה של כל מעשי האלימות של שני הצדדים", נאמר בהודעה, "הרשות מחויבת להחלטת הפסקת האש וקוראת ליישום ההצעות האמריקניות לחידוש תהליך השלום, על מנת לשים קץ למעגל האלימות, המעלה את המתח ואת חוסר היציבות באזור".
יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, כינס אמש את נציגי הפלגים הפלסטיניים השונים לדיון במצב, בעקבות הפיגוע בבנימינה.
ארצות הברית גינתה את פיגוע התופת וקראה לשני הצדדים, הישראלים והפלסטינים, לנהוג באיפוק. בהודעה שפירסם משרד החוץ האמריקני נאמר כי הממשל בארצות הברית דורש מהנהגת הרשות הפלסטינית לגנות את הפיגוע ולפעול להעמדתם לדין של האחראים למעשה.
"כמו כן אנו קוראים לממשלה הישראלית לנהוג באיפוק ולא לאפשר את המשך מעגל האלימות. לא ייתכן פתרון צבאי לקונפליקט בין הצדדים", נאמר עוד בהודעת הממשל האמריקני.
ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר אמש במהלך טקס פתיחת המכביה: "זה פיגוע אכזרי, נורא, שמעיד שרשות הפלסטינית טרם החליטה להתגבר על הטרור".
ח"כ מיכאל קליינר מחירות אמר בתגובה לפיגוע: "כל פגישה בין פרס לערפאת ממטירה עלינו זרם חדש של פיגועים וקורבנות, הבלגה על מזבח הפנטזיות של פרס. עדיפה תגובה ללא ממשלת אחדות מאשר ממשלת אחדות ללא תגובה", דברי קליינר.
שר התחבורה, אפרים סנה, אמר כי המדיניות הקיימת היא המדיניות הנכונה. "זאת מלחמה, והם לא יצליחו לשחוק אותנו", אמר סנה, "אין הבלגה, לא מכיר מדיניות כזאת, אנחנו נמצאים במתקפת טרור, וצריך כושר עמידה".

בהכנת הידיעה השתתפו סמדר שמואלי, עלי ואקד, שרון רופא, לינוי בר גפן וסוכנות עתי"ם.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום אלעד גרשגורן ידיעות אחרונות
מקום הפיגוע
צילום אלעד גרשגורן ידיעות אחרונות
צילום ערוץ 1
מכונית שנפגעה מהפיצוץ
צילום ערוץ 1
מומלצים