שתף קטע נבחר

בעלי השליטה ב-BMW מודים בעבר הנאצי

ההיסטוריה המבישה של משפחת קוונדט נחשפה בתחקיר ב-2007, ועכשיו פורסם המחקר שהזמינה - לפיו העבידה בפרך 50 אלף אסירים במחנות ופיקחה על הוצאות להורג

המשפחה שמחזיקה בבעלות על יצרנית הרכב הגרמני היוקרתית BMW שברה עשרות שנות שתיקה לגבי תפקידה בעידן השלטון הנאצי, והודתה שהשתלטה על עשרות בתי עסק יהודיים והעסיקה רבבות עובדי כפייה ממחנות הריכוז.

 

ה"אינדיפנדנט" הבריטי מדווח היום (ה') כי הגילויים לגבי משפחת קוונדט, שהפכה לבעלת השליטה ב-BMW ב-1960, נכללו במחקר עצמאי מטעם המשפחה ב-2007 אחרי שכבר נחשפו בתוכנית טלוויזיה דוקומנטרית. חברת הרכב עצמה לא הוזכרה.

 

"בני קוונדט היו קשורים בעבותות לפשעי הנאצים", כתב ההיסטוריון מבון שערך את המחקר,

 יואכים שולטיזק, שסיכם: "הפטריאך של המשפחה היה חלק מהמשטר".

 

גונתר קוונדט ובנו הרברט, שניהלו את האימפריה בזמן הרייך השלישי של היטלר, שיתפו פעולה עם הנאצים כשהעבידו כ-50 אלף איש במפעלי הנשק שלהם. במהלך כל חודש מתו בממוצע 80 מעובדי הכפייה, ורבים הוצאו להורג. "היחס כלפינו היה נורא. הצליפו בנו והיינו צריכים לשתות מים מהאסלה", נזכר טאקיס מילופולוס, שדבריו הובאו בדיווח ב"אינדיפנדנט".

 

לפי המחקר, גונתר קוונדט הצטרף למפלגה הנאצית ב-1933, השנה שבה היטלר עלה לשלטון. כעבור ארבע שנים הוא מונה כאחראי הכללי על החימוש. לפחות באחד מהמפעלים שעליהם פיקח היה אזור מיוחד להוצאות להורג של עובדים סוררים.

 

קוונדט הסב נעצר אחרי המלחמה ב-1946, אולם שופטים קבעו שהיה רק שותף זוטר לנאצים ולא לקח חלק פעיל בפשעי הרייך השלישי. הוא שוחרר ב-1948,

 הפך בין ביתר לחבר בדירקטוריון "דויטשה בנק" ואף זכה לתואר כבוד מאוניברסיטת פרנקפורט לפני שמת בעת חופשה במצרים ב-1954. משפטנים העריכו שאם הראיות החדשות היו מוצגות אז, הוא היה מורשע בפשעים נגד האנושות.

 

המשפחה הזמינה את המחקר כמה ימים אחרי שידור תחקיר טלוויזיוני שחשף את ההיסטוריה המבישה, וציינה אז רק ש"בהיסטוריה שלנו כמשפחת תעשיינים גרמנים, השנים 1933 עד 1945 לא נבדקו מספיק". אחרי שהמחקר הסופי התפרסם, גבריאל קוונדט, נכדו של גונתר, הודה כי משפחתו "שגתה" בכך שניסתה להימנע מהכרה באמת במשך זמן כה רב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החברה עצמה לא הייתה קשורה לנאצים
מומלצים