שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  יגאל תומרקין זכה בפרס ישראל לפיסול

  לבנת הודיעה ל"ילד הרע" של האמנות כי יקבל את הפרס על "חלקו המרכזי בהתהוות האמנות הפלסטית בישראל". "אני שמח ומופתע" הוא אמר בתגובה. יו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי: ""אדם שעטף חזיר בתפילין, מגיע לו אות קלון"

  האמן יגאל תומרקין, בן 71, יקבל השנה את פרס ישראל בתחום הפיסול. שרת החינוך, לימור לבנת, הודיעה הערב (א') לאמן על זכייתו ובירכה אותו על "חלקו המרכזי בהתהוות האמנות הפלסטית בישראל".

   

  בנימוקי השופטים, פרופ' אברהם רונן, פרופ' ג'ון בייל וד"ר אסתר לווינגר, נכתב: "אוצר המילים האמנותי של תומרקין מגוון, הוא שולט בשפע של טכניקות אמנותיות, והוא מהחדשנים ומפורצי הדרך באמנות הישראלית. היצירות המונומנטליות שלו מוצגות באתרים ציבוריים בישראל ובעולם".

   

  שעות ספורות לאחר פרסום הודעתה של שרת החינוך, קרא יו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי, לשקול מחדש את מתן הפרס לתומרקין. "אדם שעטף חזיר בתפילין, ואמר שכאשר רואים חרדים מבינים מדוע היתה השואה, מגיע לו אות קלון לעולם ולא פרס. הענקת כבוד לאומן הגזענות מהווה פגיעה ברגשות של ציבורים רבים במדינה, וזילות הפרט".

   

  תומרקין נולד בשנת 1933 בדרזדן, גרמניה. אביו היה במאי ושחקן תיאטרון. בגיל שנתיים עלה תומרקין לישראל, והמשפחה התיישבה בתל אביב. הוא למד בגרמניה ועבד בעיצוב תפאורות לתיאטרון. בשנות ה-50 המאוחרות עבד במשך שנתיים בפאריז, שם התוודע לזרמים המודרניים והפוסט-מודרניים והשתייך לתנועות הדאדאיזם והקוביזם.

   

  בשנות ה-60 חזר לישראל והתיישב בנגב, שם עבד ויצר שפה חדשה של פיסול בנשק. בשנות ה-70 נסע לארה"ב, ופיסל בזכוכית ובקורטן. בשנות ה-80 פיסל תומרקין בהשראת הערים החצויות - ברלין, בירות וירושלים, פסלים שעשויים משני חלקים. תומרקין מעיד על עצמו כמי שהושפע עמוקות מיצירותיו של ברטולד ברכט. לצד פיסול הוא עוסק ברישום, גרפיקה ועיצוב במה.

   

  "הילד הרע של האמנות בישראל"

   

  תומרקין כונה פעמים רבות "הילד הרע של האמנות הישראלית", בשל התבטאויותיו הפוליטיות והחברתיות ובשל פסליו מעוררי המחלוקת. כך למשל לאחר מלחמת ששת הימים הוא יצר מספר עבודות ובהן מחאה חריפה על המילטריזציה של החברה הישראלית. פסלו הידוע ביותר מאותה תקופה הוא "הוא הלך בשדות" שהוצב במוזיאון תל אביב ולעג לדמות החייל הגיבור. הידועה שבאנדרטאותיו היא אנדרטת השואה והגבורה (הפירמידה ההפוכה) שבכיכר רבין.

   

  תומרקין עמד במרכזן של סערות ציבוריות רבות. כך למשל ב-1980 כאשר הביא חזיר עטוף בתפילין לכיכר מלכי ישראל במחאה נגד ההתנחלויות - מעשה שכמעט ועמד לדין בגינו. ב-1998 הוא זכה בפרס זוסמן מטעם יד ושם על עבודותיו בנוגע לשואה - אך מתן הפרס בוטל בשל המחאה נגדו.

   

  למרות הסערות הללו, תומרקין שמח לקבל את הפרס - בניגוד לאמן משה גרשוני שזכה בפרס אך לא קיבל אותו משום שסירב ללחוץ את ידי השרה לבנת. "שמי לא גרשוני לי מגיע לקבל את הפרס - למרות שאני בטוח שיהיה מי שיגיש בג"ץ נגד ההחלטה", אמר תומרקין ל-ynet, "בשיחה עם לבנת הרגשתי טוב מאוד. יש באשה הזו מידה של טוב לב כמו שלי. עם זאת ברור לי שתמיד יהיו נשמות טובות שיטענו כנגדי. לא חשבתי שאקבל את הפרס, למרות שקיבלתי בעבר פרסים יוקרתיים בגרמניה, יפן ואיטליה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ג'רמי פלדמן
  יקבל את פרס ישראל. תומרקין
  צילום: ג'רמי פלדמן
  צילום: גלי תיבון
  מגיע לו אות קלון. ח"כ ישי
  צילום: גלי תיבון
  לאתר ההטבות
  מומלצים