שתף קטע נבחר

איך לבחור ארון

תמיד חלמתם על חדר ארונות? לא בטוח שכדאי לכם להגשים את החלום הזה. איך לבחור ארון לחדר השינה, איך לתכנן ארון לילדים ומה לא מומלץ למעשנים לבחור. מדריך

המגוון הגדול של ארונות בשוק מקשה על הצרכנים את הבחירה. ברשתות הרהיטים יציעו לכם ארונות מיוחדים לעניבות, ארונות עם או בלי מראה גדולה וארונות קיר. בחלק מהדירות מתכננים גם חדרי ארונות. איך בוחרים את מה שמתאים לכם?
חלק מהצרכנים מניחים, כי חדר ארונות מתוכנן היטב עדיף על ארון קיר, מכיוון שהוא מרווח ונוח יותר. לא תמיד זה המצב. בחלק מהמקרים מדובר בגומחה שקשה להיכנס אליה ואין בה מקום לכל הבגדים, ודווקא הארון המסורתי הוא פתרון נוח יותר.

החומרים

רוב ארונות הקיר בארץ מיוצרים על-ידי חברות בייצור תעשייתי, והם נמכרים בשוק בפערי מחירים משמעותיים, שיכולים להגיע לאלפי שקלים.
פערי המחירים נעוצים, בין היתר, בחומרים מהם בנויים הארונות. גוף הארון עשוי בדרך-כלל מסיבית מצופה מלמין, אך תחת הגדרה זו נכללים ארונות שעשויים מסיבית באיכות ירודה וארונות מסיבית ברמת דחיסה גבוהה יותר, שמחירם עולה בהתאם.
לעיתים רחוקות יש דרישה לייצר את גוף הארון מעץ סנדוויץ'. אם מדובר בארון שמיועד להיות ממוקם במרפסת שירות או בחדר צדדי, אין הצדקה להוצאה הנוספת.
גם בדלתות ובחזית יש מגוון חומרים. הנפוצות ביותר בשוק הן דלתות מלמין, שהוא חומר מספיק בהחלט עבור פנים הארון, אך אינו מומלץ עבור החזית. כאן יש צורך בחומרי גימור איכותיים יותר, כמו פורמייקה שהיא עמידה וקלה לניקוי, פורניר, חזיתות במסגרת עץ או אלומיניום עם מילוי פורניר או זכוכית. בארונות כנף הדלתות תלויות על צירים, שחשוב להקפיד על איכותן באמצעות פרזול. בדלתות כבדות, אם אין פרזול או שהפרזול אינו איכותי, לאחר תקופה מסוימת שוקעים הצירים ואף נשברים.
ההבדלים ברמות הפרזול בולטים יותר כשמדובר במנגנון הזזה. המנגנונים השכיחים בשוק הם מסוג מסילה פנימית, ויש להם כמה מגבלות, שהעיקרית בהן היא הצטברות לכלוך שיוצר בעיות בניקיון ובהמשך בעיות בפתיחת הדלת.

תכנון חדר ארונות

כדאי לזכור: מוט ברזל בין שני קירות ומספר מדפים אינם חדר ארונות, לפחות לא כזה שתוכלו להפיק ממנו תועלת. חדר ארונות צריך לאפשר עומק של לפחות 60 ס"מ מכל צד, מכיוון שרוחב קולב הוא כמעט 60 ס"מ.
גם הגובה חשוב, בייחוד לתלייה. התאימו את הגובה הרצוי לצורכיכם: חולצות וחצאיות אינן דורשות גובה רב כמו מעילי חורף ושמלות ערב.
אם אי אפשר להקצות לחדר הארונות יותר מ-1.5 מטר על 1.5 מטר - עדיף לוותר עליו, להוסיף את השטח לחדר השינה ולמקם ארון קיר גדול במקומו. את המגירות אפשר לתכנן לפי גודל הפריטים שאתם מתכוונים להכניס לתוכן. מגירות תאים, שנראות כמו כוורת, יאפשרו לכם לסדר עניבות או גרביים באופן גלוי, שיקל את החיפוש.
מנהל השיווק של חברת רגבה, אריאל שניידר, מציע להתקין בחדר הארונות ונטה, שתאפשר אוורור נאות, וכן דלת שאוטמת היטב ומונעת כניסת אבק. לדבריו, מומלץ להשאיר מרווח בין הבגדים לקיר ולא להצמידם אליו, כדי לקבל איוורור טוב יותר ולמנוע לחות.
חדר ארונות שצמוד לקיר חיצוני, אומר שניידר, עלול להיות בעייתי בגלל הלחות שעוברת מבחוץ פנימה, בעיקר בצמודי קרקע, בקומות קרקע וקומות המרתף.

בחירת ארון קיר

מנהלת מרכז הייעוץ של רגבה, ניצה פז, מציעה לבחור ארון עם גב גם אם הוא מיועד להיות מוצב בתוך נישה. לדבריה, הגב שומר על ניקיון הבגדים ומייצב את הארון.
יש צרכנים שמעדיפים ארונות פתוחים. כדאי לדעת, שארונות אלה מתאימים בעיקר לאנשים מסודרים, אחרת כל מי שנכנס לחדר ייתקל בבלאגן של בגדים. לא מומלץ להציב ארון פתוח במקום שבו יש אבק רב או אור שמש ישיר, שעלול לגרום לבגדים לדהות. אם אתם נוהגים לעשן בחדר השינה, קחו בחשבון שהבגדים ייספגו את הריח.
דלת הזזה מאפשרת פתיחת הארון ללא צורך במקום נוסף, אך מחייבת מחשבה בתיכנון סידור הבגדים בארון. דלת הזזה שאינה תואמת את חלוקת הפנים יוצרת מצב של מדפים שנחתכים באמצע ואינם נגישים דיים. אחד מהפתרונות הוא דלת אקורדיאון - היא אינה דורשת מקום נוסף ומאפשרת נגישות גבוהה יותר לבגדים.

ארונות לילדים

כולם מחפשים ריהוט ש"יגדל" עם הילדים, כדי לחסוך את הצורך להחליפו כל כמה שנים. ניתן לתכנן ארון שיתאים לשלבי גיל שונים, אם מתחילים עם ארון "לגדולים" שעבר מספר התאמות:
ניתן להחליף את ידיות הארון בידיות צבעוניות, או להשתמש בעיטורים לילדים (חשוב להקפיד שלא יותירו סימנים לאחר הסרתם).
ארון שיש בו מספר רב יותר של מגירות בחלק התחתון יכול לשמש את הילדים בנוחיות בגילאים צעירים - המגירות קלות לפתיחה ונגישות, בדומה למגירות של שידת ההחתלה לפעוטות.
כשהילד גדל המגירות התחתונות ישמשו אותו עבור הנעליים, גרבי הספורט ופריטים דומים. ככל שהילד גדל וגובה, נפתחות עבורו גם הקומות הגבוהות יותר בארון.

לפנייה לכתב/ת
ארון. 60 ס"מ עומק לפחות
מומלצים