שתף קטע נבחר

מסמך: חנינת הר-שפי - הנימוקים המלאים

נשיא המדינה קצב פרסם הערב את רשימת הנימוקים המלאה לחנינת הר שפי. יו"ר ועדת החוקה ח"כ פינס ביקש מהנשיא להגיע לוועדה ולהסביר את שיקוליו לחנינה. חבר הכנסת איתן כבל מהעבודה עתר נגד החלטת הנשיא קצב, וביקש דיון דחוף שבו יוחלט על ביטול ההחלטה לחון את מרגלית הר שפי (בקישור מימין: הידיעה המקורית על החנינה ומאות התגובות הסוערות שהגיעו ל-ynet)

נשיא המדינה, משה קצב, פרסום הערב (ה') את נימוקיו לחנינת מרגלית הר שפי במלואן.
להלן הודעת הנשיא במלואה:
"בתוקף סמכותו לפי סעיף 11 (ב) לחוק יסוד: נשיא המדינה החליט נשיא המדינה להקל את העונש של תשעה חודשי מאסר שהוטל על מרגלית הר שפי בבית משפט השלום בת"א ביום 27.9.98 בתיק פלילי 1135-97 באופן שהיא תשוחרר ממאסרה ביום 10.8.01 – כ"א באב התשס"א.
ב. בעקבות בקשות החנינה שהוגשו לנשיא בעניין מרגלית הר שפי, ע"י הוריה, בתאריכים 15.03.01, 16.04.01, 10.7.01, ועל רקע החומר שהונח בפני הנשיא בנדון ובתוקף הנסיבות, החליט נשיא המדינה על הענקת חנינה.
1. החלטת ביהמ"ש השלום – להרשיע את האסירה.
2. החלטת ביהמ"ש ברוב דעות – לדחות את הערעור.
3. דעת המיעוט בביהמ"ש המחוזי – לזכותה.
4. החלטת ביהמ"ש העליון פה אחד – לדחות את הערעור על הרשעתה.
5. החלטת ביהמ"ש העליון ברוב דעות - לדחות הערעור על חומרת העונש.
6. דעת המיעוט בביהמ"ש העליון – להענישה בעבודות שירות, ולא בכליאתה.
7. התנהגותה ללא דופי בבית הכלא בתקופת המאסר, עפ"י חוות דעת השב"ס.
8. הודעת פרקליטות המדינה לוועדת השחרורים על תמיכתה במועד השחרור כפי שהחליט הנשיא.
9. היוועצות בראשי השב"כ לשעבר היה עמי איילון וכרמי גילון – אשר הביעו תמיכה בהענקת חנינה.
01. השב"כ – הודיע כי אין לו התנגדות להענקת החנינה.
11. חוות דעת של מומחים בכירים למשפט מהאקדמיה, ומהמערכת המשפטית אשר חוות דעתם בעד הענקת חנינה.
21. ההחלטה לא לדון על שחרורה המוקדם, עם תום שני שליש מתקופת מאסרה.
31. תנאי כליאתה – בהיעדר אגף לכליאת נשים דתיות. המשך כליאתה מהווה פגיעה ביכולתה לקיים בהלכתן את מצוות הדת והאמונה – בהעידר התנאים לקיום חיי דת.
41. גילה הצעיר, התקופה הקשה והארוכה הנמשכת למעלה מחמש שנים עוד לפני כליאתה. במהלכה הוטלו עליה מגבלות קשות בתחום התעסוקה, לימודים וחברה. הסבל הרב העובר על משפחתה ועליה מאז הרצח בהן ניהלו מערכה ציבורית משפטית ובהיותה רדופה ונתפסת כאשמה כל אותם שנים.
51. הנשיא השתכנע כי האסירה מרגלית הר שפי שילמה את חובה לחברה ונענשה וכי היא כואבת את הרצח הנורא ומתעבת ומגנה אותו בכל לב והביעה את צערה הכן שנכשלה וטעתה בראיית המציאות.
61. הנשיא רשם לפניו החלטת ביהמ"ש כי הגב' מרגלית הר שפי : "לא יד לה ברצח, בתכנונו ובביצוע פעולת סיוע כלשהו".
ג. בהמשך לאמור לעיל קורא נשיא המדינה לכל אזרחי ישראל להיות מלוכדים ומאוחדים כנגד מעשה הרצח האיום והנורא, להאמין במערכת המשפט ולא לעורר מחלוקת, באופן שיפגע בראיה האחידה כנגד המעשה הנפשע והנתעב, אשר לא יישכח ולא ייסלח לעולם.
קורא לאזרחים ובמיוחד לדור הצעיר להיות ערים להשפעות מזיקות, להסתות, למעשים ולמחדלים.יש לשים קץ לווכחנות בנושא שהוא מעל לכל מחלוקת בעניין חמור זה. טבעית הדרישה להתלכדות של כל החברה על כל חלקיה, מגזריה ופלגיה – כנגד מעשה הרצח, כערך חיכוני, לאומי, ממלכתי לדורות הבאים וגם לאחדות העם בדורנו.

