שתף קטע נבחר

אחרי הרפורמה בהוצל"פ: הסחבת עדיין נמשכת

הרפורמה בהוצאה לפועל מאפשרת לנושים לקבל מידע על חייבים מביטוח לאומי. אבל רק קומץ מעובדי ההוצל"פ מוסמכים לתת את המידע, והנושים נאלצים לחכות לו זמן רב. גובה כספים: "זה אבסורד. אני מחכה למידע כבר שבועות". ההוצל"פ: "מדובר במידע רגיש שמעוכב כדי להגן על החייבים"

משרד המשפטים ביצע רפורמה מרחיקת לכת בהוצאה לפועל, אבל חלק מהנושים שרודפים אחרי כספם עדיין לא מרוצים. כך עולה מטענותיו של אבי דוביצקי, המנסה לגבות עבור חברת חומרי הניקוי סנו מידע על איש עסקים שלטענתה עקץ אותה וחייב לה כספים.

 

 

הרפורמה בהוצאה לפועל כוללת סעיף, המאפשר לנושים וגובים לקבל מידע על חשבונות החייבים והכנסותיהם מהביטוח הלאומי. החייבים מקבלים התראה מראש, ואם הם עדיין לא מגיבים לה - ההוצאה לפועל מבקשת מהביטוח הלאומי שיחשוף את כל המידע הכספי על אודותיהם.

 

אלא שמכיוון שמדובר במידע רגיש על לקוחות, רק מעטים מעובדי ההוצאה לפועל מורשים להיחשף לו. אפילו במחוז הגדול והעמוס ביותר של ההוצל"פ, תל-אביב, רק שניים מהעובדים מורשים להיחשף למידע, ולהעביר אותו לנושים. התוצאה: העברת המידע מתעכבת במשך שבועות.

 

"הגשתי את הבקשה לקבל מידע לפני שלושה שבועות", טוען דוביצקי, "אבל עד עכשיו לא קיבלתי אותו. זה אבסורד מוחלט. בשביל מה עשו רפורמה, אם הסחבת נמשכת בצורה כזאת? בשביל מה ציידו את ההוצל"פ בנשק כל כך קטלני, אם אין שם חיילים שיכול לירות בו?"

 

אולי הם מעכבים את זה בכוונה, כדי להגן על החייבים ולמנוע מצב שבו כל דיכפין יוכל לרדת לחייהם?

 

"זה לא נכון. מדובר במידע שהוא בכלל לא מסווג. הבקשה לקבל את המידע מאושרת על ידי הרשמים בבתי המשפט כמעט אוטומטית, תוך יום אחד. העיכוב חל אחר כך, בהוצאה לפועל, כי כמעט אין מי שיכול לטפל במידע. אם יש לי מזל, הפקידה שיכולה לטפל בזה פנוייה, אבל אם אין לי, אז בדיוק היא הלכה הביתה ואין פקידה אחרת שתטפל במקומה. זה עיכוב טכני וחלמאי שאין לו שום קשר להגנה על זכויות החייבים".

 

"אם מישהו חייב לי כסף, הגיוני שאני אדע כמה כסף יש לו", מוסיף דוביצקי, "עד היום, אם מישהו היה רוצה את המידע הזה, הוא היה פונה לחוקר פרטי ומשלם 200 שקל ואז היו צצים סיפורים שחוקרים פרטיים נעצרו בגלל ששילמו שוחד לפקידים.

 

"בהוצאה לפועל ידעו בדיוק את הקלות שבה ניתן להשיג את המידע הזה, והם היו צריכים לצפות שיהיה עומס של בקשות לקבל מידע, אבל הם לא נערכו בהתאם. אחר כך חייבים יתחילו שוב להיעלם, ואז, בעוד חמש שנים, יגיעו אליהם והם יבכו שהם היו חייבים 100 שקל והחוב תפח ל-2,000 שקל".

 

ההוצאה לפועל: מגינים על החייבים

מההוצאה לפועל נמסר בתגובה: "מסירת המידע לזוכים ממקורות המידע הנתונים לרשות מערכת ההוצאה לפועל נתונים לשיקול דעתו של הרשם, בהתאם לנתוני התיק.

 

"התיקון לחוק המאפשר מסירת המידע על תיקים ישנים נכנס לתוקפו רק ב-16.11.09. מאז, מוצפות לשכות ההוצאה לפועל בבקשות למסירת מידע לרבות מביטוח לאומי, בעיקר הלשכה בתל אביב. רק עובדי ההוצאה לפועל שהוכשרו לטפל במידע רגיש, לאחר שניתן אישור הרשם, יכולים להעבירו לזוכה, ואכן, בתל-אביב מדובר בשני עובדים בלבד.

 

"רשות האכיפה והגביה האחראית על לשכות ההוצאה לפועל מקפידה על מסירת המידע בזהירות ובאחריות, על מנת לספק את השירות לזוכים ובו בעת לתת הגנה נאותה לחייבים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
הוצאה לפועל: "נשק קטלני בלי חיילים"
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים