שתף קטע נבחר

בעקבות דו"ח הקישון - הופסקו כל הצלילות בחיל הים

מפקד חיל הים, האלוף ידידיה יערי, הודיע כי הוא אוסר על כל פעילות של צלילה בכל חופי הארץ. זאת, עד שייקבע תקן שיורה באיזו רמת זיהום מותר לצלול מבלי לסכן חיים

מפקד חיל הים, האלוף ידידיה יערי, באישורו של הרמטכ"ל ובהתייעצות עם הפרקליט הצבאי הראשי, הורה אמש (ה') על הפסקת הפעילות הימית הכרוכה בכניסה פיזית למים, כולל: צלילה, שחייה והפלגה בכלי שיט קטנים. זאת, בעקבות המלצות ועדת שמגר, שבדקה את סוגיית הצלילות בקישון ופרסה אתמול דו"ח ביניים (הידיעה על הדו"ח - בקישורים מימין).
ועדת שמגר דורשת כי הבדיקות שיתקיימו מעתה לפני צלילה, יסתמכו על תקן לזיהום מי ים שייקבע על ידי רשות מוסמכת. לדברי הצבא, תקן כזה לא קיים עדיין בשום מקום בעולם.
מדובר צה"ל נמסר כי "כידוע, הפסיק חיל הים את הצלילות בקישון עוד בעשור הקודם ובנמל חיפה בחודשים האחרונים. עכשיו מרחיב הצבא את האיסור על כלל חופי ישראל, עד אשר תמומש מסקנת ועדת שמגר שכתבה כי 'נדרשת בדיקה מדעית יזומה של שפכי ים נחלים ונמלים בישראל, לפי מבחני בריאות איכות הסביבה, לפני שחיל הים או גורם צבאי אחר יקיימו בתוכם אימונים".
עוד נמסר כי חיל הים פועל באופן מיידי לממש את מסקנות ועדת שמגר, וממשיך לשתף פעולה עם הוועדה, ולפעול על ידי הנחיותיה.
מפקד חיל הים דחה את ההאשמות שהועלו בתקשורת על נסיונות, לכאורה, לשבש את עבודת הוועדה בדרך של ניהול סטטיסטי של אוכלוסיית הצוללים. "רק ועדת שמגר מוסמכת לקבוע על פי שיקוליה היא, את היקף הנבדקים ואת הרכב הבדיקות, חיל הים מבצע במדוייק את הנחיותיה", מסר.
כן דחה מפקד חיל הים בכל תוקף את הטענות שלפיהן הבדיקות הרפואיות שבוצעו באוכלוסיית הצוללנים בשירות סדיר, מהוות "ניסויים", בבני אדם. בדיקות אלו, אמר, התחייבו על רקע ממצאי סקרי הזיהום שבוצעו בנמלים על ידי המכון לחקר הימים והאגמים ו"הן חובה בסיסית של פיקוח רפואי ובמיוחד על רקע מסקנות ועדת שמגר". תוצאות הבדיקה יוצגו על ידי חיל הרפואה לצוות מומחים חיצוני כבר בשבוע הבא, והשלכותיהם ייושמו בהתאם.
"חיל הים היה ונשאר מחויב ללוחמיו, ומערכת הביטחון תמשיך לסייע ולתמוך בלוחמים ובמשפחותיהם, בהתאם להסדר שנקבע בין אגף השיקום לוועדת שמגר בסיועו ותמיכתו של החיל", נקבע.
יובל תמיר, ממובילי המאבק בנושא, בירך על ההחלטה אך תהה: "אם חיל הים הגיע למסקנה שצריך לעצור את האימונים בכל החופים בעקבות ועדת שמגר, מה דינם של האזרחים ששוחים שם כל יום?", אמר, "יכול להיות שמדינת ישראל מפקירה את אזרחיה? הילדים בחופש הגדול שהולכים לים, ליד נחל הירקון, נחל הקישון ונחל אלכסנדר. החופים לא יותר נקיים, וילדים שוחים שם כל יום".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דדי ליפשיץ
ועדת החקירה בנושא הקישון
צילום: דדי ליפשיץ
מומלצים