שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  7 השתלות מתרומת איברי החייל שנהרג בתאונת אימונים

  מעין רוטנברג, החייל שנהרג אתמול לאחר שנפצע בתאונת אימונים, נשא בכיסו כרטיס אדי. משפחתו החליטה לתרום את איבריו. הכבד הוטס לגרמניה ויושתל שם בשל סוג דמו הנדיר. לב, ריאות וכליה הושתלו בארבעה ישראלים. שתי הקרניות יושתלו בשבוע הבא

  שבעה אנשים יזכו לחיים חדשים בעקבות תרומת איבריו של מעין רוטנברג, שמת אתמול (ו') לאחר שנפצע אנושות בתאונת אימונים. הכבד יושתל בגרמניה, בשל סוג הדם הנדיר של ההרוג.

   

  רב"ט מעין רוטנברג, בן 19 מקיבוץ בית העמק שליד נהריה, נפצע קשה ביום רביעי בתאונת אימונים בבסיס שיזפון שבערבה. רוטנברג נפצע במהלך בדיקת טנק, כאשר ראשו נלכד בין הצריח לתותח. מסוק של חיל האוויר פינה אותו לבית החולים "סורוקה" בבאר שבע, אך הוא מת מפצעיו אתמול אחר הצהריים.

   

  מעין נשא בארנקו כרטיס אדי, ומשפחתו שידעה על כך, הסכימה מיד לתרום את איבריו. בגלל סוג דמו הנדיר לא נמצאו ברשימות המרכז הלאומי להשתלות מועמדים להשתלת הכבד. משפחתו הסכימה לשלוח את הכבד להשתלה בחו"ל.

   

  "מעין תמיד אהב לעזור לכולם", מספר ל-ynet אילן רוטנברג, אחיו של מעין, "הוא תמיד הוביל את חייו בעקשנותו. היה לו זיכרון מופלא, והוא היה ידוע באהבתו לסרטים אותם היה זוכר מילה במילה. ידענו שהוא נושא את כרטיס אדי והיה ברור לנו שנתרום את איבריו כדי להציל אנשים אחרים".


  כרטיס אדי היה בכיסו. מעין רוטנברג ז"ל (צילום רפרודוקציה: דורון גולן)

   

  בארגון ההשתלות האירופאי שתיאם את העברת הכבד חברות מספר מדינות ובהן הולנד גרמניה אוסטריה בלגיה ולוקסמבורג. המרכז להשתלות פנה לארגון זה כדי שיבחר את הממתין המתאים ביותר מתוך רשימה גדולה של ממתינים להשתלת כבד. ב-10 השנים האחרונות נשלחו לחו"ל חמישה כבדים שלא נמצא עבורם מועמד מתאים בארץ.

   

  חותמים עכשיו:

   

  פרויקט תורמים לחיים:

 1. 31 אלף חותמים - שיא כל הזמנים באדי
 2. למה ישראלים לא חותמים על כרטיס אדי - 7 מיתוסים
 3. מתלבטים? היכנסו לפורום אדי ב-ynet

   

  ארגון ההשתלה האירופאי קיבל את ההצעה הישראלית, וכעבור זמן קצר אותר מועמד להשתלת כבד בברלין. מקובל להשתיל כבד עד 18 שעות מרגע ניתוק האיבר מכלי הדם של התורם ועד להשתלתו אצל החולה.

   

  מאותו רגע החל מסע תיאומים: נדרשה התאמה בין מועד הטיסה לבין מועד שעת תחילתו של הניתוח להוצאת האיברים, וזאת כדי להבטיח מינימום זמן בין הוצאת האברים לבין ההשתלה בברלין. בהמשך נדרשו סידורים לקראת ההטסה שכללו חדר מבצעים ואנשי בטחון.

   

  בשעה 05.30 בשבת לפנות בוקר יצאה טיסה סדירה של לופטהנזה מבן גוריון לפרנקפורט ועמה הצידנית עם הכבד בתא הטייס. מפרנקפורט הועברה הצידנית לברלין, שם אמורה להתבצע ההשתלה בגבר בן 54.

   

  בינתיים אצלנו, הושתל הלב במרכז הרפואי שיבא בחולה בן 51, אב לשישה ממבשרת ציון, שסבל מאי ספיקת לב חמורה, שתי ריאות הושתלו בבן 36 בביה"ח בילינסון, כליה ולבלב בחולה בת 39 בבית החולים איכילוב, כליה נוספת תושתל הערב בגבר בן 60 באיכילוב. שתי הקרניות תושתלנה בימים הקרובים בבית החולים סורוקה. 4.  

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום רפרודוקציה: דורון גולן
  "תמיד אהב לעזור לכולם". מעין רוטנברג ז"ל
  צילום רפרודוקציה: דורון גולן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים