שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הזוכה בפסטיבל "דוקאביב": "משפה לשפה"
  "זוהי יצירה שלמה בעלת מבנה מהודק ואיכויות קולנועיות מרשימות", הסביר חבר השופטים את זכייתה של נורית אביב בתחרות הישראלית. בתחרות הבינלאומית זכה "66 עונות" הסלובקי

  חבר השופטים בתחרות הישראלית והבינלאומית של פסטיבל "דוקאביב" לקולנוע תיעודי הכריזו הערב, ג', על הזוכים בקטגוריות התחרותיות השונות. פרס הסרט הישראלי הטוב ביותר בסכום 50 אלף שקל הוענק לסרטה של נורית אביב, "משפה לשפה", בהפקתם של מארק רוזנבאום, איתי תמיר, פרדריק לוזי ולוק

  וז'אן-פייר דארדן. בנימוקיהם כתבו השופטים: "זוהי יצירה שלמה בעלת מבנה מהודק וברור ואיכויות קולנועיות מרשימות. בין שפת התמונות לשפת המילים מתהווה אמירה שהיא בו זמנית אוניברסלית וישראלית. כוחו של הסרט נובע בין השאר מבחירה מוקפדת של דמויות ומקומות, רגישות תרבותית ומשמעת אסתטית". חבר השופטים, ברשותה של ראש החוג לקולנוע במכללת ספיר, דפנה סרינג, כלל את הקולנוען האוסטרי תומאס טבורסקי, סגן יו"ר המכון הבריטי לקולנוע דויד קוסטו, העיתונאי ושחקן התיאטרון עמנואל הלפרין והבמאי והתסריטאי דן וולמן.

   

  חבר השופטים הפתיע כשהעניק לסרטו של יואב שמיר, "מחסומים", שזכה לאחרונה בפרס הראשון של פסטיבל Idfa ונחשב למועמד מוביל בתחרות הישראלית לסרט הטוב ב"דוקאביב", את מענק הצילום של קרן מקור לסרטי קולנוע וטלוויזיה. בנימוקיהם למתן המענק, העומד על סכום של 10 אלף ש"ח, נכתב: "הצילום מקנה לסרט, שצולם בזמנים ובמקומות שונים, אחידות ואיכות סגנונית. כמו כן, הצילום מיטיב לחשוף ולהדגיש רגעים ופרטים שבכוחם להעמיק ולהעשיר את הסיטואציות המתועדות".

   

  את פרס עידוד יצירת הביכורים של הקרן החדשה לקולנוע ולטלוויזיה, העומד על סכום של 20 אלף שקל, העניקו השופטים לסרטה של אילאיל אלכסנדר, "את שאהבה נפשי". פרס בתחום העריכה הוענק ליוצרי הסרט "משפוחה" - הבמאי דויד נוי והעורך אייל צרפתי. סכום הפרס עומד על 4500 דולר לשירותי עריכה וסאונד באדיבות אולפני תל-אביב ואולפני "זינקו".

   

  פרס חדש שניתן השנה לראשונה במסגרת הפסטיבל הוא פרס לסיוע קידום והפצה של סרט דוקומנטרי בארץ ובעולם. גובה הפרס, המוענק על ידי חברת רות דיסקין סרטים בע"מ, עומד על סכום של 10 אלף שקל, אותו בחר חבר השופטים להעניק לאיתן חריס, יוצר הסרט "משאללה". 

   

  חבר השופטים החליט לציין השנה לשבח את "אירוסי דמים" של הבמאית עדה אושפיז ו"ימים עליזים, מר קורטיזון" של שלומי שיר.  

   

  התחרות הבינלאומית: בריכת שחייה קטנה בסלובקיה

   

  חבר השופטים בתחרות הבינלאומית כלל השנה את הקולנוע האוסטרלי דניס אורורק, את ראש מחלקת עריכה בערוץ 1 של רשות השידור, סאלי סאלמה, ואת מבקר הקולנוע והעיתונאי נחמן אינגבר, שכיהן כיו"ר חבר השופטים. חבר השופטים בחר להעניק את הפרס הראשון בתחרות הבינלאומית לסרטו של הבמאי הסלובקי פטר קרקס, "66 עונות". בנימוקיהם להענקת הפרס, העומד על סכום של 12 אלף שקל, כתבו השופטים: "הפרס מוענק לסרט על המצאותיו החזותיות המקוריות והעשירות, על המשחק המורכב והמרענן שהוא עושה בגבולות התיעוד, על שובבותו, פרחחותו וחוצפתו, חוש ההומור שבו והדמיון העשיר הבא לידי ביטוי בכל רגע קולנועי. זהו סרט קליל, מבדר ומשעשע, אך גם מורכב ומעמיק. הוא מציג בריכת שחייה קטנה בסלובקיה והופך אותה למיקרוקוסמוס של ההוויה וההיסטוריה של מרכז אירופה כולה. טיפת מים אחת הופכת לעולם ומלואו, עולם רחב, עשיר ועתיר דמיון".

   

  במקביל ציין חבר השופטים לשבח את סרטו של הבמאי השבדי אריק גנדיני, "שפע – הטרור של תרבות הצריכה", ואת הסרט הבנגלדשי "חול ומים" בבימוי שאהין דיל-ריאז.

   

  סרטי הסטודנטים: דור העתיד

   

  24 סרטי סטודנטים מבתי-ספר ברחבי הארץ הוגשו השנה לתחרות הסטודנטים, ומתוכם הגיעו לגמר ששה סרטים. בצוות השופטים בתחרות כיהנו השנה הצלמת נילי אסלן, אשת הקולנוע ניצה גונן וראש החוג לקולנוע ולטלוויזיה באוניברסיטת ניו-יורק (NYU) קריסטין צ'וי. הפרס הראשון הוענק ל"קדיש פעם שנייה" של הבמאית שרון אטיאס מהמחלקה לקולנוע בבית הספר לאמנות של מדרשת בית ברל. הפרס כולל 8000 שקל, מנוי לשנה לכבלים וגלישה באינטרנט. פרס שני הוענק ל"ילדים בשלט רחוק" של הבמאי נחום לנדאו ממכללת ספיר בסך 1500 דולר לשכירת ציוד צילום וסאונד. השופטים גם ציינו לשבח את "כבד עשרים" של הבמאי ליאור גלר מהחוג לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת ת"א.

   

  פסטיבל "דוקאביב" לקולנוע תיעודי, המתקיים זו השנה השישית, יינעל במוצ"ש, ה-3 באפריל. השנה לראשונה החליטה הנהלת הפסטיבל לפתוח במסורת חדשה של מרתון הקרנות הסרטים הזוכים על מנת לאפשר לציבור הצופים להיפגש עם מיטב התוצרת שהוקרנה במשך ימי הפסטיבל. המרתון יתקיים ביום שבת החל מהשעה 10:00 בבוקר ועד לשעה 16:00 אחה"צ. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  משפה לשפה. משמעת אסתטית
  "66 עונות". קליל ומורכב
  מחסומים. מענק הצילום
  הטבות למנויים
  מומלצים