שתף קטע נבחר

יחיאל אבו: הקבלן מאשדוד שרכש קרקע במחיר שיא

אבו רכש 140 דונם בעיר במחיר של 126 מיליון שקל. אבו פועל כבר שנים בתחום הבנייה, נחשב כאחד הקבלנים המובילים, אך לא הרבה שמעו עליו

בעסקה שנסגרה בתחילת מרץ רכש שחקן אלמוני בענף הנדל"ן קרקע בשטח של 140 דונם במחיר שיא של 126 מיליון שקל. סכום העסקה משקף מחיר של כ־900 אלף שקל לדונם בודד. ל"כלכליסט" נודע כי השחקן האלמוני הוא הקבלן האשדודי יחיאל אבו, הפועל בהיקפים גדולים בתחום הבנייה כבר שנים רבות אולם מעולם לא הגיע לכותרות העיתונים הכלכליים.

 

באשדוד נחשב אבו אחד הקבלנים המובילים. הוא החל את דרכו כקבלן שיפוצים פשוט של החברה המשכנת עמיגור, ואת הפריצה הגדולה שלו כקבלן בניין עשה בשנות התשעים, עם העלייה הרוסית ותנופת הבנייה הגדולה באשדוד.

 

תמהים על המחיר

בעסקה האחרונה רכש אבו את הקרקעות מקבוצת בוני ערים (קי.בי.ע) שבשליטת כלל תעשיות (53%), נכסים ובנין (23%) ושיכון ובינוי (24%). בעקבות העסקה תרשום נכסים ובנין רווח של 18 מיליון שקל, כלל תעשיות תרשום רווח של 41 מיליון שקל ושיכון ובינוי תרוויח מהעסקה 18.5 מיליון שקל. הקרקעות ממוקמות בכניסה הדרומית של העיר, בסמוך לצומת עד הלום, והן חלק מחטיבת קרקע גדולה יותר שנמצאת בבעלות האחים ישראל ועיריית אשדוד.

 

גורמים בשוק הנדל"ן הביעו תמיהה על המחיר הגבוה של העסקה, כיוון שלדבריהם, לנתח נכבד מהקרקעות אין כלל תב"ע (תוכנית בניין עיר) מאושרת למגורים. לדברי אבו, התב"ע הקיימת תתיר לו לבנות על הקרקע מבנים למסחר, מכללה ואף בית חולים, ובעתיד ניתן יהיה לבצע שינוי ייעוד של חלק מהקרקעות למגורים. בעבר ניהלה קבוצת יזמים שיוצגה על ידי עו"ד שמעון מזרחי (יו"ר מכבי תל אביב) מגעים לרכישת חלקים מהקרקע, אך בעקבות חילוקי דעות בנוגע למחיר העסקה לא יצאה לפועל.

 

"מגיע עם ראשון הפועלים"

בעיר מספרים כי אבו הצליח ליצור לעצמו שם של קבלן אמין, יציב ומקצועי. אחד מיזמי הנדל"ן המקומיים אמר ל"כלכליסט": "אבו מסתובב בעיר עם מכונית מרצדס מפוארת, אבל למרות מעמדו הוא עדיין מגיע לשטח בבוקר עם ראשון הפועלים ואוהב להיות מעורב בכל פרט של הבנייה". הוא מקושר היטב גם לאוכלוסיית תושבי החוץ הצרפתים ומכר להם דירות רבות בעיר, "בזכות היותו עממי", אמר אותו יזם.

 

כיום בונה אבו מאות יחידות דיור בכמה שכונות באשדוד, ואף קיבל היתרי בנייה להקמת מלון בן שמונה קומות באזור א' בעיר, שיכלול 161 סוויטות.

 

העסקה עם בוני ערים אינה הראשונה שלו במגרש של הגדולים: בעבר רכש אבו 200 מגרשים ברובע י"ז באשדוד מחברת מנרב, ובעסקה אחרת מכר לג'קי בן זקן וחיים רביבו 1,800 מ"ר המיועדים לבניית מרכז מסחרי באותו רובע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יחיאל אבו. מעורב בכל פרט
צילום: צפריר אביוב
מומלצים