שתף קטע נבחר

אתם חולים ובעבודה עושים בעיות? כדאי שתדעו מה מגיע לכם

לא נוכל לעזור לכם עם תרופות, אבל נשמח לסייע עם הכתבה שלפניכם: 15 שאלות מהחיים שיבהירו אחת ולתמיד מה מגיע לכם לקבל מהמעביד, מתי אתם רשאים להישאר בבית בגלל הילדים, ובכלל - מה הזכויות שלכם כשאתם חולים. רק בריאות

‭.1‬ בתי חלתה ונזקקה להשגחה צמודה. נשארתי לידה שבוע. אינני רוצה שיחשבו לי ימים אלה כימי חופשה או שיורידו אותם ממשכורתי. האם אוכל לבקש שיורידו ימים אלה מימי המחלה הנזקפים לזכותי?

כן. חוק דמי מחלה (היעדרות בשל מחלת ילד) תשנ"ד‭1993-‬ קובע שזכותו של העובד להיעדר מעבודתו ולבקש שיאפשרו לו לנצל את ימי המחלה שנצברו לזכותו למטרת טיפול בילד. אבל, חשוב לשים לב: כשמדובר במחלה סטנדרטית, רק בן 16 שנים או פחות מוגדר כילד. כשמדובר במחלה קשה, כמו סרטן למשל, גם בן 18 מוגדר כילד. בנוסף, החוק לא מתיר לשני הורים עובדים לשהות לצדו של ילד חולה. כל אחד מההורים, בנפרד, זכאי לנצל 8 מימי המחלה שלו כדי לשהות עם הילד. עובד שעומד בראש משפחה חד-הורית יכול לנצל 16 ימי מחלה כדי להיות עם ילדו החולה.

 

‭.2‬ בני נפצע במהלך שירותו הצבאי. נשארתי איתו בבית-החולים ובבית במשך כשלושה שבועות. להפתעתי, המעביד שלי הוריד לי ימי חופשה ולא הסכים לחשב את ההיעדרות כימי מחלה. האמנם מותר לו לנהוג כך?

כן. לפי החוק אפשר לנצל ימי מחלה רק לטיפול בילדים שטרם מלאו להם 16 שנה.

 

‭.3‬ התחלתי לעבוד לפני חודשיים, ואני חולה כבר שבוע. האם מגיע לי תשלום בעבור ימי המחלה?

כן. דמי מחלה משולמים בלי קשר לוותק. לפי חוק דמי מחלה תשל"ו‭,1976-‬ גם עובדת חדשה, המביאה תעודת מחלה בחתימת רופא, זכאית לקבל מהמעסיק תשלום בעבור ימי המחלה. נכון לעכשיו, נצברו לזכותך 3 ימי מחלה, שאותם ניתן כבר לנצל.

 

‭.4‬ כמה כסף אקבל בעבור חמישה ימי מחלה?  

לא תקבלי תשלום בעבור יום המחלה הראשון. תמורת הימים השני והשלישי תקבלי כ‭37-‬ אחוז מהשכר היומי שלך, והחל מהיום הרביעי למחלה תקבלי 75 אחוז מהשכר היומי (עד 90 יום).

 

5. יש לי כ‭20-‬ ימי מחלה שלא ניצלתי, אבל כשנשארתי יום אחד בבית, כי הרגשתי רע, המעסיקה שלי אמרה שלא תשלם לי על היום הזה. האם זה חוקי?

כן. לפי החוק, המעביד משלם דמי מחלה רק אחרי שהוצגה בפניו תעודת מחלה מרופא. אבל גם אם יש לך אישור כזה, לא משלמים בעבור יום המחלה הראשון.

 

‭.6‬ בעלי היה חולה מאוד ונשארתי איתו בבית עשרה ימים. למרות שהודעתי למעסיק שלי, הורידו לי את הימים האלה מהמשכורת. מה בעצם מגיע לי במקרה כזה?

החוק מאפשר לך לנצל שישה מהימים האלה בשנה כדי לעזור לבן זוג חולה, בתנאי שיש לך אישור רפואי לכך שהוא תלוי בך לחלוטין ואינו מסוגל לבצע פעולות יומיומיות בכוחות עצמו. כדי להשתמש בימי המחלה למטרה זו, יש לבקש מהרופא אישור המפרט את מוגבלותו הזמנית של בן הזוג. אגב, תוכלי לבקש ששאר הימים שבהם נשארת בבית יורדו לך ממניין ימי החופשה השנתית שצברת.

 

‭.7‬ בעלי הוא טכנאי מחשבים. בזמן שהיה בחופשת מחלה ממקום עבודתו הוא תיקן כמה מחשבים בבית. עכשיו הבוס שלו מסרב לשלם לו דמי מחלה. האם הוא צודק?

כן. על פי החוק, אם עובד ממשיך לבצע עבודה, אף-על-פי שקיבל תעודת מחלה מרופא ונדרש לנוח כדי להחלים, הוא לא זכאי לדמי מחלה.

 

‭.8‬ בתי היא מדריכת טיולים. לאחר שמיתרי הקול שלה נפגעו, הרופא נתן לה תעודת מחלה, אבל המעביד דרש ממנה שתעבוד במשרד. כשהיא סירבה לדרישתו, הוא אמר שלא ישלם לה דמי מחלה. האם המעביד יכול לעשות דבר כזה?

