שתף קטע נבחר

טייסי חיל האוויר במיל': לא נתקוף בשטחים

טייסי עבר ואנשי צוות אוויר פנו היום במכתב למפקד חיל האוויר, דן חלוץ, ובו כתבו: "אנו מתנגדים לביצוע פקודות תקיפה בלתי חוקיות ובלתי מוסריות, מהסוג שמבצעת מדינת ישראל בשטחים". מפקד חיל האוויר, האלוף דן חלוץ: "סרבנות פוליטית היא אבי אבות הסכנה לעם הזה"

27 טייסים, טייסי עבר ואנשי צוות אוויר, שיגרו היום (ד') למפקד חיל האוויר, האלוף דן חלוץ, עצומה ובה הודיעו שלא ישתתפו במשימות תקיפה בשטחים.

 

בכתבה שתתפרסם בסוף השבוע במוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות" מדווח כי השם הבולט בין החותמים הוא יפתח ספקטור, תת אלוף במיל'. ספקטור הוא טייס מיתולוגי בחיל האוויר, שפיקד על טייסות ובסיסים, השתתף בהפצצת הכור בעיראק, והיה מועמד לפקד על החיל. הטייסים הצעירים גדלו על סיפורי הקרבות של ספקטור ועל הספרים שחיבר בעצמו. הוא עדיין טס בחיל האוויר כמדריך במילואים בבית הספר לטיסה.

 

לדברי חותמי המכתב, קיימת כבר בחיל האוויר תופעה רחבה של "סרבנות אפורה", שכוללת אפילו טייסים בשירות קבע. עשרות טייסים שבפועל מסרבים להשתתף בחיסולים, אבל "סוגרים" את זה בשקט ובארבע עיניים עם מפקד הטייסת.

 

החולשה של רשימת הסרבנים, לפחות כרגע, היא שרק שני טייס מסק"ר (מסוקי קרב) חתמו על המכתב. טייסות מסוקי הקרב הן אלה שמבצעות כיום כמעט את כל החיסולים.

 

מפקד חיל האוויר אמר בתגובה לערוץ 10: "אין רעידת אדמה בחיל האוויר, ושחשוב לשים את העניין בפרופורציה. זו פעם ראשונה שאני שומע על מכתב שכזה. אנחנו חיים בצבא הומני ומוסרי מאין כמותו. זו סרבנות פוליטית. אינני רואה איך אפשר לסרב מראש לפקודות שלא ניתנו. סרבנות פוליטית היא אבי אבות הסכנה לעם הזה. הסרבנות איננה צריכה להיות נושא במחוזותינו"

 

המכתב המלא

 

"אנו, טייסי חיל האוויר שחונכנו על ברכי הציונות, ההקרבה והנתינה למדינת ישראל, שירתנו תמיד בחזית, נכונים לבצע כל משימה, קשה כקלה, על מנת להגן על מדינת ישראל ולחזק אותה.

 

"אנו, טייסים ותיקים וטייסים פעילים כאחד, ששירתנו ושעודנו משרתים את מדינת ישראל במשך שבועות ארוכים בכל שנה, מתנגדים לביצוע פקודות תקיפה בלתי חוקיות ובלתי מוסריות, מהסוג שמבצעת מדינת ישראל בשטחים.

 

"אנחנו, שחונכנו לאהוב את מדינת ישראל ולתרום למפעל הציונות, מסרבים לקחת חלק בתקיפות חיל האוויר במרכזי אוכלוסייה אזרחית. אנחנו, שצבא ההגנה לישראל וחיל האוויר הם חלק בלתי נפרד מאיתנו, מסרבים להמשיך ולפגוע באזרחים חפים מפשע.

 

"פעולות אלה הן בלתי חוקיות ובלתי מוסריות, והנן תוצאה ישירה של כיבוש מתמשך המשחית את החברה הישראלית כולה. המשך הכיבוש פוגע אנושות בביטחונה של מדינת ישראל ובחוסנה המוסרי.

 

"אנו שמשרתים כטייסים פעילים - לוחמים, מובילים ומדריכי דור הטייסים הבא - מצהירים בזאת כי נוסיף לשרת בצבא ההגנה לישראל ובחיל האוויר בכל משימה להגנתה של מדינת ישראל".

 

שמות החותמים: תא"ל יפתח ספקטור, אל"מ יגאל שוחט, אל"מ רן, סא"ל יואל פיטרברג, סא"ל דוד ישראלי, סא"ל אדם נצר, סא"ל אבנר רענן, סא"ל גדעון שהם, רס"ן חגי תמיר, רס"ן אמיר מסד, רס"ן גדעון דרור, רס"ן דוד מרקוס, רס"ן פרופ' מוטי פרי, רס"ן יותם, רס"ן זאב רשף, רס"ן ראובן, סרן אסף, סרן תומר, סרן רן, סרן יונתן, סרן אלון, סרן אמנון".

 

בהכנת הידיעה השתתפו יגאל מוסקו ופליקס פריש
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו בכר
טייסים פנו למפקד חיל האוויר
צילום: דודו בכר
צילום: שאול גולן
מפקד חיל האוויר מזהיר מפני סרבנות
צילום: שאול גולן
מומלצים