שתף קטע נבחר

חבילת סיוע של 200 מיליון שקל לענף התרבות

אחרי שלושה חודשים בהם הורד המסך והוחשכו האולמות הגיעה הערב בשורה משמחת לעולם התרבות הישראלי - שר האוצר ישראל כ"ץ ושר התרבות חילי טרופר סיכמו מתווה כלכלי לחזרת מוסדות התרבות לפעילות

 

 

בתום פגישה שהתקיימה הערב (ג') בין שר האוצר כ"ץ, שר התרבות חילי טרופר ונציגי עולם התרבות, ומתוך הרצון לשמור על רצף פעילות גופי התרבות ולתמוך ביצירה מקומית, סוכם על מתן חבילת סיוע ייעודית לטובת חיזוק עולם התרבות בישראל.

 

האלטרנטיבה של מטה המאבק להצלת עולם התרבות ומופעי הקיץ

עולם התרבות חוזר לפעילות: כל השאלות והתשובות

מחאת הענק בתרבות: "אסור להשאיר את הבמה הזו ריקה"

 

במסגרת המתווה הוקצה תקציב מיוחד של 200 מיליון שקל שיחולקו בהתאם לנוסחה מוסכמת הקובעת כי מוסדות התרבות יקבלו פיצוי בהתאם לגודל מרכיב ההכנסה העצמית שלהם.

 

בנוסף, מוסדות התרבות הוכנסו לתוך מתווה הפיצוי להחזרת עובדים מחופשה ללא תשלום, כך שהמוסדות יקבלו פיצוי בסך 7,500 שקל לכל עובד שיחזור לעבודה החל מתחילת החודש. כמו כן, מוסדות התרבות והאמנות יקבלו תמיכות בשנת 2020 בהיקף זהה לתמיכות של שנת 2019.

 

עוד במסגרת חבילת הסיוע הכפלת קרן הסיוע לאמנים במצוקה, סיוע לתעשיית הקולנוע הכוללת השלמת הפקות קולנוע קיימות לנוכח הנחיות משרד הבריאות, והוצאת קול קורא לעידוד להפקות בתחום התרבות המסחרית והפנאי בשיתוף הרשויות המקומיות וצוות משותף שהוקם לטובת העניין יגבש את המנגנון תוך יצירת ודאות למפיקים .

 

ישראל כ
שר האוצר ישראל כ"ץ(צילום: מוטי קמחי)

חבילת התמיכה כוללת גם פרסום מבחני תמיכה ייעודים לטובת תגבור משמעותי של תקציבי מוסדות התרבות, עידוד התייעלות ואיחודים בין מוסדות ותימרוץ רשויות מקומיות להגדיל את השתתפותן בתקציב המוסדות. מבחני התמיכה יתנו עדיפות לגופים עם הכנסות עצמיות גבוהות ויחייבו החזרת עובדים לפעילות. בנוסף, הגדלת תקציב מוסדות התרבות המקצועיים כך שיכלול גם תוספות חד פעמיות שניתנו בשנה קודמת והלוואות במסגרת קרן ההלוואות בערבות המדינה לעסקים קטנים ובינוניים בסיכון גבוה.

 

צעדים אלו מתווספים לצעדים הרוחביים בתוכנית הסיוע למשק בעקבות משבר הקורונה הכוללים הוצאת העובדים לחל"ת ללא ניצול ימי החופשה, - מענק עצמאיים ב-2 פעימות, מענק בעבור אבדן הכנסות והוצאות קבועות או פעימת מענק שלישית, פטור מארנונה ל-3 חודשיו דחיית תשלומים ואגרות.

 

"שר האוצר ישראל כ"ץ מסר, כי "הערב הגעתי לסיכום על חבילת הסיוע לעולם התרבות בישראל, יחד עם שר התרבות ונציגי הענף. הדגשתי בפני אנשי התרבות את חשיבות השמירה על ההנחיות הנדרשות לצד החזרה לשגרה והפעלת המוסדות. אני שמח על שיתוף הפעולה עם שר התרבות והספורט. יחד נחזיר את עולם התרבות והכלכלה הישראלית לצמיחה."

 

חילי טרופר, שר התרבות החדש.
חילי טרופר, שר התרבות (צילום: אבי מועלם)

שר התרבות טרופר מסר כי "לשמחתי אחרי שהצלחנו להיות מהמדינות הראשונות שמחזירות את התרבות כבר בעוד זמן קצר, סיכמנו היום יחד עם שר האוצר ישראל כ"ץ על מתווה סיוע כספי לגופי התרבות הנתמכים בארץ. זו בשורה גדולה לעולם התרבות בישראל. אנחנו רואים ערך בקיום תרבות בישראל ואנחנו ערים למצוקות הגדולות של האמנים, השחקנים והמוסדות. אני שמח על כך שהצלחנו לתת לעולם התרבות להתחיל ולחזור לחיים. הדרך עוד ארוכה ויהיו ימים קשים, אבל ממשלת ישראל מתגייסת לסייע לתרבות הישראלית ליצור, לפרוח ולחיות מחדש. אני מבקש להודות באופן אישי לשר האוצר ישראל כ"ץ ולצוותו על ההירתמות המהירה והמשמעותית ועל השותפות העמוקה ביצירת פתרונות למען עולם התרבות הישראלי".

 

יו"ר פורום התרבות, דני וייס מסר: "מוסדות התרבות בישראל רואים במפגש שהתקיים היום אירוע מכונן, ומודים לשר התרבות ושר האוצר על הבנת חשיבות עולם התרבות בישראל שהביאה למתווה חזרתו לפעילות. רבבות יוצרים, מבצעים, עובדים וספקים שמחים ומאושרים לחזור לפעילות ולחזור להעניק לקהל הישראלי את התרבות האיכותית שהוא זכאי לה ומהווה חלק חשוב ממורשתו".

 

מנכ"ל התיאטרון הקאמרי רן גואטה מסר כי "אני נרגש לחזור לתיאטרון ולספר לעובדי ושחקני הקאמרי שנחזור אל הבמות בקרוב. תודה לשר התרבות חילי טרופר ולשר האוצר ישראל כץ על ההבנה והסיוע והחזרתם של אלפים למעגל העבודה. תודה לעובדים והשחקנים שלקחו חלק במאבק על החזרת התיאטרון לפעילות. ישראל היא מעצמה תרבותית - ואסור לנו לאבד את זה. בתחילת יולי הקאמרי יפתח את שעריו וימשיך בדיוק מהנקודה שבה הפסקנו, תוך שמירה על הוראות התו הסגול המותאם לתיאטרון. אנו מצפים בקוצר רוח לקהל - בדלתות פתוחות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מחאת האמנים
צילום: מוטי קמחי
מומלצים