שתף קטע נבחר

אסף אמדורסקי: "מתבייש להגיד שאני לא מכיר את התורה"

העניין הגובר שלו ביהדות, שתיקת האמנים וכוכבי הפופ הצעירים - אסף אמדורסקי לא אדיש להתרחשויות סביבו וגם לא חושש להביע את דעתו. "כל אחד במדינה חי היום תחת סכנה ופחד", הוא אומר באולפן ynet. צפו בראיון עמו ובביצועים לשירים "אם נדע להפסיד" ו"רכבת לצפון"

 

"בעבר הייתי אדיש יותר, היום אני מוצא את עצמי מתעצבן הרבה על אי ניקיון כפיים ורמיסת כבוד הפרט", אומר אסף אמדורסקי על אלבומו החדש "פה", שעוסק בין היתר בנושאים חברתיים. "הרשיתי לעצמי קצת לבטא את האי נוחות שלי", הוא מוסיף בראיון באולפן ynet, שאחריו גם ביצע את הסינגל החדש שלו "אם נדע להפסיד" ואת השיר הוותיק יותר, "רכבת לצפון".

 

עוד באולפן המוזיקה של ynet:

 

אי הנוחות הזו מובעת בתקופה שבה אמנים ואנשי רוח מפחדים להתבטא ולומר את דעתם ברבים מחשש להשלכות אישיות ומקצועיות. "עדיין לא החלטתי מה נכון ומה לא נכון לעשות, אבל אני לאט לאט מתגבש בדעתי שאסור לאמנים לפחד מלהגיד את הדעה שלהם" מבהיר אמדורסקי. "לא משנה מה תהיה הדעה שלך, אל תחשוש להביע אותה".

"כל אדם היום במדינה חי תחת איזו סכנה או פחד. איזושהי פרנויה להביע דעה או לא להביע דעה. להגיד 'שמעו רגע, עדיף שלא. זה משהו שקיים, אני חושב שצריך להיזהר מאוד מהמקום הזה... חשוב לי שהשתקה לא תהיה דבר נהוג יותר מדי".

 

בשנים האחרונות עלה שמו של אמדורסקי לכותרות בהקשרים מפתיעים: המוזיקאי, שנתפס כאחד מסמליה של הישראליות החילונית, הודה על התקרבות לדת - אם לא מטעמי תשובה, אז מתוך עניין וסקרנות.  "אני מאמין שמדובר בהליך שכל אחד עושה בזמן שלו, אם מטעמים אינטלקטואליים או מטעמים רוחניים או מטעמים פרקטיים. הדרך מובילה אותך לשם, או הגיל או ההורות או הקרובים אליך".

 

משייט בלי Waze. אמדורסקי (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
משייט בלי Waze. אמדורסקי(צילום: ירון ברנר)

"אני לא מתבייש להפשיל שרוולים, לפתוח ספר ולראות מה כתוב שם, כי אני לא יודע. אני בא מבית שהוא מאוד אנטי ואני לא מקבל עליי את מה שעשו הדור שלפניי או שני דורות שלפניי. היה להם חשוב למגר כל עניין של יהדות כי זה היה כמעט נגד הציונות. בנושא הזה אני

 קצת מטיל ספק, ואומר - מה שהיה נכון להורים שלנו, אולי לא כל כך נכון לנו, וכדאי פשוט קודם כל לדעת מה כתוב שם, ואחרי זה לבחור באיזה אופן אתה רוצה לחיות. אני מתבייש להגיד שאני לא מכיר את התורה, אני רוצה להכיר יותר, זה חשוב לי גם כיוצר וככותב, וכאדם שמתעסק בעברית, זה המקור של העברית. לא להכיר את המקורות זה פשוט להיות מנותק מכל קונטקסט".

 

עוד דיבר אמדורסקי באולפן על פסטיבלי מוזיקה, טעמן של בנותיו במוזיקה ומה הוא חושב על סטטיק, בן אל תבורי, נועה קירל ושותפיהם למהפכת הפופ הצעירה. צפו בראיון המלא.

 

אסף אמדורסקי יופיע ב-15 בספטמבר במועדון הבארבי בתל אביב, וב-27 באוקטובר במסגרת פסטיבל אינדינגב.

 

צלמים: יוגב אטיאס, אלי סגל ואופיר גונן | ניהול טכני: עידן ארבל | בימוי: גידי ישראלי | סאונד: אלמוג יוסף | איפור: עדיה שיפמן | הפקה: ערן רחמני והדר ספורמס | עריכה: דפנה פלד

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
פותח פה. אסף אמדורסקי
צילום: ירון ברנר
לאתר ההטבות
מומלצים