שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  למה לנשים יותר קר מאשר לגברים?
  הן מכבות את המזגן בחמסין, לובשות שלוש שכבות, מסתובבות עם גרביים ועדיין מתלוננות שקר להן. אז ככה - הן צודקות. אבל למה זה קורה? הדוקטור משיב

  זו אחת הסיבות השכיחות למריבות הקטנות בין בני הזוג: אתה נוטף זיעה מהחום, והיא עטופה בכמה שכבות בגדים, מכבה את המזגן ולוחצת לך יד פריג'ידית להחריד. אז איך זה יכול להיות שלנשים יותר קר?

   

  אכן, בגיל הפוריות לנשים קר יותר, מכמה סיבות. האחת נוגעת לבלוטת התריס (תירואיד), אותה בלוטה במרכז הצוואר שאחראית על חילוף החומרים בגוף. אצל נשים משום מה, עובדת הבלוטה על "טורים נמוכים", ולכן הן מתקרבות יותר למצב של תת פעילות (היפותירואידיזם).

   

  התוצאה היא שכל תהליכי חילוף החומרים מואצים פחות בהשוואה לגברים. כך למשל, נשים יורדות פחות במשקל בזמן דיאטה, וגם טמפרטורת הגוף שלהן נמוכה יותר. לרוב לא תראנה הבדיקות הרפואיות כל בעיה. ואכן, אין המדובר במחלה, אלא בוויסות מעט שונה של עבודת בלוטת התריס.

   

  סיבה שניה לתחושת הקור אצל נשים נובעת מלחץ הדם הנמוך יותר אצלן. לא נדיר למצוא נשים המסתובבות כשלחץ דמן 90/50 ("תשעים על חמישים") – לחץ דם הנחשב נמוך מאוד אצל גברים. לחץ דם כזה נובע מהרחבת כלי הדם בגוף, פעולה הגוררת איתה איבוד חום גוף ותחושת קור.

   

  מסת השרירים הנמוכה יותר היא הסיבה השלישית לחום גוף נמוך יותר אצל נשים. מסת שרירים גדולה יותר תורמת לייצור אנרגטי גבוה יותר בגוף, מה שמוביל ליצירת חום. תרומה נוספת לשימור החום מגיעה משיער הגוף. אצל
  גברים, שיער הגוף יוצר מעין שכבה מגינה, הלוכדת את חום הגוף המתנדף ושומרת אותו "קרוב". אצל נשים, חום הגוף מתנדף ביתר קלות בשל היעדר ההזעה.

   

  אבל התמונה הזו מתהפכת בגיל המעבר. סביב גיל 45 בשל המחסור בהורמונים אסטרוגן ו טסטוסטרון, חוות הנשים דווקא גלי חום והסמקה תכופה, ולכן לא מן הנמנע שתמצאו אותן מדליקות מזגנים או פשוט מנפנפות ללא הרף - גם ביום שהוא לא הכי חם.

   

  אז מה עושים? אפשר כמובן להפציר בבת הזוג לפתח את שריריה במכון הכושר או לשכנע אותה שלא להסיר שיערות מהגוף, אבל ברור שעדיף אישה קרה מעט על אישה חמה אבל שעירה ושרירית. ובכל מקרה - עד גיל המעבר זה יעבור.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים