שתף קטע נבחר

שרון: "הפיגוע בקריה - תוצאה של הסתת הרשות"

ראש הממשלה אומר כי המחבל עלי ג'ולאני, שמת מפצעיו, לא השתייך לארגון טרור כלשהו. האיש, תושב מזרח ירושלים, יצא ממכוניתו ופתח באש לעבר קבוצת חיילים מנשק אוטומטי. עד ראייה: "שמעתי את הקליעים דופקים בפח של המכוניות". שכניו של המחבל: "הוא כנראה החליט להוריד כמה יהודים כדי לנקום את נקמת עמו"

ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר אמש (א') כי המחבל שביצע את פיגוע הירי בצומת הקרייה בתל אביב אינו משתייך לאירגון טרור כלשהו. לדברי שרון, "המעשה הוא תוצאה הרסנית של ההסתה שאין כדוגמתה בכלי התקשורת של הרשות הפלסטינית".
ועם זאת, תנועת הפתח נטלה אמש אחריות לפיגוע הירי. בהודעה של "גדודי השיבה", אחת הקבוצות החמושות של הפתח, נאמר כי "האירוע בא כתגובה למדיניות החיסולים האחרונה של ישראל נגד פעילים פלסטינים". עוד נאמר בהודעה, כי "הפעולות של הקבוצה ושל הפלסטינים נגד מטרות ישראליות תימשכנה".
המחבל היורה, עלי ג'ולאני, מת הערב מפצעיו בבית החולים "איכילוב". מדובר בערבי ישראלי כבן 30 ממזרח ירושלים, אב לשלושה ובן למשפחה מוכרת בעיר.
"עלי החליט כנראה לקחת את העניינים לידיים ולהוריד כמה יהודים, כך הוא חשב שכנראה ינקום את נקמת עמו ואין אף אחד שעמד מאחוריו", כך אמרו ל-ynet פלסטינים ממחנה הפליטים קלנדיה המכירים את ג'ולאני היטב. לדבריהם, למרות שמשפחתו היתה מזוהה עם תנועת הפתח, ג'ולאני עצמו מעולם לא היה מזוהה עם תנועה פוליטית כלשהי והיה ידוע כאדם עצמאי וכמי שמיעט להשתתף בהפגנות או בכנסים פוליטיים.
אחד משכניו סיפר ל-ynet: "הוא עבד בעבודות מזדמנות בישראל ועיקר מחשבתו היתה כיצד לפרנס את ילדיו. הוא מעולם לא היה עצור בשום אשמה - לא אצל הישראלים ולא אצל הפלסטינים".

הפיגוע: המחבל יצא והחל לירות על החיילים

הפיגוע אירע בסביבות השעה 12:00 בצהריים: המחבל, עלי ג'ולאני, יצא ממכוניתו ופתח בירי לעבר קבוצת חיילים ליד צומת עזריאלי. 8 חיילים, סטודנט ועובד זר פונו לבית החולים "איכילוב" בתל אביב. כולם נפגעו קל. שישה מהנפגעים נפגעו מירי והשאר פונו כשהם סובלים מהלם.
מחקירת האירוע עולה כי המחבל נסע ברכב דייהו שחור מכיוון מערב למזרח ובצומת קפלן-דרך פתח תקווה הוא נעצר - ופתח באש מרובה סער מסוג M-16 מקוצר לעבר החיילים.
דודי מנדלסון, בן 41 מת"א, היה עד לפיגוע בשעה שעמד בפקק תנועה. "הגעתי לצומת ברחוב קפלן. עצרנו בפקק תנועה שהיה לפנינו, פתאום התחילו יריות מאחורי. הצלחתי לראות רכב שחור, ממנו יצא אדם עם נשק שירה צרורות של כדורים לכל הכיוונים. הורדתי את הראש כדי לא להיפגע, האיש היה במרחק של עשרה מטר מאחורי ושמעתי את הקליעים דופקים בפח של המכוניות".
עדת ראייה נוספת, יערה שטרק, סיפרה: "שמענו צרור יריות, כולם נשכבו על הרצפה והיו צעקות לברוח. החבר שלי נפצע בצוואר והכדורים פגעו באוטו שלנו".
החיילת קלייר הירשברג סיפרה לכתב עתי"ם בבית החולים כי "ראיתי את המחבל יורה עלינו, מסתכל עלי, הסתכלתי עליו, והוא המשיך לירות, כשהוא מחזיק סיגריה בפה".

השוטר שעצר את המחבל: "יריתי לעבר הראש שלו"

אילן זמיר, שוטר בן 32 מבת ים, שהיה בצומת, פתח לעבר המחבל באש. "נסעתי בניידת בסיור שגרתי באזור ואז הבחנתי ביריות שנורות לעבר חיילים", הוא סיפר ל-ynet, "ראיתי אדם שעומד בצומת ויורה לכל עבר מ-אם 16 קצר. ירדתי מהמכונית, הוריתי לו לעצור וראיתי שהוא מגביר מהירות ואפילו מנסה לדרוס אותי. יריתי באוויר וראיתי שהוא לא עוצר, ואז יריתי לכיוון הראש שלו שני כדורים ועקב כך המכונית נכנסה בעמוד. היו לנו התרעות ספציפיות לגבי הצומת בדבר פיגוע ירי".
סגן ארז מורגן, קצין שהיה בסמוך לשוטר, סיפר ל-ynet: "עמדתי בצומת ליד עזריאלי. שמעתי רעש ואז אזרח שעמד מאחורי צעק לי לרוץ והבנתי שנורו יריות. רצתי לכיוון הצומת וראיתי מכונית נוסעת במהירות ושוטר יורה לעברה, אז הצטרפתי לשוטר".
המחבל המשיך בנסיעה עוד מספר מטרים לכיוון צומת "מעריב" והתנגש בעמוד. מאבטחים שהיו במקום פינו אותו מהרכב לבית החולים איכילוב במצב קשה. הוא מת מפצעיו לאחר כמה שעות.

בהכנת הידיעה השתתפו: פליקס פריש, עלי ואקד, ורד לוביץ', סמדר שמואלי ועתי"ם

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
המחבל היורה, עלי ג`ולאני
צילום רויטרס
צילום דדי ליפשיץ
סגן ארז מורגן, הקצין שירה במחבל
צילום דדי ליפשיץ
מומלצים