שתף קטע נבחר

שביתת כבאים: לא נכבה שריפות בקו התפר ובשטחים

למעלה מ-1,000 כבאים פתחו בשביתה והודיעו כי לא ייענו לקריאות בקו התפר ובשטחים, בשל מחסור במיגון מתאים. "החיים שלנו בסכנה. אפילו שכפ"צים אין עלינו", אומר יו"ר ועד הכבאים

למעלה מאלף כבאים מבצעיים פתחו הבוקר (ה') בשביתה והודיעו כי לא יגיעו לכיבוי שריפות או חילוץ לכודים בישובי קו התפר והשטחים. הסיבה לשביתה היא חששם של הכבאים שמופקדים על אזור קו התפר, לצאת לעבודה באזור יהודה ושומרון, ללא אמצעי מיגון נגד ירי.
"החיים שלנו בסכנה", מסביר יו"ר ועד הכבאים, משה סוויסה. "לא נכבה שריפות בישובי קו התפר, למרות שיש לנו בעיה מצפונית עם העניין. פשוט הגיעו מים עד נפש ומישהו צריך להתעורר ולהגיד שאי אפשר יותר. אנחנו יוצאים לכבות שריפות וחיים בפחד. לכל אירוע אנחנו מגיעים ראשונים, עוד לפני כוחות הביטחון. אנחנו המטרה הראשונה ואנחנו חוששים שיפתחו עלינו אש מכל עבר".
לפני מספר חודשים נפצע כבאי בעת שהיה בדרכו לשומרון. "ומה יקרה", שואל סוויסה, "אם פלסטינים ידליקו שדה קוצים וכשנגיע יציבו לנו מארב? אנחנו חוששים מאוד שנהפוך למטרה", והוא מוסיף, "כאשר אני מכבה שריפה בבית שיש בו לכודים והשריפה פרצה בגלל ירי, אני פוחד. אפילו שכפ"ץ אין עלי בזמן שאני בודק אם יש באותו בית אנשים. מאין לי מאיפה יגיע הכדור הבא?".
בעשרת החודשים שחלפו מאז פרצה אינתיפאדת אל אקצה, לא צוידו הכבאים באמצעי מיגון כגון קסדות חסינות ירי ושכפ"צים ואין בצי הרכב אף לא ניידת כיבוי אחת ממוגנת ירי. בשעה שיש אירוע מעבר לקו הירוק, מזעיקים שירותי הכיבוי ליווי של כוחות הביטחון, אך אלה בדרך כלל מגיעים בהפרש זמן ניכר והכבאים מוצאים עצמם לבד בשטח בתחילת כל אירוע דוגמת פיגוע ירי או שריפה.
לטענת ועד הכבאים, כל מאמצי ההידברות עד כה לא נשאו פרי. "דיברנו עם מפכ"ל המשטרה ועם הרמטכ"ל ועם מנכ"ל משרד ראש הממשלה וכמובן עם משרד האוצר", מדווח סוויסה, "אבל עד היום לא הקצו לנו שקל אחד לצורכי מיגון. היו הבטחות וסיכומים שונים, אבל כסף לא קיבלנו".
הכבאים הודיעו הבוקר, כי הם מקווים שבעקבות השביתה יימצא פתרון לנושא המיגון כבר ב-48 השעות הקרובות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גיל נחושתן
שריפה. אין מיגון (צילום ארכיון)
צילום גיל נחושתן
מומלצים