זימון לוועדת החוקה

ח"כ אופיר פינס (עבודה) הזמין היום את נשיא המדינה, משה קצב, לוועדת החוקה של הכנסת, על מנת להציג את השיקולים שהביאו אותו לחון את מרגלית הר שפי.
פינס, העומד בראש הוועדה, פנה לנשיא ואמר: "לנוכח הסערה הציבורית שקמה בעקבות החלטתך הנני לבקש להציע לכבודו לבוא לישיבת ועדת חוקה, חוק ומשפט, כדי להציג את השיקולים שהביאו אותך להחלטתך".
הנשיא הוזמן להגיע לוועדה באחד מימי השבוע הבא, שהוא השבוע האחרון לעבודת הכנסת טרם צאתה לפגרה. מלישכת הנשיא טרם התקבלה תשובה להזמנה.

עתירה לבג"ץ

ח"כ איתן כבל מהעבודה עתר הבוקר לבג"ץ בבקשה לצו ביניים שיורה כי החלטת נשיא המדינה משה קצב לחון את הר שפי - בטלה (בקישור מימין: הידיעה המקורית על החנינה ובה מאות התגובות הסוערות שהגיעו ל-ynet).
כבל טוען כי "הנשיא פעל בניגוד לשלוש ערכאות משפטיות" והוסיף: "החנינה האיומה הזו פוגעת בזיכרו של רבין ז"ל פגיעה חמורה".
בעתירה מציינים עורכי הדין עומרי כברי ואורי קידר כי "בהינף קולמוס, חודשים ספורים לאחר החלטת בית המשפט העליון ושבועות ספורים בלבד לאחר החלטת ועדת השחרורים, מחק נשיא המדינה את החלטות שלוש ערכאות השיפוט של מדינת ישראל והרשות המוסמכת לעניין שחרורים ותחת זאת נתן את החלטתו לחון את הר שפי".
עורכי הדין הגישו בקשה לדיון דחוף: "אנו מקווים כי בימים הקרובים או בתחילת השבוע הבא ייקבע דיון", אומר עו"ד כבירי, "רוב פסקי הדין הקיימים אינם מאפשרים התערבות בהחלטות הנשיא, במקרה הספציפי הנסיבות מחייבות את התערבות בית המשפט".
ח"כ כבל, מצידו, אמר כי במידה והעתירה תידחה - הצעד הבא הוא חקיקה בכנסת. "אני אעשה הכל כדי להביא לכנסת שינויי חקיקה אשר תימנע במצבים כאלה שהסמכות תהיה בידי הנשיא", הבהיר הבוקר.
אביה של מרגלית הר שפי, דב, סיפר הבוקר ל-ynet כי הבית הוצף במהלך היממה האחרונה במאות ברכות. לדבריו, ייתכן כי מרגלית ניסתה להתקשר אליהם מכלא נווה תרצה שבו היא נמצאת - אולם מכשיר הטלפון היה תפוס רוב הזמן.

בני משפחת רבין באו לכיכר

בעקבות ההחלטה לחון את מרגלית הר שפי, הגיעו אמש סגנית שר הבטחון, דליה רבין פילוסוף, ובתה נועה בן-ארצי, לאנדרטה לזכר ראש הממשלה המנוח יצחק רבין במקום הירצחו בכיכר רבין בתל-אביב.
"כשאני נפגשת עם אנשים מכל השכבות בארץ, הם מספרים לי שהם זוכרים את אבי ואת הרצח ומביעים הערכה אליו", אמרה ח"כ רבין, "אבל כשאני מגיעה למערכת הפוליטית זה אחרת, שם כנראה לא נוח לאנשים להתעסק בעניין הזה". דליה רבין ציינה כי היחידים שהגיבו בעניין הם חברי הכנסת יוסי שריד, אופיר פינס ואיתן כבל.
לבד מרבין הגיעו לאנדרטה עשרות אנשים, החברים בקבוצה שנוהגת להגיע למקום מדי יום שישי. "ההחלטה מסבה לכולנו כאב צורב, וזהו לא רק עניינה של משפחת רבין אלא של כל החברה הישראלית", אמרה עוד דליה רבין-פילוסוף.


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
הר שפי. משוכה משפטית
צילום גלי תיבון
צילום מאיר פרטוש
דליה רבין פילוסוף ובתה נועה בכיכר
צילום מאיר פרטוש
מומלצים