שתף קטע נבחר

הסוכנות תשלם לצלם 52 אלף ש' על הפרת זכויות

ארבעה צילומי אוויר של זוכה פרס ראש הממשלה ישראל ברדוגו פורסמו בדפי הרשתות החברתיות של הסוכנות היהודית. ביהמ"ש קיבל את תביעתו

בית משפט השלום בירושלים קבע לאחרונה כי הסוכנות היהודית הפרה את זכויות היוצרים של הצלם זוכה פרס ראש הממשלה ישראל ברדוגו בארבע תמונות שפרסמה ללא רשותו בעמודים שלה ברשתות החברתיות. השופט מרדכי בורשטין חייב את הסוכנות לשלם לו פיצויים של 52 אלף שקל.

 

הסוכנות השתמשה בתמונות ייחודיות ומקוריות שצילם ברדוגו ממטוס בשם "הילולה במרון", "קו החוף של תל אביב", "שפך הירדן ההררי לכנרת" ו"נתב"ג בשעת לילה מאוחרת". לפני כשנה וחצי הוא הגיש נגדה תביעה להפרת זכויות יוצרים וביקש פיצוי של 170 אלף שקל.

 

לאחר הגשת התביעה הסירה הסוכנות את התמונות וביקשה לדחות את התביעה או לחילופין לפסוק לברדוגו פיצוי נמוך. היא טענה שהיא עמותה ללא מטרת רווח וכי לא פרסמה אותן לצרכים מסחריים. לדבריה, לגבי שתי תמונות היא קיבלה היתר מגורמים שהייתה בטוחה שהם בעלי הזכויות.

אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

באשר לשתיים האחרות, הן נלקחו מאתרים "חינמיים" שלא צוין בהם שהתובע הוא הבעלים. הסוכנות אף טענה שלברדוגו אשם תורם משום שיצירותיו מפורסמות ברשת ללא לוגו כך שאי אפשר לדעת למי הן שייכות.

 

השופט מרדכי בורשטין ציין כי הסוכנות טוענת להגנות שימוש הוגן ומפר תמים בחוק זכויות היוצרים. הגנת שימוש הוגן אכן מאפשרת שימוש בתמונות ללא רשות למטרות מסוימות כמו לימוד עצמי, מחקר, ביקורת וכדומה. אלא שעצם העובדה שהסוכנות היא גוף ללא כוונת רווח לא הופכת את השימוש בתמונותיו של התובע ללא רשות לשימוש הוגן.

 

הוא הדגיש כי התמונות שפורסמו זכו לשיתופים ו"לייקים" שזיכו את הסוכנות בפרסום, והגיעו לקהל שייתכן שהיה רוכש את הצילומים, "בכך פגע השימוש שעשתה הנתבעת ביצירות, בשוק הפוטנציאלי של היצירות המיועדות למכירה".

 

השופט הוסיף כי "בעידן המרשתת והרשתות החברתיות, יש בהעתקת יצירה ופרסומה בעלויות אפסיות כדי לפגוע פגיעה קשה ביוצר אשר השקיע מחשבה, זמן וממון רב כדי ליצור את היצירה ויש בשימוש האמור כדי לפגוע בערך היצירה ובשוק הפוטנציאלי שלה". בנסיבות אלה השופט קבע כי השימוש שעשתה הסוכנות ביצירה לא היה הוגן כלל.

 

הוא שלל את היותה של הסוכנות "מפר תמים". כלומר, מי שלא ידע או לא יכל לדעת שהתמונות מוגנות בזכויות יוצרים. נקבע כי כגוף ציבורי גדול ובעל משאבים הסוכנות לא יכולה להסתמך על גורמים עלומים או מאגרים חינמיים ועליה לפעול לאיתור זכויות היוצרים ביצירות בהן היא משתמשת.

 

השופט הוסיף כי במקרה הזה הטענה הזו בעייתית במיוחד, מאחר שב-2017 היא כבר שילמה לברדוגו פיצויים על הפרת זכויותיו והתחייבה לחדול ממעשיה.

 

כמו כן, דחה השופט את הטענה שלברדוגו יש אשם תורם, שכן הוא עושה ככל יכולתו כדי לאתר פרסומים לא חוקיים של תמונותיו ומנהל בעניין הזה לא מעט הליכים משפטיים.

 

בהתחשב בכלל הנסיבות החליט השופט שהפיצוי הראוי על הפרת זכויותיו של ברדוגו יעמוד על 40 אלף שקל בתוספת הוצאות ושכר טרחת עו"ד של 12 אלף שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: ניר סטולוביץ
עו"ד גולן לוי
צילום: ניר סטולוביץ
מומלצים