שתף קטע נבחר

סופית: חוק הבזק אושר - הפורנו נאסר

בערב האחרון שלפני יציאתה לפגרת הקיץ, החליטה הכנסת לאסור על שידורי פורנו בטלוויזיה. ש"ס: "מצער הדבר שהדגל האחרון שנותר במחנה השמאל הוא פורנוגרפיה ותועבה". נעמי חזן וזהבה גלאון ממרצ אמרו בתגובה: "הלובי העדתי-חרדי בלם את התקדמותנו בדרך למאה ה-21, והחזיר אותנו לימי הביניים"

הקרב הפוליטי על שידורי הפורנו בטלוויזיה הגיע אמש (ד') לשיאו, ובסיומו של דבר יצאה ש"ס כשידה על העליונה. חוק הבזק, שמסדיר את נושא שידורי הטלוויזיה בארץ, עבר - וכך גם ההסתייגות שהכניסו חבר הכנסת יגאל ביבי מהמפד"ל והח"כים יצחק ועקנין ויצחק גאגולה מש"ס, שקובעת כי ייאסרו שידורי פורנו בטלוויזיה.

פורז ניסה למנוע - ונכשל

החוק וההסתייגות עברו בשעות אחר הצהריים בקריאה שניה ברוב של 51 ח"כים מול 21, כאשר מספר ח"כים מהעבודה ומהליכוד מצטרפים לח"כים מהמפלגות הדתיות.
לאחר שהתקבלה ההסתייגות של החרדים ביקש יו"ר ועדת הכלכלה אברהם פורז למשוך את החוק ולהחזירו לוועדה - אך הכנסת התנגדה לכך. פורז החליט לנצל סעיף אחר בתקנון המאפשר לו לדחות את ההצבעה בקריאה שלישית בשבוע. מנגד שר התקשורת ראובן ריבלין ניצל סעיף אחר ודרש הצבעה שלישית מיד.
היועצת המשפטית של הכנסת החליטה שההכרעה תעבור לוועדת הכנסת, וזו החליטה בתום דיון ממושך לערוך את ההצבעה בקריאה שלישית, בה אושר החוק ברוב של 53 מול 10.

תגובות: "חוק אווילי", "עניין ערכי"

"הוויכוח אינו על פורנו, אלא על השאלה האם החרדים יצליחו לכופף את כולנו ולהראות שאנחנו סמרטוטים", אמר אברהם פורז. לדבריו, יש פרצה בהסתייגות, מאחר ובניסוח נאמר כי חל "איסור על ערוץ שעיקר שידוריו פורנוגרפיה".
פורז: "מה הבעיה? יש 24 שעות ביממה. עשרים שעות ישדרו מיקי מאוס, ורק ארבע שעות ישדרו פורנו, וכך עוקפים את הסעיף. באותן 4 שעות יוכלו ילדינו להתחבר בקלות בשיטת pay per view ולצפות בסרטים כחולים כאוות נפשם".
דובר חברת "פליי.טי.ווי", נציגת פלייבוי העולמית בישראל, מסר בתגובה כי החברה תעשה הכל כדי למנוע את "החוק האווילי והבלתי דמוקרטי, אשר יפגע בחופש הפרט וימנע מרוב ציבור הצופים בישראל לצפות בערוץ שהוא מהפופולריים בעולם. הערוץ עלה לאחר שעמד בכל הכללים שמועצת הכבלים התוותה לו". חברות הכבלים סירבו להגיב על ההחלטה.
בתנועת ש"ס מביעים סיפוק רב לנוכח הצלחת הסיעה והביעו תמיהה על "המאבק חסר הפשרות שנוהל על ידי השמאל בזכות ערוצים אלו". לדבריהם, "מצער הדבר שהדגל האחרון שנותר במחנה השמאל הוא פורנוגרפיה ותועבה".
יו"ר ש"ס, השר אלי ישי, הביע שביעות רצון מהחלטת הכנסת: "זה הישג והצלחה גדולה. אם המועצה לשלום הילד וארגוני הנשים היו מביאים את ההסתייגות הזאת, זה היה עובר בשקט, אבל בגלל שזה אנחנו, ככה זה נראה".
יו"ר סיעת העבודה, ח"כ אפי אושעיה, טען כי אין מדובר בתמיכה בסעיף חרדי, אלא בתמיכה ברעיון. "זה עניין ערכי, פורנו מוביל לסחר בנשים. ארגוני נשים פנו אלי היום והשתכנעתי בצדקת טענתם"
ח"כ אופיר פינס מהעבודה הציג עמדה שונה: "אני מתבייש בחברי השרים מהעבודה שלא באו להצביע והפקירו את מחוייבותם לציבור, מתוך פחד להביע את דעתם, הם הצביעו ברגליים, אך לא עבור המטרות הרצויות".
הח"כיות נעמי חזן וזהבה גלאון ממרצ אמרו בתגובה: "הלובי העדתי-חרדי בלם את התקדמותנו בדרך למאה ה-21, והחזיר אותנו לימי הביניים".
סיעת שינוי הגישה הצעת אי אמון בממשלה בעקבות אירועי קבלת ההסתייגות לחוק הבזק, לפיה יאסרו שידורי ערוצי פורנו. לדברי יו"ר שינוי טומי לפיד, זו ההוכחה לכניעתה המוחלטת של ממשלת האחדות לכפייה הדתית. "הפורנוגרפיה האמיתית היא ממשלת האחדות במערומיה" אמר לפיד.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים