שתף קטע נבחר

גזר דין חסר תקדים לחברי חוליית סילואן

היום ניתן גזר דינם של חברי אחת מחוליות הטרור הנוראות ביותר: על ראש החוליה נגזרו 35 מאסרי עולם מצטברים ועוד 50 שנות מאסר. הוא וחבריו אחראים למותם של 35 בני אדם ופציעתם של מאות. "מן הראוי כי יימקו בכלא עד אחרית ימיהם", כתבו השופטים

חוליית סילואן, אחת מחוליות הטרור הרצחניות בתולדות ישראל, באה היום (א') על עונשה: בית המשפט המחוזי בירושלים גזר אחר הצהריים שורה של עונשים חסרי תקדים בחריפותם: 35 מאסרי עולם מצטברים ו-50 שנות מאסר נוספות על ראש החוליה, ואאל קאסם. 26 מאסרי עולם מצטברים ו-40 שנות מאסר נגזרו על ויסאם עבאסי; על מוחמד עודה נגזרו תשעה מאסרי עולם מצטברים ועוד 40 שנות מאסר. על עלאא עבאסי, השותף הזוטר ביותר, נגזרו 60 שנות מאסר.
בהקראת גזר-הדין אמרו השופטים יעקב סבן, צבי זילברטל ומשה דרורי: "הנאשמים לא הביעו חרטה. להפך, הם התגאו במעשיהם הנפשעים, בהרג ובקטל שזרעו במקומות רבים בישראל, ואף קראו לאחרים לבוא בעקבותיהם. הדברים שנשאו (במהלך הדיון -א.ו), לא היו אלא נאום הסתה מתוכנן וקשה מנשוא. אין פה מקום להתחשב בשיקולים אישיים או שיקולי שיקום. הנאשמים ביצעו מעשי רצח, הרג ופגיעה באזרחים, לאחר תכנון מדוקדק, בקור רוח מקפיא, ומתוך רצון לקטול כמה שיותר יהודים, ולשם כך חיפשו תמיד מקומות הומי אדם, כשכל כוונתם לזרוע הרס וטרור בישראל".
עוד כתבו השופטים: "הנאשמים הם אנשים מסוכנים ביותר, ועל כן הענישה צריכה להיות מרבית, על מנת להרחיקם לכל ימי חייהם מהחברה ומהציבור... הם פעלו כחוליית טרור רצחנית וצמאה לדם, דמם של אזרחים חפים מפשע, שכל חטאם היה היותם יהודים המצויים בארץ ישראל. מן הראוי הוא כי עבריינים כאלה יימקו בכלא עד אחרית ימיהם".
נציגת המדינה, עורכת הדין נורית בלובשטיין, אמרה בתגובה להחלטת בית המשפט: "כפי שאמרנו - מדובר אולי בכתב האישום החמור ביותר שהיה. קיבלנו מה שביקשנו: הנאשמים יורחקו מהחברה לכל ימי חייהם".

רצף פיגועים קשים

חברי חוליית סילוואן נמצאו אחראים לשורה של פיגועי טרור קשים ובהם: הפיגוע בבית הקפה "מומנט" בירושלים; הפיגוע בקפיטריית "פרנק סינטרה" בקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית בבירה; הפיגוע במועדון "שפילד" בראשון לציון; הנחת המטען תחת משאית הסולר בחוות הדלק פי גלילות; והנחת מטעני חבלה לצד מסילות רכבת. חברי החוליה תיכננו עוד לבצע פיגוע באולם "צוותא" בתל אביב, פיגוע נוסף במסעדת "סבארו" בירושלים וכן פיגוע בעין גדי - כך עלה מכתב האישום.
ארבעת חבריה הם: ואאל קאסם, בן 32, תושב ראס-אל עמוד, וסאם עבאסי, בן 25 תושב סילואן, מוחמד עודה, בן 29 תושב סילואן, ועלאא עבאסי, בן 30 מסילואן. הם נמצאו אשמים בביצוע הפיגועים ב"קפה מומנט" (11 הרוגים), במועדון "שפילד קלאב" בראשון לציון (15 הרוגים), בקפיטרית פרנק סינטרה באוניברסיטה העברית בירושלים (9 הרוגים) וכן בביצוע הפיגוע במיכלית הדלק באתר פי-גלילות והנחת מטעני חבלה על פסי הרכבת.
בשלב הטיעונים לעונש, לפני הקראת גזר הדין, טען ראש החולייה, ואאל קאסם נגד הלגיטימיות של בית המשפט. ואמר כי "אנחנו גאים להשתייך ל'ג'יהאד אל פלסטין'. אני קורא לכולם לעזור לנו. זאת היתה חובתנו הדתית, ויש להעמיד לדין את שרון וחייליו".
נציגת פרקליטות המדינה, עורכת הדין נורית בלובשטיין, דרשה להטיל על כל אחד מהנאשמים מאסרי עולם מצטברים כמספר האנשים שרצח. על ראש החולייה, ואאל קאסם, דרשה להטיל 35 מאסרי עולם מצטברים, על עיסאם עבאסי - 26 מאסרי עולם ועל מוחמד עודה תשעה מאסרים. חבר החולייה הרביעי, עלא עבאסי, הואשם והורשע בהשתתפות במעשים, ולא ברצח.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 1
הפיגוע בקפיטריה באוניברסיטה (ארכיון)
צילום: ערוץ 1
צילום: דלית שחם
החוליה משחזרת את הפיגועים
צילום: דלית שחם
צילום: סבסטיאן שיינר
חברי חוליית סילואן בבית המשפט. צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים