שתף קטע נבחר

מאפיה רוסית או פראנויה ישראלית?

בעשור האחרון התפרסמו בארץ שורה של בעלי הון כראשי המאפיה הרוסית, ונחשדו בהזמנות רצח, סחיטה, איומים, הברחות והלבנת הון. ח"כ משה שחל הכריז, כי המאפיה הרוסית מהווה איום אסטרטגי על ישראל. המשטרה הכריזה כי בידה רשימה של 35 ראשי מאפיה, ועשתה הכל כדי להצר את צעדיהם. נגד חלק מהאנשים לא הוכח דבר, מיעוטם הואשמו, חלקם זוכו בחו"ל. אף אחד לא גורש. רובם כבר לא עושה כאן עסקים. ממון חזר לדמויות הפעילות, כדי להבין: האם ישראל הפסידה אליטה עסקית, או מאפיה בינלאומית. מילון מקוצר

רוסי חדש דרכון ישראלי חומר סודי יחסי ציבור 
אגף החקירות משפטי דיבה פוליטיקאים פלישה למערב 
קדמי יעקב קומפרומאט קילרים משטרה אילמת 

המונח מאפיה רוסית הומצא על-ידי התקשורת במערב בשלהי הפרסטרויקה שהתרחשה בברית-המועצות לשעבר, כדי לתאר את עליית הפשע והשחיתות ברחבי רוסיה כתוצאה מהתפרקות ברית-המועצות והתמוטטות המערכת הכלכלית והחוקתית. המונח אומץ בחום על-ידי השירותים החשאיים של מדינות שונות, שהתחרו על תואר המדינה המושכת ביותר להשתקעות הסנדקים הרוסים ולהלבנת הון. התואר הוצמד לחלופין למבריחי זונות, לסוחרי סמים ולבעלי הון שניסו להשתלב בשוק המערבי.
ב-1995 הרכיבה משטרת ישראל רשימה של 12 ראשי המאפיה הרוסית המועדים לגירוש מישראל. שנה מאוחר יותר הכריז שר המשטרה, משה שחל, כי המאפיה הרוסית מהווה איום אסטרטגי על מדינת ישראל", ורשימת ראשי המאפיה התרחבה ל-35 איש. שגריר רוסיה דאז, אלכסנדר בובין, ניסה להשיג את הרשימה, ללא הצלחה. במשרד לבטחון פנים ובמשרד הפנים רמזו שהרשימה הגיעה דווקא מרוסיה, כתב בובין בספר שפרסם, דיברתי עם המוסדות ברוסיה, ולדבריהם לא היה ולא נברא".
מיכאיל בוגדנוב, היום שגריר רוסיה בישראל, היה אז מנהל מחלקת המזרח התיכון במשרד החוץ הרוסי וטיפל בנושא. רשימה כזאת מעולם לא עברה דרכנו, ואף אחד מאיתנו לא ראה אותה במו עיניו, הוא אומר.
אנשי העסקים שברשימה מעולם לא גורשו למעט אנטון מלבסקי (ע"ע). בשלב מסוים הכחישה המשטרה טענה כאילו אנשי המאפיה לא גורשו כדי שלא להכעיס את העולים לפני הבחירות, והודיעה כי 27 מאפיונרים עזבו את הארץ מרצונם. הרשימה המסתורית לא נחשפה מעולם.
הרשימה הזאת עשתה את שלה בתחום התעמולה, אומר יעקב קדמי (ע"ע), לשעבר ראש לשכת הקשר נתיב, כי אנשי עסקים, שהעבירו אותה מיד ליד, הבינו את הרמז של המשטרה, עם מי לא כדאי לעבוד אם לא רוצים להסתבך. אני ראיתי את הרשימה. זו היתה עבודה לא מקצועית של המשטרה. הרשימה הורכבה על-בסיס שמועות, שלא נבדקו ברמה מינימלית.
במהלך העשור האחרון עדכנה המשטרה רשימות שונות של ראשי המאפיה, הודיעה על ביטולי כינוסים של בכירי המאפיה הרוסית במלונות בישראל הודות למאמציה, ואף גילתה סניף מאפיה רוסית באופקים. אנשי עסקים שונים נחשדו בעבירות שונות, חלקם נחקרו, חלקם זוכו בחו"ל, חלקם עזבו את הארץ.
בציבור העולים מרוסיה יש תחושה שהמונח מאפיה רוסית, בדומה לזונות הרוסיות", הומצא במטרה לפגוע בתדמיתם, ואילו אנשי העסקים הרוסים טוענים ששירותי הביטחון בכל העולם רודפים אותם כדי להצדיק את קיומם, לאחר סיום המלחמה הקרה.
האם המאפיה הרוסית היא איום ממשי של כרישי פשע גדולים שהמשטרה רודפת אותם בצדק, או בועה קצת מנופחת המבוססת על הרבה חשדות, אינטרסים ופרשנות לא נכונה של התנאים בהם פעל ופועל המשק הרוסי? הערכים שלהלן ינסו קצת להבהיר את התמונה.

רוסי חדש
נובוריש רוסי שעשה את המיליונים הספורים שלו מעסקים פרטיים ומראקט, גביית דמי חסות. דמותו הססגונית של הרוסי החדש הפכה בעשור האחרון ברוסיה לתעשיית בידור שלמה: אבזרים נלווים כמו ז'קט אדום, שרשראות זהב ומרצדס 600 שחורה, וסלנג ייחודי, יצרו סגנון חיים חדש לנבחרים, וסיפקו מקור לבדיחות לכל השאר.

יש להבחין בין הרוסים החדשים והאוליגרכים. הראשונים צמחו מהעמך". קונפליקטים עם מתחרים הם פותרים לעתים באמצעות סטרלקה - פגישת-בוררות אלימה. לעומתם, האוליגרכים הם אנשי אליטה משכילים לרוב, שהשתלטו על תעשיות הענק, כמו נפט, פלדה, גז וכו', מגלגלים מיליארדים והופכים לדמויות מפתח בחיים הציבוריים והפוליטיים של רוסיה. אלה נעזרים לצורך פתרון מחלוקות, בין היתר בשיטת הקומפרומאט (ע"ע) - הדלפה יזומה של חומרים וכתבות מפלילות על מתחרים למשטרה ולתקשורת.

חזור למעלה
דרכון ישראלי
הדרכון הרוסי הוא לא מציאה גדולה עבור איש עסקים: לכל ארץ דרושה ויזה נפרדת, וההמתנה במעבר הגבול ארוכה יותר. לא פלא שחלק מאנשי העסקים הרוסים ניסו למצוא תחליף יעיל יותר, וישראל היתה כמעט המדינה היחידה שסיפקה אזרחות ליהודים במקום, וחסכה מספר שנות המתנה.

גריגורי לוצ'אנסקי (ע"ע), שנחשד גם הוא בעבר כאחד מראשי המאפיה הרוסית, קיבל אזרחות ישראלית ב-1993 ומנסה כבר שמונה שנים - ללא הצלחה - לקבל דרכון ישראלי, למרות שהחשדות נגדו לא העלו דבר. לוצ'אנסקי מודה שרצה את הדרכון הישראלי מטעמי נוחות. גרתי בלטביה, וכשהם הפכו לעצמאים וללאומנים מאוד נשארתי בלי אזרחות", הוא מספר. ברוסיה שרר אז כאוס, ולאזרחות מטעם אוסטריה, בה הקמתי חברה, הייתי צריך לחכות מספר שנים.

אז קיבלתי אזרחות ישראלית. אני יהודי, אז למה שלא תהיה לי אזרחות ישראלית? למרות שישראל מתייחסת ליהודים הרבה יותר גרוע מכל מדינה אחרת".

חזור למעלה
חומר סודי
החומר הסודי, המוכיח לכאורה את הקשר של בעלי ההון לפשע המאורגן, חוזר מחדש בכל פרשה הקשורה למאפיה הרוסית. ההשערות לגבי תוכנו מודלפות לתקשורת, אך לעורכי-הדין של החשוד לעולם לא נותנים לעיין בו. לעתים הוא סותר מידע שמתקבל על אותם אנשים מהרשויות המוסמכות ברוסיה.

אם יש לכם משהו נגדי, תציגו את זה", זועם גריגורי לוצ'אנסקי. כשמדברים על חומר סודי בלי להציג אותו, אין לך שום אפשרות להתגונן. אני לא מבין למה ישראלים עושים את זה. אני יהודי יותר מכולכם. הבורות באוקראינה מלאים בגופות קרובי המשפחה שלי. באחרונה העברתי את עצמות הורי מלטביה ומאוזבקיסטן לבית-קברות בנתניה, כי רציתי שיהיו קבורים בארץ. המשטרה מעדיפה להימנע מעימות חזיתי ולהדליף שטויות מאחורי הגב, כי אין להם ראיות.

לשגריר בוגדנוב אין תשובה על השאלה למה הרשויות הישראליות בוחרות להתעלם מהמסמכים הרשמיים של הפרקליטות הראשית ומשרד הפנים של רוסיה, ולהסתמך על חומר סודי. אולי חלק מהניירות שלנו לא נראים מנומקים מספיק בעיני המשטרה, אולי באמת יש חומר עד כדי כך סודי שאני לא רואה אותו, למרות שהניירות מועברים דרך השגרירות", הוא אומר.

איך זה שרוב האנשים שגורשו מישראל על-סמך חומר שלכאורה נשלח מרוסיה, נוקו אצלכם מכל החשדות?

אולי זה נובע מההבדלים בחקיקה, ועבירה שמענישים עליה כאן, אצלנו לא נחשבת לעבירה.

חזור למעלה
יחסי ציבור
מיכאיל צ'רנוי (ע"ע), החשוד בימים אלה בנסיון השתלטות על חברת בזק, אומר כי הקמפיין התקשורתי המסיבי שניהל להגנתו בחודשים האחרונים גרם לעוברי אורח ברחוב לגשת אליו ולטפוח לו על השכם. אבל את משטרת ישראל הוא לא הרשים. הפרסומאי מוטי מורל, שהתגייס לקמפיין, הוא לא הישראלי היחיד התורם ליחסי הציבור של אנשי עסקים רוסים שעוררו את חשדות המשטרה. את אחד הספרים שנכתבו להגנת סרגיי מיכאילוב (ע"ע), שנחשד בעבירות כבדות אך זוכה לבסוף בשוויץ, כתב העיתונאי אולג יעקובוב, בעבר עורך ראשי של העיתון הישראלי-רוסי ורמיה".

חזור למעלה
אגף החקירות
ניצב משה מזרחי, ראש אגף החקירות של המשטרה, טוען כי פעולות המשטרה נגד אנשי העסקים הרוסים שנחשדו בפלילים יצרו מימד של הרתעה, וכתוצאה מכך חלק לא קטן מהפיגורות שבזמנו הגיעו לארץ, כבר אינם כאן.

למה אתם מתעלמים ממסמכים רשמיים מרוסיה שמציגים ראשי המאפיה, ואשר אומרים כי אין להם שום רישום פלילי בארצם?

"יש ברוסיה גורמים פורמליים שאחראים על הנושא, אך לפעמים החשודים מביאים אישורים שאין להם שום תוקף".

על איזה גורם רוסי משטרת ישראל כן יכולה לסמוך?

כל מקרה נבדק לגופו.

חזור למעלה
משפטי דיבה
הדבר היחיד שאתה יכול לעשות כשמנסים להכפיש אותך, זה להגיש תביעת דיבה, אומר אנטון מלבסקי. גריגורי לוצ'אנסקי, למשל, מנהל בעקשנות כפייתית משפטי דיבה בכל רחבי העולם. לפני מספר חודשים הוא חגג את זכייתו במשפט הדיבה ה-28, שניהל מול טיימס" הלונדוני. אף אחד חוץ ממני לא האמין שאני אזכה, הוא אומר. עורכי-הדין הציעו לי לא להגיע למשפט, שלא יעצרו אותי. המשפחה שלי נפרדה ממני כאילו יצאתי לשדה קרב. אמרו שאני אידיוט זקן - עם הפרצוף הנפוח והאנגלית העילגת שלי לצאת נגד בחור אנגלי יפה-תואר, דברן מושלם, כשכל חבר המושבעים הם אנגלים ממוצעים שבשבילם כל רוסי הוא מאפיונר. אבל זכיתי.

אבל עדיין אסור לך להיכנס לאנגליה.

ואני כבר שבע שנים מנסה לקבל מהם תשובה למה. שולח להם אלפי עמודים, ומקבל תשובה: 'ככה', ללא הסברים. המאמצים שאני משקיע בטיהור שמי בטח נראים כמו קפריזה, אבל משום מה לא בא לי לתת למישהו במתנה את שמי הטוב.

בכל זאת, פירקת בסוף את החברה הבינלאומית שלך, נורדקס, והפכת ליועץ פיננסי.

כי הרדיפה הזאת היתה כבר מעבר למה שבן-אדם יכול לעמוד בו. צוטטו לי במשרד, בבית, פתחו את המכתבים, כמעט נכנסו איתי לשירותים. אני מנצח במכרז מסוים, ואנשי הסי.איי.אי אומרים לשותפים שלי: 'אל תיגעו באיש הזה', והשותפים נוטשים את העיסקה. הסגנים שלי, חברי הילדות שלי, מתחילים להתרחק ממני, כי הם לא רוצים בעיות. הם קרעו אותי לגזרים, ופשטתי את הרגל.

חזור למעלה
פוליטיקאים
שתי מפלגות העולים, ישראל בעלייה וישראל ביתנו, שרויות במצב בעייתי בנושא המאפיה. נגד נתן שרנסקי, ראש ישראל בעלייה ושר השיכון והבינוי, הועלו בעת חקירת פרשת גריגורי לרנר חשדות כי קיבל ממנו שוחד. שרנסקי הכחיש את החשד. גם על אביגדור ליברמן, ראש ישראל ביתנו והיום שר התשתיות, נאמר כי רקם לו קשרים ענפים בצמרת המאפיה הרוסית. ליברמן מעולם לא הכחיש את הקשרים, אך טען שמדובר באנשי עסקים הגונים.

ליברמן נחשב בין היתר לחברו של מיכאיל צ'רנוי. הוא מתח ביקורת חריפה על המשטרה עם פתיחת החקירה נגדו, ובשבוע שעבר, במסגרת דיון בערר שהגיש צ'רנוי על איסור יציאתו מהארץ, הציע ליברמן ביום חמישי האחרון, יחד עם שורה של אישי ציבור ואנשי עסקים בכירים נוספים, לחתום על ערבות אישית לכך שצ'רנוי לא יימלט מהארץ.

הפוליטיקאים העולים מרוסיה הם לא היחידים שנחשדו בקשרים כאלה ואחרים עם המאפיה הרוסית. ב-1993 טענה המשטרה כי ראש המאפיה גריגורי לוצ'אנסקי נפגש עם בנימין נתניהו. שניהם הכחישו קיומה של פגישה כזאת.

חזור למעלה
פלישה למערב
גריגורי לוצ'אנסקי רואה בהכפשות אנשי העסקים הרוסים תגובת נגד על החדירה המסיבית שלהם למערב בעשור האחרון. טעינו כשניסינו להשתלב בשוק המערבי, הוא אומר, איבדנו את העשתונות נוכח החופש שנחת עלינו פתאום. קנינו כל דבר שזז, התפארנו במכוניות ובמשרדים, כמו ילדים קטנים. חשבנו שבמערב כולם שמחים בשבילנו, שהפכנו סוף-סוף לבני-אדם. היתה לנו תפיסה מעוותת של חו"ל, שהתגבשה מבעד למסך הברזל. והם, לעומת זאת, חשבו שכל בעל הון רוסי הוא נובוריש מקועקע עם אקדח בכיס.

עד לפני חמש שנים היה לוצ'אנסקי נשיאה של נורדקס, חברת הטריידינג הראשונה שסייעה לחברות הרוסיות לפרוץ לשוק העולמי. תוך שנתיים החברה גלגלה שלושה מיליארד דולר - קצב התעשרות שעורר חשדות של סוכנויות ביון רבות ברחבי העולם. מדוקטור לכלכלה, איש העולם הגדול, הפך לוצ'אנסקי בתקשורת העולמית לראש מאפיה המבריח מתכות אסטרטגיות מרוסיה למערב, מלבין מיליארדי דולרים באמצעות עשרות חברות קש, וסוחר בנשק גרעיני עם איראן.

נראה לך שהייתי יושב ומדבר איתך פה, אם הייתי סוחר בנשק עם איראן? שואל לוצ'אנסקי מהספה בדירתו בבניין האופרה מעל הטיילת בתל-אביב. לפחות את הסיפור הזה הצלחתי לפענח. חברה אוקראינית שהיתה חייבת לנו 20 מיליון דולר הציעה, במקום כסף שלא היה לה, מטוס הובלות ענק. הצעתי שהמטוס יישאר אצלם, עד שנמצא למי למכור אותו. הם היו אחראים על השכרתו, על הצוות, הכול. אני בינתיים ניהלתי מו"מ על מכירתו עם חברה אנגלית וחברה אמריקנית. ואז יום אחד מתקשר אלי נציג אחת החברות האלה ושואל אם המטוס שלי הוביל נשק לאיראן. נלחצתי, רצתי ליצחק מודעי, שהיה היועץ הכלכלי שלי, וביקשתי ממנו לברר את הסיפור. הוא החוויר כולו ואמר: 'אם זה נכון, אני בעצמי אדאג שתיענש על זה'. ואז אנחנו בודקים ומגלים, שהחברה האוקראינית השכירה את המטוס לחברה טורקית, הטורקים לעוד מישהו, והמטוס היה כבר בידיים רביעיות כשהוא הטיס משכים (כלי רכב להובלת טילים) לאיראן יחד עם מטוס אנגלי. לא הצלחנו לברר דבר חוץ מזה, עד שיום אחד יעקב לפידות, מנכ"ל משרד הביטחון לשעבר, מגיע אלי עם בקבוק וודקה ואומר: 'דע לך שאם זה היית אתה, לא הייתי מגיע'".

חזור למעלה
קדמי יעקב
לשעבר ראש לשכת הקשר נתיב, ששומר על קשרי ידידות וייעוץ עם בעלי הון יהודים ברוסיה. קדמי טוען שהחשדת אנשי העסקים הרוסים גורמת לכך שהמשק הישראלי מפסיד, והיא נעשית בגלל צרכים של המשטרה: אם המשטרה היתה מניחה לביזנס הרוסי להתבסס כאן, ישראל כבר היתה נכללת ברשימת עשר הארצות המתקדמות בעולם. אבל חבורה של בטלנים מהיחידה לחקר פשיעה בינלאומית הצליחה להבריח מהארץ השקעות בסדר גודל של עשרות מיליארדי דולרים.

כאן מפחדים מהביזנס הרוסי, כי בעלי הון רוסים הם יותר תוקפניים, מהירים ועשירים מהישראלים. עשרות חוקרים של יחב"ל מבזבזים מיליוני שקלים, ובשביל לקבל תוספת תקציב הם מתרוצצים וצועקים ש'המאפיה הרוסית' משתלטת על המדינה, והציבור הישראלי עובר על זה בשתיקה. ישראל הופכת למדינת משטרה, שבה מוחקים אנשים על סמך הלשנה".

-מה עם פרשת הרומן הרוסי, בו היחידה חשפה שיטה לרכישת אזרחות ישראלית על-ידי אנשים החשודים בקשר למאפיה הרוסית?

אז הם חשפו פקיד מושחת אחד במשרד הפנים, שהנפיק אזרחויות תמורת שוחד. אם מישהו מסדר אזרחות לערבי באותה שיטה, אף אחד לא ממהר לקרוא לזה 'מאפיה'".

פגישותיך עם צ'רנוי ולוצ'אנסקי עלולות להתפרש כקשר בין נתיב למאפיה הרוסית.

עד היום לא הצליחו לאתר אף מקרה בו 'נתיב' הנפיק למישהו אשרת עלייה בניגוד לחוק השבות".

עבר פלילי לא מונע מאדם עלייה?

רק אדם שמסכן את בטחון המדינה לא יכול לעלות לארץ. מדובר בפשעים נגד העם היהודי, פשעים חמורים, כגון רצח וסחר בסמים. משרד הפנים ומשרד המשפטים ניסו לתת הוראה לבדוק אם יש לעולים עבר פלילי, אבל ברוסיה אף פעם לא נוכל לדעת אם התיק של איש שהורשע פוברק או לא.

חזור למעלה
קומפרומאט
מאז שפירק בוריס ילצין את הק.ג.ב והסוכנים לשעבר הפכו למובטלים, הגיעה ברוסיה לשיאה השיטה של הפללת מתחרים עסקיים באמצעות קומפרומאט - פרסום כתבות מפלילות בהזמנה והדלפת חומר מפליל למשטרה.

מרשל אנטולי קוליקוב, לשעבר שר הפנים הרוסי (ששירותי הביטחון של רוסיה כפופים אליו), מספר: עד לא מזמן היו קיימים ברוסיה כ-2,500 בנקים, וכל בנק החזיק שירותי ביטחון פרטיים. עבודתם היתה בין השאר לאסוף חומרי הגנה על הבוס שלהם וחומר מפליל על מתחריו. הבעיה היא שברוסיה מאוד קשה להבחין בין כסף שהושג באמצעות פשע לבין כסף שהושג על-ידי ניצול פרצות בחוק. בזמן שמתנהלת החקירה בעקבות הקומפרומאט, האדם נחשב כחשוד, וארצות שונות אוסרות עליו כניסה. למשל, באחד הערוצים הרוסיים שודר קומפרומאט נגד ראש העיר מוסקבה, יורי לוז'קוב. שילמו לאחד מבעלי המניות של הערוץ וקשרו לו רצח כלשהו. למשטרה לקח שנתיים לחקור את זה, ובינתיים הבחירות לפרלמנט חלפו ולוז'קוב לא נבחר. המערכת המשפטית של רוסיה מתפקדת לאט, ומי שמשתמש בטכנולוגיות מלוכלכות - מרוויח.

מחירו של תיק קומפרומאט נגד דמות רצינית והפצתו עשוי להגיע לכמה מיליוני דולרים. אחד מסוחרי הקומפרומאט, שקפץ לארץ בניסיון לגשש לגבי אפשרות למכור לגורמים המעורבים במערכת הבחירות חומר על קשרי פוליטיקאים ישראלים עם סנדקים רוסים, סיפר כי מחיר קומפרומאט על מיכאיל צ'רנוי היה 12 מיליון דולר, יותר ממחיר הזמנת הרצח שלו (ב-1995 עצרה המשטרה בארץ שני רוצחים מקצועיים שנשכרו לחסל את אנשי העסקים מיכאיל צ'רנוי, אנטון מלבסקי ומשה חיימוב). בישראל לא נמצא קונה לאף תיק קומפרומאט - המחיר והסיכון היו גבוהים מדי.

חזור למעלה
קילרים
בתקופת ההפרטה ברוסיה, כשבעלי הון חילקו ביניהם תחומי השפעה כלכלית ופוליטית, צמחה שם דמות המחסל המקצועי. רציחות בהזמנה יוחסו אוטומטית לכל בעל הון שעלה לכותרות בחשד למעורבות בפלילים, אבל אף רצח של אנשי ציבור בולטים, כגון איש הטלוויזיה האהוב ולדיסלב ליסטייב והפוליטיקאית הדמוקרטית גלינה סטרבוייטובה, לא פוענח.

גם בישראל הודיעה המשטרה, לאחר חשיפת מקרה רצח אכזרי של סבתא ונכד עולים, שראשיהם נערפו, על השתקעות של מחסלים מקצועיים בארץ.

בעלי ההון עצמם טוענים שהרציחות בוצעו על-ידי כנופיות פשע ולא על-ידי אנשי עסקים, אבל יוחסו להם מטעמים פוליטיים.

חזור למעלה
משטרה אילמת
למעלה מחודש חיכינו לתגובת משטרת ישראל לדברים שנאמרים כאן, אך התגובה לא הגיעה. ביקשנו מהמשטרה את התייחסותה לנושאים נקודתיים, וגם שאלות כלליות, כגון: מהם החומרים החסויים" שבהם נעשה שימוש במשפטים של אנשי המאפיה הרוסית, שאיש פרט למשטרה והשופט לא ראה אותם, ואשר סתרו לעתים את המסמכים הרשמיים של הרשויות הרוסיות? מה טיב הקשר בין נציג משטרת ישראל ברוסיה לבין משרד הפנים, הפרקליטות וסניף האינטרפול הרוסיים? האם היו מקרים בהם המשטרה יצרה קשר עם אנשי עסקים ישראלים והמליצה להם להימנע ממגע עם "יעדים מודיעיניים" שעלו מרוסיה, כפי שטוענים בעלי ההון? מהי העבירה המינימלית שבוצעה בחו"ל, ההופכת איש עסקים עולה לאזרח לא רצוי" בישראל? מדוע, בבקשות לסיוע משפטי ממדינות אחרות, הפרקליטות מגדירה לעתים אנשי עסקים שלא נשפטו ולא הורשעו כידועים היטב בתור ראשי הפשע המאורגן"? ועוד.

למרות פניות חוזרות ונשנות, עד למועד סגירת הגיליון לא אישרה דוברות המשטרה לראיין את נציג היחידה לחקר פשיעה בינלאומית. כמו כן, לא הצלחנו לקבל מהמשטרה תשובה לשאלה איזה חלק מהחקירות של אנשי מאפיה רוסית הסתיימו במאסר בפועל בישראל, או כל מידע באשר לגורלה של רשימת ראשי המאפיה.

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו פריד
משה מזרחי. מקורות עלומים
צילום: דודו פריד
מומלצים