שתף קטע נבחר

חשיפה: הנח"ל החרדי בסכנת התמוטטות

מכה אנושה לנח"ל החרדי - הרב הליטאי החשוב מתנער מתמיכתו השקטה בנח"ל החרדי, ומוציא מכתב בו הוא טוען כי מעולם לא תמך בפרוייקט. וחוץ מזה: הליטאים תוקפים את המשיחיות של הרב עובדיה, והרב עובדיה תוקף את "הרנטגן". על כל אלה ועוד - בפרשת השבוע

פרסום ראשון: מכה אנושה לפרוייקט הנח"ל החרדי. המנהיג הליטאי, הרב אהרון לייב שטיינמן, החליט להסיר את תמיכתו מהפרוייקט. הרב שטיינמן הוא אחד המנהיגים החשובים ביותר של הציבור הליטאי. תמיכתו השקטה בפרוייקט הנח"ל החרדי נחשבה לבעלת חשיבות אדירה לקיומו של הפרוייקט, שלו מתנגדים רבים בציבור החרדי.
הסרת תמיכתו של הרב שטיינמן מהנח"ל החרדי עשויה לשבור סופית את הפרוייקט, שכן עד עתה, גם אם לא היה בנמצא איש ציבור חרדי שידבר בעד הנח"ל החרדי בפומבי, רבים חששו להצטרף להתקפות נגדו, כדי לא לפגוע בכבודו של הרב שטיינמן.
במכתב שכתב השבוע לרב דן (דון) סגל התבטא שטיינמן בצורה קשה נגד הנח"ל החרדי. הוא כתב כי הפרוייקט הוקם בשביל פורקי עול ומחללי שבת ומכיוון שהתברר לאחר בדיקות שפעילי הנח"ל החרדי ניסו לשדל גם בחורי ישיבות חלשים לצאת מהישיבות ולהתגייס - הרי שברור שהוא מתנגד לו. הרב שטיינמן טוען כי מעולם לא תמך בנח"ל החרדי וקובע כי יש "איסור גמור להתגייס לנח"ל החרדי".
על עמדתו הפומבית החדשה של הרב שטיינמן ועל התנערותו מהנח"ל החרדי, מעיד גם מכתב שכתב הרב יצחק לוונשטיין, עוזרו הצמוד של הרב שטיינמן ונאמן ביתו, לאחד האישים שתקפו את הרב שטיינמן על תמיכתו בנח"ל החרדי.
במכתב, שהגיע לידי ynet, מדגיש הרב לווינשטיין כי הרב שטיינמן מכחיש כי אי פעם תמך בפרוייקט וכותב: "כל העניין הזה הנקרא נ"ח (נחל חרדי) הוקם על ידי אנשים שלא היה להם קשר עם רבינו שליט"א ... וכבר שמעתי כמה פעמים מרבינו שליט"א שאינו יודע מזה שום דבר ואין לו שום קשר עם זה ולא עשה שום דבר בעניין זה כלל".
עוד כותב הרב לווינשטיין כי רק פעם אחת היו אצל הרב שטיינמן נציגים של הנח"ל החרדי "אנשים העוסקים בחינוך ומטפלים בבחורים ... שפרקו עול והתדרדרו לחילולי שבת רחמנא ליצלן ועוד עברות מהחמורות בתורה, והם יושבים ברחובות קריה נאמנה ומשחיתים ומסיתים בנינו ובנותינו לעבירה... וחובתנו להיפטר מהם שלא יוסיפו להשחית ברחובות...".
לטענתו גם בפגישה זו הרב שטיינמן רק שתק ולא ענה אלא אמר "שישאלו את גדולי ישראל", וגם השתיקה הזו, הייתה מתוך מחשבה של הרב שטיינמן שצריך להיפטר מבחורים אלו - "שילכו בחורים אלו לכל מקום, לצבא, לנח"ל החרדי, מה לי הכא מה לי התם, העיקר שניפטר מהם".

