שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ועדת החינוך: דניאל ברנבוים - אישיות לא רצויה

  חברי ועדת החינוך של הכנסת החליטו היום, לאחר דיון, להכריז על המנצח כאישיות לא רצויה במוסדות התרבות בארץ וקראו לראשי פסטיבל ישראל להתפטר

  ועדת החינוך והתרבות של הכנסת, בראשות ח"כ זבולון אורלב, החליטה אתמול (שלישי) להכריז על המנצח דניאל ברנבוים כעל אישיות בלתי רצויה במוסדות התרבות בישראל. במקביל קראו חברי הוועדה לראשי פסטיבל ישראל, שבמסגרתו החליט המנצח לנגן קטע מתוך יצירתו של המלחין ריכארד ואגנר, לשאת באחריות ולשקול הסקת מסקנות אישיות. בהודעה לעיתונות מטעם הוועדה נכתב כי במהלך הדיון בעניין ברנבוים לא נכח ולו נציג אחד מהנהלת הפסטיבל, וכי עובדה זו מהווה "התנהגות ציבורית בלתי ראויה, מזלזלת ומתריסה כלפי הכנסת".
  ח"כ אורלב אמר במהלך הדיון: "אני תמה על הנהלת הפסטיבל שראתה בהחלטתו של ברנבוים לנגן את ואגנר 'חוסר נימוס' בלבד ושלא טרחה להגיע היום לישיבת הוועדה. זהו זלזול בוועדת החינוך והתרבות בכנסת". ח"כ שאול יהלום, החבר בוועדה אמר: "אני קורא להנהלת פסטיבל ישראל להתפטר וכן אני תובע שההנהלה תתבע את ברנבוים על הפרת חוזה". אריה שומר, מנכ"ל משרד המדע התרבות והספורט הוסיף: "נעשתה שגיאה בערב הקונצרט כאשר לא סגרו את המיקרופונים במקום ולא אפשרו את הנגינה. היה כאן 'בלקאאוט' לא מובן של הנהלת הפסטיבל ויש לנקוט בצעדים נגד ברנבוים".

  החלטה מדאיגה

  בתגובה אמר ל-ynet יוסי טל-גן, מנכ"ל פסטיבל ישראל: "אני לא מדבר בשם הנהלת פסטיבל ישראל אלא בשמי מהסיבה שהנהלת הפסטיבל לא הספיקה להתכנס ולדון בהחלטת ועדת הכנסת. כשקוראים להחרמה של אמן, מדובר בהחלטה מדאיגה שחורגת מנורמות דמוקרטיות. מההיסטוריה הבינלאומית אני זוכר שבדרך כלל קראו להחרמה של אמנים ואנשי רוח יהודיים, ולא הייתי רוצה להיות בארץ שבה ועדה פרלמנטרית קוראת להחרים אמן בגלל מעשה, שעליו כבר אמרנו את דעתנו".
  לדברי טל-גן, בניגוד לכתוב בהודעה לעיתונות של הוועדה, באולם הדיונים נכחו שלושה חברי הנהלת הפסטיבל, אך עובדה זו "נשמטה" לדבריו מההודעה. "אני נעדרתי מהישיבה מכיוון שחזרתי מחו"ל וסברתי שלא ראוי לשלוח מזכירה או פקיד זוטר לדיון. ועדת הכנסת ידעה שאני בחו"ל וזה לא שינה את תכניותיהם להתכנס". את קריאתם של כמה מחברי וועדת הכנסת להנהלת הפסטיבל להוריד את הנגנים ואת המנצח מהבמה או לפחות לסגור להם את המיקרופונים, מגדיר טל-גן "לא חלק מהלקסיקון התרבותי של מוסד כמו שלנו". לדבריו "מדובר בתזמורת ובמנצח שהגיעו אלינו באחת מהתקופות הכי קשות שידענו במדינת ישראל והתזמורת ניגנה שלושה קונצרטים נפלאים. אני לא מבין מה ציפו, שאני אוריד אותם מהבמה בכוח? אם הייתי עושה את זה הדבר היה מופיע בכותרות הראשיות של כל העיתונים בעולם, משהו בסגנון של 'הנהלת פסטיבל אמנותי בישראל סותמת את הפה בכוח'. מבחינתי להוריד אותם מהבמה היה סוג של אלימות". על השאלה האם בכוונת הנהלת הפסטיבל לתבוע את ברנבוים על הפרת חוזה, ענה טל-גן: "ברנבוים בא לכאן בחינם. הוא מעולם לא ביקש שקל אחד מהפסטיבל. אז אפשר לבקר אותו על הרבה דברים, אבל צריך לומר גם כמה דברים לזכותו".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים