שתף קטע נבחר

עמותה נגד סחר בנשים: אין אכיפה בצפון

בעמותת "אשה לאשה" טוענים שבאזור הצפון מועסקות במכוני ליווי לפחות כ-1,400 נשים שנפלו קורבן לסוחרי נשים, אך המשטרה והעיריית החיפה אינן עושות די לפתרון הבעיה. אנשי העמותה טוענים כי על תלונותיהם בנצרת עילית זכו לתשובה: "אצלנו אין קורבנות, רק זונות"

עמותת "אשה לאשה", המפעילה פרויקט למאבק בסחר בנשים, טוענת שהמשטרה באזור הצפון אינה אוכפת את החוק ולא הקימה יחידה משטרתית מיוחדת לטיפול בסחר בנשים. כמו כן קובלת העמותה על כך שלמרות פניותיה, עיריית חיפה נמנעה מנקיטת צעדים לסגירת בתי הבושת בעיר.

 

העמותה היתה שותפה בחיבור דו"ח על סחר בנשים יחד עם מרכז אדוה ומרכז הסיוע לעובדים זרים, שהוגש ביום ראשון לוועדה הפרלמנטרית בנושא.

 

העמותה: "שיטה" חדשה להברחת נשים מחו"ל

 

על פי נתוני העמותה, באזור חיפה והקריות פועלים עשרות בתי בושת ומכוני ליווי, בהם מועסקות כ-400 עד 600 נשים, שנפלו קורבן לסוחרי נשים. רכזת הפרויקט בעמותה, ריטה חייקין, מעריכה שבערי הצפון - טבריה, נצרת עלית, עפולה, עכו ונהריה - מועסקות עוד כ-1,000 נשים, קורבנות הסחר בנשים.

 

העמותה טוענת כי המשטרה מתייחסת שלא כראוי במקרים בהם היא מתערבת. אחת ממתנדבות העמותה, שפנתה למשטרה בנובמבר 2002 בעקבות מעצר נשים בנצרת עלית, אמרה כי השוטרים ענו לה: "אצלנו אין קורבנות, אצלנו יש רק זונות". קורבן נוסף, אומרים בעמותה, שנעצרה בעכו בינואר 2003, הוחזרה לבית הבושת, למרות שרצתה לחזור למדינתה. 

 

האזורים בהם מרוכז הסחר בנשים בצפון, על פי העמותה, הם אזור בתי הקזינו בצומת קרית אתא, שכונת הדר בחיפה, צומת הצ'ק-פוסט ואזור התעשיה בעכו. מנתוני העמותה עולה כי לאחרונה מצאו סוחרי הנשים "שיטה" חדשה להברחת הקורבנות: במאי הבריחו 11 נשים ממדינות חבר העמים, חלקן סוממו קודם לכן, דרך ספינה מטורקיה. העמותה צופים עלייה במספר הקורבנות, אם אוניות הצי השישי יחזרו לעגון בנמל חיפה.

 

המשטרה: רואים בחומרה את התופעה

 

ירון זמיר, דובר מחוז צפון במשטרה, מסר בתגובה לטענות העמותה כי "מחוז צפון רואה בחומרה את תופעת הסחר בנשים, ומקצה משאבים רבים ללחימה בתופעה. כחלק מהטיפול נערכות פגישות עבודה שוטפות, גם עם עמותת 'אשה לאשה'. כמו כן קיים פיקוח מפקדים, והקצאת משאבים מועדפת לנושא. ב-2002 חלה עלייה של 35% בחשיפת פרשיות סחר בנשים. במחצית הראשונה של 2003 חלה עלייה נוספת. אם היו מקרים נקודתיים של התנהגות לא נאותה של שוטרים, הם מטופלים במלוא החומרה".

 

רוני גרוסמן, דובר עיריית חיפה, מסר בתגובה: "סחר בנשים הוא אחת התופעות הקשות, הבזויות והחמורות אותן ניתן להעלות על הדעת. עיריית חיפה בראשות ראש העיר יונה יהב, שמה לעצמה למטרה לפעול להעלאת רמת הביטחון האישי ושיפור איכות החיים. יהב, כבר בימים הראשונים לכהונתו, קיים פגישת עבודה עם מפקד תחנת חיפה, והוגשה תוכנית עבודה משותפת, וכוחות משותפים ומתוגברים ללוחמה בפשע על כל סוגיו. בשלב הראשון ירוכז מאמץ בשכונת הדר, בה פועלים מרבית מכוני הבושת אליהם מתייחסת עמותת 'אשה לאשה'".


פורסם לראשונה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאות קורבנות באזור הצפון (אילוסטרציה)
מומלצים