הליטאים נגד הרב עובדיה המיסטיקן

לראשונה מתפרסמת היום (ו') ביקורת חרדית גלויה, מזלזלת וחריפה אודות חלומו המשיחי של הרב עובדיה יוסף. בביטאון הליטאים "יתד נאמן" אמור להתפרסם מאמר הלועג לרב עובדיה יוסף ולפרטי חלומו. המאמר מביע פקפוק בעדותו של הרב עובדיה שסיפר כי המשיח נגלה אליו בחלום והודיע לו כי התנאי המעכב את התגלותו זו העובדה שמיליון ילדים לא יודעים שמע ישראל. על המאמר חתום נתי גרוסמן, הפובליציסט הבולט של העיתון, שלועג להתעוררות הרוחנית בש"ס סביב התנאי שהתנה המשיח לרב עובדיה יוסף במלים "כביכול כך הודיע המשיח עצמו בהתגלות חלומית".
ההתעוררות הרוחנית בש"ס בעקבות החלום מושוות במאמר למשיחיות של חב"ד, ובין היתר נכתב עליה במאמר: "הניסיון להפיץ דעות כאלה בכלל ובמסווה משיחי בפרט, מעיד על מגמה מדאיגה ומסוכנת". המאמר גם לועג לדבריו של הרב עובדיה כי המשיח אמר לו שיחלק מדליות לאלו שייצטיינו בקירוב רחוקים, גרוסמן מכנה דברים אלו "פרסומים מוזרים".
המאמר תוקף את כל העוסקים במלאכת הפצת סיפור החלום המשיחי. את השבועונים החרדים ואת ערוצי הרדיו הפיראטיים שפירסמו את פרטי הסיפור הוא מכנה: "כלי תקשורת שונים ומשונים המתהדרים בתואר חרדי", ומגנה אותם על כך ש"הפיצו מסר חדש לציבור... לפיו המשיח נתגלה באיזה חלום והודיע מה התנאי המעכב את התגלותו".
ארגון "ישראל אחים" שהוקם כדי לגייס אברכים שיעסקו במלאכת רישום של ילדים חילונים לבתי ספר חרדיים מותקף ממספר כיוונים. בין היתר מועלה בכתבה החשש כי בחורי ישיבות שיישלחו להשפיע על החילונים, יושפעו בעצמם.
טיעון נוסף, מרתק במיוחד, חושף חשש מפני שינוי בהיררכיית הערכים החרדית. המאמר מביע חשש כי האידיאל של קירוב רחוקים יגבר על האידיאל העליון בעולם החרדי: לימוד תורה. כותב המאמר מצהיר כי הוא בא להתריס כנגד "הניסיון החדש ליצור אווירה מסוכנת ולהעביר מסרים מחודשים כאילו 'כל הבחורים והאברכים צריכים לצאת', לעשות מעניין קירוב הרחוקים 'ערך עליון' הנחשב כביכול חיוני וחשוב יותר מעמל התורה ובפרט כשהדבר נעשה מסיבות משיחיות של 'זירוז הגאולה'". מבין השיטין עולה גם תפיסה ליטאית בדלנית ונוקשה, על פיה הציבור החרדי לא צריך להתערות בציבור הכללי ולנסות ולקרב אותו, אלא להתעלות בתורה וליצור אליטה למדנית מתוך תקווה ואמונה שתקרין על החברה היהודית כולה וששאר העם ייסחף אחריה.

הרב עובדיה נגד "הרנטגן" המיסטיקן

השבוע, בזמן שחברי הוועדה הרוחנית של יתד נאמן ומנהיגי הציבור הליטאי עסקו בתיקונים ועידונים אחרונים לכתבה התוקפת את ההתעוררות המיסטית מבית מדרשו של הרב עובדיה יוסף, עסק הוא עצמו במלחמה שהוא מנהל כנגד עודף מיסטיקה בציבור של ש"ס. הרב עובדיה נזף בעורך ביטאון ש"ס "יום ליום", על כך שבגיליון האחרון של העיתון פורסמה כתבת ענק על ה"רנטגן" - רבי יעקב ישראל איפרגן. "ממתי אנחנו מאמינים בכישופים ובמדורות?", זעם הרב עובדיה יוסף.
במערכת "יום ליום" דיווחו על עשרות אברכים שאיימו בביטול מנויים על העיתון בטענה כי פרסום כתבה ממין זה היא חריגה מדרכם של בני תורה שהגדולים שלהם אמורים להיות תלמידי חכמים ולא "באבות".

יציאת השבת:

אלפי חרדים הפגינו ביום שלישי השבוע נגד הנח"ל החרדי. נאמנים למסורת האבות הבעירו מספר צעירים בסיום ההפגנה פחי אשפה. שלוש ניידות מכבי אש הוזעקו למקום וכיבו את התבערה. אברך צעיר אחד שממש התחנן "אל תכתוב על זה, זה חילול ה'", מתח עליהם ביקורת שקטה ואמר: "ככה לא בונים תורה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פבלו ביכמן
יסגר? הנח"ל החרדי
צילום: פבלו ביכמן
צילום:דודו בכר
תוקף ומתקיף. הרב עובדיה
צילום:דודו בכר
מומלצים