כן. אם האישור הרפואי מבהיר שעובד לא יכול לעבוד בסוג מסוים של עבודה, והמעביד מציע לעובד לעבוד בסוג אחר של עבודה, המתאים למצבו הבריאותי, העובד חייב לעשות זאת. אם לא, לא יקבל דמי מחלה. עם זאת, חשוב לדעת כי מעסיק הדורש מעובד להמשיך לעבוד, חייב גם לשלם לו את שכר העבודה הרגיל - בדיוק אותו שכר שהיה מקבל אם בריאותו לא הייתה נפגעת.

 

‭.9‬ שברתי את אגן הירכיים והודיעו לי שאצטרך לעבור תהליך שיקום שיימשך כ‭10-‬ שבועות. אין לי כל כך הרבה ימי מחלה. מה עושים?

אם עובד צבר מספיק ימי מחלה במשך שנות עבודתו, זכותו להיות חולה עד 90 יום ברציפות ולקבל שכר. אם אין לך מספיק ימי מחלה, תיאלצי להשתמש בימי חופשה, או לצאת לחופשה ללא תשלום, עד להחלמתך.

 

‭.10‬ בחודש הבא אני פורש לגמלאות. האם אני יכול לדרוש תשלום בעבור ימי המחלה שצברתי במשך השנים?

 לפי החוק, אין חובה לפצות עובד שלא ניצל את ימי המחלה שלו. אבל תמיד מומלץ לבדוק אם אפשר לפדות ימי מחלה בלתי מנוצלים, כיוון שיש הסכמי עבודה שמאפשרים זאת. בדיוק מסיבה זו, למי שחותם עכשיו על חוזה אישי או מרענן את תוכנו של חוזה ההעסקה, מומלץ מאוד להכניס בחוזה סעיף המסדיר את עניין פדיון ימי המחלה. אגב, כדאי לדעת שלעובדי מדינה, למשל, כן מגיע פדיון ימי מחלה.

 

‭.11‬ יומיים אחרי שיצאתי לחופשה שנתית בת שבועיים, חליתי. אחרי מחלה שנמשכה 6 ימים, חזרתי לעבודה. כשהבאתי תעודת מחלה, אמרו לי שזה לא רלוונטי, כי הייתי בחופשה. זה נכון?

לא. עלייך לדרוש שישלמו לך את ימי המחלה ולא יורידו לך ימי חופשה.

 

‭.12‬ לפי מה מחשבים את דמי המחלה?

השכר שממנו מחשבים את דמי המחלה כולל את שכר היסוד ואת התוספות הקבועות, כמו תוספת ותק או תוספות מחלקתיות או מקצועיות. שעות נוספות או בונוסים לא קבועים אינם נכללים בחישוב דמי המחלה.  

 

‭.13‬ הרופא קבע שעליי לקבל טיפול רפואי חשוב בכל יום שני בבוקר. הטיפול נמשך כחמש שעות ולכן אני מפסידה יום עבודה בשבוע. בסוף החודש התברר לי שהפחיתו לי בשכר חמישה ימים בגלל ההיעדרות. למה לא שילמו לי דמי מחלה?

כי יש מעסיקים שסבורים – בטעות! – שאם מדובר בהיעדרות של יום אחד בלבד, לעובד לא מגיע פיצוי. צריך לדעת שכשעובד מקבל טיפול שבועי, באופן סדיר וקבוע מראש, יש לספור את מספר ימי ההיעדרות האלה ולשלם בעבורם דמי מחלה.

 

‭.14‬ לפני כשלושה חודשים התחלתי טיפולי פוריות. הם לא פגעו בעבודה שלי וגם לא נעדרתי מהמשרד. עכשיו מתכננים אצלנו פיטורים והבנתי שגם אני ברשימה. יש מה לעשות?

כן. לפי החוק, כשאת עוברת טיפולי פוריות, לא ניתן לפטר אותך ללא אישור הממונה על עבודת נשים במשרד העבודה. חשוב להדגיש שכדי ליהנות ממנה עלייך ליידע את המעסיק שאת עוברת טיפולי פוריות ולהציג בפניו את התעודות הרפואיות המתאימות.

 

‭.15‬ אני זקוקה מאוד לבעלי לידי כשאני נמצאת בבדיקות לטיפולי הפוריות. האם מותר לו להיות איתי על חשבון ימי המחלה שלו?

כן. תיקון של חוק דמי מחלה (היעדרות עקב היריון ולידה של בת זוג, תש"ס‭(2000-‬ מאפשר לעובד לנצל עד 7 ימי מחלה בשנה כדי ללוות את בת זוגו לבדיקות הנחוצות לטיפולים הקשורים להיריון או ללידה.

 

בהכנת הכתבה השתתפו עו"ד סיגל פעיל, שותפה במשרד עורכי הדין אריאל שמר בע"מ, המתמחה בדיני עבודה, ועו"ד מירית מימון, ממשרד דורון, טיקוצקי, עמיר, מזרחי – עורכי דין. הכתבה המלאה התפרסמה לראשונה בעיתון "לאשה".

 

 פורסם לראשונה 04/07/2008 00:00

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תקבל אישור מחלה או לא?
צילום: index open
לאשה בפייסבוק
מומלצים