שתף קטע נבחר

קפה שחור חזק: "ראינו בעיניים אלימות מצד שוטרים"

מצוידים בגרוב ותודעה חברתית, הגיעו הצמד קפה שחור חזק לאולפן ynet כדי לבצע את מיטב הלהיטים ולספר על הטוב והרע שהביאה עמה ההצלחה. על הדרך דיברו על יחס המשטרה לעדה האתיופית ("שוטר אוטומטית יחשוב שאתה אשם, כי אתה קרוב לאזור שקרה בו משהו") וגם - מדוע נתניה תמיד תישאר עדיפה על תל אביב. צפו

ספק אם מישהו מכם מכיר את השמות אילק סהלו ואורי אלמו, אבל את ההרכב שלהם כולם מכירים - קפה שחור חזק. רגע לפני שהם נכנסים לאולפן ההקלטות לטובת האלבום החדש, הם עצרו באולפן ynet כדי לדבר על ההצלחה, המצב הכלכלי, גזענות והסיבה שבגללה לא יעברו לתל אביב (וכפועל יוצא - הסיבה שבגללה איחרו לראיון). בנוסף ביצעו השניים באולפן את הלהיטים "יהיה בסדר" ו"עוד יום". צפו בראיון ובביצועים. 

 

"נתניה נותנת לנו את השקט והזמן ליצור, אנחנו פחות בתוך הבלאגן של תל אביב", הם מתרצים את האיחור. "זה כיף לחזור לחברים ולמקומות שגדלת בהם".
 
עוד באולפן המוזיקה של ynet:
 
בין אם הם מתל אביב או מנתניה, קשה להתכחש לעובדה שהשנה שחלפה הייתה שנת הפריצה של ההרכב, שהפך לאחד הפופולריים בנוף הפופ וההיפ הופ הישראלי, אבל האם להצלחה ולחשיפה יש ביטוי כלכלי בחייהם?
 
"אם אנחנו מסתכלים על העבר, היום אנחנו מתפרנסים רק ממוזיקה, שזו זכות", אומר סהלו. "זה שם אותנו במקום טוב, אם אנחנו מצליחים להתפרנס ממוזיקה ולעזור גם למשפחה שלנו ולקרובים".

 

קשה לנתק את ההווייה של קפה שחור חזק מעובדת היותם בני העדה האתיופית. זו, כזכור, הרימה קול זעקה ב-2015, כאשר גם הצמד מחה כנגד האפליה הקיימת נגד מגזר זה בציבור הישראלי. הגזענות אכן לא זרה לסהלו ואלמו, והם שרו עליה עוד הרבה לפני המחאה ההיא. גם היום, הם אומרים, המצב לא השתפר בהרבה.

 

קפה שחור חזק. למה אתם מאחרים? (צילום: אלי סגל) (צילום: אלי סגל)
קפה שחור חזק. למה אתם מאחרים?(צילום: אלי סגל)

"יש לי חברים שחטפו עשרים דו"חות משוטרים, ועל מה?"  ()
"יש לי חברים שחטפו עשרים דו"חות משוטרים, ועל מה?"

"ראינו הרבה מקרים בעיניים", הם משתפים. "באופן אישי אף פעם לא קיבלתי מכות משוטר, אבל זה דברים שכן ראינו בשכונה", ממשיך אלמו. "(השוטר) עוצר אותך בגלל שאתה נמצא באזור מסוים שאולי קרה בו משהו ואתה במקרה עובר שם ברחוב. אוטומטית הוא יכול לחשוב שאתה אשם, כי אתה קרוב. אתה נראה הטייפקאסט שאולי גונב.

 

"שוטרים באים ועוצרים מסיבות (של אתיופים) ומשם זה נגרר גם לתקיפות שוטרים", הוא ממשיך, "יש לי חברים שחטפו עשרים דו"חות משוטרים, ועל מה?". כמו אנדל קבדה, משתתף בעונה הנוכחית של "האח הגדול" שסרב להתחפש לשוטר במסגרת משימה, גם הם לא ששים לחבור לאנשים בכחול. "לא נראה לי", עונה סהלו לשאלה אם היו מופיעים בפני משטרת ישראל ומוסיף. "גם לא הייתי מתחפש".

 

קפה שחור חזק יופיעו ב-20 בחודש בזאפה בתל אביב.

 

בימוי: רובי שביט לוי | צלמים: אורי דוידוביץ, אבי חי | הפקה ראשית: ערן רחמני | הפקת אולפן: הדר גת ועמרי פרידמן | סאונד: אלמוג יוסף | ניהול טכני: עידן ארבלי ואופיר גונן | איפור: עדיה שיפמן

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאתר ההטבות
מומלצים