שתף קטע נבחר

הערב: מופז יציג המסקנות הסופיות בפרשת דובדבן

הרמטכ"ל שאול מופז יקבל הבוקר לידיו את דו"חות התחקירים של הפעולה שנכשלה והסתכמה בשלושה הרוגים ובלוחם אחד פצוע, כולם נפגעו מאש חבריהם. מופז יערוך סיכום הדו"חות, יעביר את החומר למשפחות ההרוגים, ורק אז יפרסמו לציבור

הרמטכ"ל רב אלוף שאול מופז, יערוך הבוקר (יום ה') תחקיר מסכם של פעולת יחידת דובדבן בכפר עסירה אל שימליה, בה נהרגו לפני כשבועיים שלושה חיילים וחייל נוסף נפצע. כולם נפגעו, כידוע מאש חבריהם. בשעה חמש אחר הצהריים, תיערך מסיבת עיתונאים בה יפרסם מופז בציבור את מסקנות התחקירים ואת מסקנותיו שלו. זאת לאחר שסיכום התחקיר יועבר לידי משפחות ההרוגים.
מופז יקבל לידיו את דו"חות שני התחקירים: תחקיר אחד בוצע על ידי אלוף פיקוד המרכז, יצחק איתן ומפקד אוגדת יהודה ושומרון, תא"ל שלמה אורן, והוא עוסק במישור המבצעי - התכנון, ההכנות, האישורים, הביצוע והתפקוד לאחר הימלטות המבוקש מחמוד אבו-הנוד.
התחקיר השני, שביצעה ועדת החקירה בראשות אלוף שי אביטל, בחן את ההיבטים הכלל צה"ליים של המבצע - שיטות הפעולה של יחידת דובדבן, הכפיפות המבצעית של היחידה, הוראות הבטיחות ביחידות המיוחדות ובדובדבן בפרט, שיתוף הפעולה בין יחידות שונות, עבודת הדרגים תומכי הלחימה ושיתוף גורמים אזרחיים כגון השב"כ.
על פי הפרטים שנחשפו עד כה, האירוע נגרם כתוצאה מעלייתם של שלושת החיילים לגג בית, הסמוך לבית בו הסתתר המחבל, בניגוד לאיסור החמור בתדריכים המוקדמים. אחת מהשאלות שנותרה פתוחה בשבוע שעבר - מדוע טיפסו החיילים לגג - קיבלה ככל הנראה מענה: מפקד צוות ביחידה, שפיקד על אחד מכוחות המשנה, אמר לחיילים כי הם יכולים לשפר עמדות במהלך הקרב.
במקביל, חושפים התחקירים פגמים נוספים: הליך אישור ותכנון לא נכון של המבצע, אי נקיטה באמצעי בטיחות (סימני זיהוי שהחיילים לא נשאו), מיקום לא נכון של גורמי שליטה ושימוש לא נכון באמצעי השליטה והבקרה במהלך המבצע (צילומי המזל"ט ואמצעי התצפית בהם נראו הטעויות בביצוע ולא זכו להתייחסות).
גורם צבאי בכיר ציין אמש כי התייחסות הרמטכ"ל להתפטרותו של תא"ל אורן בשבוע שעבר, והודעה רשמית על כך שהוציא דובר צה"ל, מצביעות בסבירות גבוהה כי ההתפטרות תתקבל. כמו כן קיימת סבירות כי גם מפקד היחידה, סא"ל מיקי, ייאלץ לשאת באחריות לכשלון המבצע. סא"ל מיקי ביקש כזכור להתפטר מיד בתום הפעולה, אולם התבקש על ידי מפקדיו להישאר בתפקידו עד פרסום התחקירים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מיכאל קרמר
מופז. יקבל את דו"חות שני התחקירים
מיכאל קרמר
מפת מקום האירוע. עלו לגג
מומלצים