שתף קטע נבחר

צוות ישראלי ייצא לצפות בקלטת האו"ם

כך הודיע שגריר ישראל באו"ם, יהודה לנקרי. דו"ח שפירסם הארגון בעקבות פרשת הקלטת טוען כי חיילי יוניפי"ל לא שיתפו פעולה עם אנשי חיזבאללה - אולם הוא מוצא כשלים משמעותיים בפעולתם. חיזבאללה: לא נעביר מידע על החיילים

האו"ם הודיע בסוף השבוע כי יעביר לידי ישראל לבחינה שבעה פריטים שנמצאו במקום חטיפתם של שלושת חיילי צה"ל, בני אברהם, עדי אביטן ועומר סוואעד.
במקביל הודיע שגריר ישראל באו"ם, יהודה לנקרי, כי צוות מומחים ישראלי יצא לניו-יורק בימים הקרובים על מנת לצפות בקלטות הווידאו ולבחון חלק מפריטי החיילים שהובאו לניו יורק.
בשל כמויות הדם הגדולות בכלי-הרכב, שנמצאו במקום החטיפה, קיים חשש ששלושת החיילים החטופים נפצעו קשה - ואולי אף לא שרדו. כך עולה מהפירסום אמש (ו') של דו"ח ועדת החקירה של האו"ם לבדיקת פרשת הקלטת שצולמה על ידי חיילי יוניפי"ל. את הדברים אמר לוועדה סגן מפקד כוח יוניפי"ל שבחן את כמויות הדם הגדולות שנמצאו, לדבריו, ברכבי החיזבאללה. הדו"ח מציין עוד כי בימים האחרונים התגלתה קלטת נוספת שמתארת את האירועים שלאחר החטיפה אולם לדעת האו"ם, היא אינה שופכת אור חדש על מצב החיילים החטופים.
הוועדה קבעה עוד שהסתרת הקלטת מישראל לא נעשתה בזדון, אלא היתה תוצאה של כשלים בתקשורת ופגמים בשיקול הדעת של אנשי האו"ם. בין השאר, מצאה הוועדה כי מנהל האגף לכוחות השלום באו"ם ידע על קיומה של הקלטת אך לא הודיע על כך לממונים עליו.
בנושא תפקוד חיילי יוניפי"ל, הוועדה לא מצאה כל אישור לטענת ישראל כי החיילים שיתפו פעולה עם אנשי החיזבאללה, אך העבירה ביקורת על כך שהחיילים מסרו את כלי הרכב לאנשי החיזבאללה החמושים ללא כל התנגדות.
ארגון החיזבאללה עצמו הודיע בצהריים כי יסרב למסור פרטים אודות שלושת חיילי צה"ל: "לא נמסור פרטים על גורלם כל עוד נמשך המו"מ על התמורה שנקבל עבור המידע", לשון הודעת הארגון.

שר הביטחון: הנחת העבודה היא שהשלושה חיים

שר החוץ שמעון פרס שוחח ביום ששי עם מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, ואמר לו כי הוא "מעריך את דרך טיפולו של אנאן בפרשת הקלטת ואת כוונתו להעמיד לרשות ישראל את המידע והממצאים בנושא ואת האפשרות ללמוד אותם". השר הדגיש כי בשל חשיבות העניין וכפעולה הומניטרית ישראל מבקשת לאפשר למשפחות לצפות בקלטות.
שר הביטחון, בנימין בן אליעזר אמר בתגובה לפירסום הדו"ח כי הנחת העבודה היא ששלושת החיילים החטופים בחיים. שר הביטחון הודה למזכ"ל האו"ם, קופי אנאן על הענותו לבקשה לחשוף את כל העדויות המצוייות בידי גורמי האו"ם בפני ישראל.
חיים אברהם, אביו של החייל החטוף בני אברהם, אמר הערב בתגובה לפרסום הדו"ח, כי "ההסבר על כשל בתקשורת, שבגללו לא ידעו בכירי האו"ם על קיום הקלטת במשך 10 חודשים, הוא ניסיון של האו"ם לטשטש את העובדות, את אחריותו ואת כישלונו".

מזכ"ל האו"ם הורה על פתיחת חקירה

על חיבור הדו"ח הורה מזכ"ל האו"ם קופי אנאן לאחר שהתברר כי בידי האו"ם ישנה קלטת שצולמה כמה שעות לאחר החטיפה בידי חיילי הגדוד ההודי שהיו מוצבים באזור. האו"ם הכחיש במשך חודשים אחדים את דבר קיומה של הקלטת אך בעקבות תלונות ישראל העניין נבדק לפני שבועות אחדים ואז התברר כי אכן קיימת קלטת כזו. עד כה סירב האו"ם להעביר את הקלטת לידי ישראל ללא צנזורה מוקדמת שדרש לערוך.
ישראל סירבה לקבל את הקלטת כשהיא ערוכה. חיזבאללה מצדו איים לפגוע בנציגי האו"ם אם הקלטת תועבר לישראל כשבה מידע שעלול לסכן את אנשיו כטענתו.
חקירת האו"ם בנושא בוצעה על ידי תת המזכיר של אנאן, ג'וזף קונור, והוא זה שיופיע בפני האו"ם.
דובר האו"ם הוסיף כי מזכ"ל הארגון, קופי אנאן, ידרוש להדק נהלים ולנקוט בצעדים מנהלתיים, על-מנת שמקרים כמו השתלשלות פרשת הקלטת לא יחזרו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
תמונות מקלטת האו"ם
צילום רויטרס
מומלצים