שתף קטע נבחר

יוסטון, יש לנו בעיה: השנים האבודות של וויטני יוסטון

היחסים ההרסניים עם בעלה בובי בראון, הסמים הקשים וההכחשה ("אנחנו לא עושים קראק"), ההופעה שבה התקשתה לעמוד יציב על הבמה, השיניים שנשרו והתקריות המביכות שסיפקה לתקשורת בלי הפסקה. שנותיה האחרונות של מי שהייתה כוכבת הפופ של שנות ה-80 וה-90, נראו כמו תאונת דרכים בהילוך איטי. עד הסוף הטראגי

בדצמבר 2002, כמעט עשור לפני מותה, העניקה וויטני יוסטון ראיון נדיר לדיאן סוייר. אחרי מספר שנים בהן נעלמה מהשטח, כמעט לא הקליטה מוזיקה חדשה והפכה נושא לשיחה בעיקר בשל נישואיה השנויים במחלוקת לבובי בראון והרגלי צריכת הסמים שלה, זה היה זמנה של יוסטון לענות על שאלות קשות שהתקשורת ומעריציה הרבים הפנו כלפיה. היא מיאנה להתמסר לסוייר המראיינת, פעמים רבות ניווטה את דרכה מסביב לאמת, התפתלה לא אחת לעיני המצלמות לנוכח שאלות שעוררו בה אי נוחות, ובעיקר לא הצליחה לנקות את התדמית המלוכלכת והבעייתית של מי שרק כמה שנים לפני מותגה כילדה הטובה והחייכנית של הפופ האמריקני. אם כבר, הריאיון ההוא והזרקור שהטיל חשף את יוסטון על שלל פגמיה והותיר את צופיו בתחושה שלפניהם אדם שמנסה לשכנע את העולם שהכל בסדר, בזמן שחייו האישיים והמקצועיים עולים באש.

 

"אנחנו לא עושים קראק" וויטני יוסטון (Getty Images) (Getty Images)
"אנחנו לא עושים קראק" וויטני יוסטון(Getty Images)

רגע זכור במיוחד מאותו מפגש מצולם הוא זה בו התבקשה הזמרת להתייחס לשמועות שאפפו אותה באותן שנים, אודות שימוש מאסיבי בסמים מכל הסוגים. אחרי שהודתה בפני סוייר על שימוש מופרז באלכוהול, מריחואנה, קוקאין ותרופות מרשם, פנתה לענות על הטענות על השימוש בקראק-קוקאין, בזעם ניכר.

 

"קודם כל, בוא נבהיר דבר אחד: קראק זה דבר זול", אמרה בעודה מעניקה מבט תוכחה חודר אל עיניה של סוייר. "אני מרוויחה הרבה יותר מדי כסף מכדי לעשן קראק אי פעם. בוא נבהיר את זה, אוקי? אנחנו לא עושים קראק. אנחנו לא עושים את זה. (לעשות) קראק זה מטורף". או "קראק איז וואק", כמו שאמרה אז, כמו נעלבת מעצם הרמיזה על כך שתפנה לשימוש בקוקאין בצורת התצרוכת הזולה והמסוכנת ביותר שלו. יש מי שראה בהצהרה הזו בעיקר עדות למידת הבקיאות של יוסטון בסמים – לא שהיא הכחישה שימוש בהם, גם לא כזה עתידי. "חגגתי הרבה, סמכי עלי", אמרה. "את מגיעה לשלב שבו את יודעת שהמסיבה נגמרה... זה כבר לא מרגש אותי. (אז) זה היה חדש לי, חגגתי וזה נגמר".

 

קראק איז וואק. הראיון השנוי במחלוקת עם דיאן סויר

 

החגיגה אכן נגמרה, אבל ניכר שיוסטון, כוכבת הפופ הגדולה של שנות ה-80 ותחילת ה-90 בארצות הברית, לא עזבה את הרחבה כל כך מהר. גם בעשור הראשון של שנות האלפיים והאחרון לחייה, היא המשיכה לספק לכלי התקשורת בעיקר תקריות מביכות, אמירות בעייתיות ושרשרת אירועים אישיים ומקצועיים שקיבעו את מעמדה ככוכבת שאיבדה את דרכה; אומנית עם כישרון ענק, שאבד לטובת תדמית ציבורית מוכתמת וקריירה מקרטעת. השנים האחרונות בחייה של וויטני, יעידו חבריה והאנשים שהקיפו אותה, היו תאונת דרכים בהילוך איטי.

 

תהליך ההדרדרות התחיל לקראת סוף שנות ה-90. בשנים שלפני כן המשיכה יוסטון וקיבעה את מעמדה כאחת הזמרות האהובות באמריקה – לא מעט גם בזכות הסרט "שומר הראש", שובר הקופות שהפגיש בינה ובין מי שהיה אז אחד השחקנים המצליחים בהוליווד, קווין קוסטנר. החיבור הרומנטי העלילתי בין השניים - על רקע מחלוקות בין שחורים ולבנים באמריקה המשוסעת גזעית של תחילת הניינטיז, בתוספת שיר הנושא "I Will Always Love You" – בלדה עצמתית שכיכבה שבועות בראש מצעדי ההשמעות בעולם, הביא את וויטני לרמה אחרת של כוכבות.

 

כזו ששרדה בהתחלה גם את הגבות המורמות הרבות שהביא לה דבר נישואיה לבובי בראון, זמר סול ואר נ' בי עם תדמית הרבה פחות נקייה משלה. הילד הרע של האר נ' בי, אם תרצו, שהדעה הרווחת היא כי הוא זה שפתח לה צוהר אל שלל ההתמכרויות שתחווה החל מסוף אותו עשור, כחלק ממערכת יחסים פומבית והרסנית במיוחד. אבל לקראת סוף העשור ההוא משהו החל לחרוק.

 

 

זוגיות הרסנית. וויטני, בובי בראון וראש הממשלה אריאל שרון בביקור של הזוג בישראל ב-2003 (Getty Images) (Getty Images)
זוגיות הרסנית. וויטני, בובי בראון וראש הממשלה אריאל שרון בביקור של הזוג בישראל ב-2003(Getty Images)

באביב של שנת 2000 תוכנן שיוסטון תופיע בטקס פרסי האוסקר, אך מארגני הטקס ביטלו את השתתפותה. כמה שבועות לאחר מכן היא לא הגיעה לטקס היכל התהילה של הרוקנ'רול, בו הייתה אמורה להציג את המפיק והמנטור הוותיק שלה, קלייב דייוויס.

 

בזמנו טענו אנשי יחסי הציבור שלה כי ביטול השתתפותה באוסקר מקורו בכאב גרון של הזמרת. אבל יוסטון עצמה סיפרה בריאיון כי היא פוטרה במהלך החזרות לטקס בשל "בעיות בגישה". על פי מקורות, יחסיה של יוסטון עם במאי הטקס, המוזיקאי ברט בכרך, היו בעייתיים בעיקר לאור העובדה שהייתה מגיעה לחזרות מבולבלת, מנותקת ולא קוהרנטית. באותה שנה וויטני נעצרה בשדה התעופה של קונה בהוואי לאחר שניסתה להבריח מריחואנה בתיק.

 

 

הקריירה עוד משגשגת, החיים האישיים בתהליך התרסקות (Getty Images) (Getty Images)
הקריירה עוד משגשגת, החיים האישיים בתהליך התרסקות(Getty Images)

ב-2001 היא הופיעה בערב מחווה לזמר מייקל ג'קסון במראה שדוף במיוחד. יוסטון נראתה רזה באופן מחשיד, כשעצמותיה בולטות והיא מתקשה לעמוד באופן יציב על הבמה בעודה שרה. הקהל באולם לא יכל להתעלם, ומיד הועלו על ידי רבים טענות אודות אנורקסיה בה לוקה הזמרת. שלושה ימים לאחר מכן הייתה אמורה להופיע באירוע אחר אך לא הגיעה למקום ההופעה, וברקע החלו להתרוצץ שמועות על כך שיוסטון גוססת, או אולי כבר מתה.

 

לצד כל אלה אביה, ג'ון יוסטון, הלך לעולמו ב-2003 – לא לפני שהחברה שלו "יוסטון אנטרטיינמנט" מגישה תביעה על סך מאה מיליון דולר כלפי וויטני, בטענה כי היא נמצאת כלפיו בחובות עתק. "תסדרי את החיים שלך, חומד", הוא אמר בשידור טלוויזיוני, "ותשיבי לי את הכסף שאת חייבת לי". החובות עליהן דיבר קשורות בהתערבות של חברתו באישומים נגדה בתיק שדה התעופה בהוואי, וכן בשל מה שהוא טוען שהיה מעורבות בהסדר החוזי של בתו מול חברת התקליטים אריסטה, שהחתימה אותה ב-2001 על חוזה בשווי מטורף של 100 מיליון דולר לשישה אלבומים.

 

חשד להפרעת אכילה. יוסטון ברזון חולני במופע המחווה למייקל ג'קסון ב-2001

 

גם אם במונחים קרייריסטים יוסטון נמצאת במקום טוב (ועם אלבום חדש, ראשון מזה 4 שנים, מאז "My Love is Your Love" המצליח), עד אמצע שנות האלפיים מוצאת עצמה מבודדת חברתית, כשמסביבה שמועות בלתי פוסקות ועדויות על יחסים בעייתים שלה ושל בעלה. בשלב זה הם כבר נפרדו וחזרו פעמיים, ודיווח על מקרה אלים ביניהם במגרש חניה בהונלולו הוא רק אחד ממספר אירועים שמקורביה מעלים. היא נעלמת מהעין הציבורית, לא מתראיינת, אבל מספקת חומר לצהובונים שנחושים בדעתם להוכיח שחייה של הזמרת בסכנה כתוצאה מנטייה קשה להרס עצמי.

 

ומכאן חייה של המוזיקאית הפעם-נערצת הופכים כרוניקה של התרסקות ידועה מראש. ב-2003 היא שוב מעורבת בתקרית אלימה עם בובי בראון. במרץ 2004 היא מתאשפזת מרצונה במוסד גמילה, אך עוזבת אותו אחרי חמישה ימים בלבד, כשאנשיה טוענים שהיא מתכננת להמשיך את טיפול הגמילה כמטופלת חוץ. במשך 30 יום היא מסתובבת כשמלווה לצידה. שנה מאוחר יותר היא שוב מתאשפזת במוסד גמילה.

 

מסע בין מוסדות גמילה. יוסטון על הבמה (Getty Images) (Getty Images)
מסע בין מוסדות גמילה. יוסטון על הבמה(Getty Images)
 

באותה שנה, 2005, יוסטון גם לקחה חלק ב"להיות בובי בראון", ריאליטי טראשי במיוחד המתיימר לתעד את חייה לצד בעלה. כמצופה מזוג רעיל כל כך, לעיני המצלמות נחשפו רגעים מביכים ונטולי פאסון של הזוג, ואף שמבחינת רייטינג מדובר בהצלחה מסחררת (ויוסטון גם הפכה בו את המונח "Hell to the no!" לפופולרי), זהו המסמר האחרון בארון התדמית הממורקת של וויטני יוסטון. ביקורת אחת על הסדרה טענה כי היא גוזלת מיוסטון את שארית הכבוד האחרונה שלה. חרף הצלחתה, הסדרה לא התחדשה לעונה שנייה, בשל סירובה העיקש של יוסטון לקחת חלק במוצר טלוויזיוני שמציג אותה באור כה שלילי. אבל בשלב זה כבר מאוחר מדי.

 

ב-2007 מתגרשים השניים סופית לאחר 15 שנות נישואין. בקיץ 2009 היא מוציאה את מה שיהיה לאלבומה האחרון, "I Look to You". האלבום אומנם זוכה להצלחה, והוא גם הראשון שלה שכובש את צמרת מצעד מכירות האלבום מאז "שומר הראש" ב-1992, אך סיבוב ההופעות שמלווה אותו, שזוכה לשם האירוני "Nothing but Love" , משמעותי לא מעט בתהליך חירוב הקריירה והפרסונה הציבורית של הכוכבת. הופעות רבות מתבטלות כתוצאה מחוסר יכולתה של יוסטון להופיע, אלה שמתקיימות מבהירות כי כבר לא מדובר בזמרת בעלת המנעד הקולי הבלתי נתפש שהכרנו. את מקומה תופסת גרסה מאותגרת-אוקטבית.

 

במהלך 46 הופעות ב-2010, גורף הטור הכנסות של 36 מיליון דולר. הישג נאה, אין ספק, אך במקרה של יוסטון מדובר במקרה חמור של כמות על פני איכות. שכן היא זוכה לקיתונות של ביקורת על יכולת הפרפורמנס המוטלות בספק שלה, שמתחילות כבר בפברואר של אותה שנה, בהופעת פתיחת החלק האוסטרלי של סיבוב ההופעות. יוסטון מקבלת ביקורות רעות במיוחד על הופעתה בבריסבן אנטרטיינמנט סנטר בעיר בריסבן, בעיקר בשל המצב של קולה. במהלך ביצוע לבלדה המרגשת ההיא מ"שומר הראש", היא עוצרת לשניות ארוכות לשתות מים. זו גם השנה שבה מצלמות הטלפון הופכות פופלריות במיוחד, גורם שעוזר להפצת קטעים מביכים במיוחד של יוסטון נאבקת להוציא קול על הבמה.

 

זה לא שיוסטון לא ידעה כבר יחס קהל מזלזל בחייה. ב-1989, השתתפה בטקס פרסי סול טריין, ערב שחוגג את תעשיית המוזיקה השחורה על שלל ז'אנריה. הקהל באולם לא קיבל בעין יפה את מי שהוא ראה כזמרת "לבנה" - "משתכנזת" היו קוראים לזה היום, שגם חברת התקליטים שמאחוריה לא רצתה אותה כאייקון שחור. לא, יוסטון לא תוכננה להיות גרסה לבנה של ג'יימס בראון, אפילו לא סוג של ביונסה אייטיזית. הזהות השחורה שלה כמעט לא הייתה קיימת, ובעוד מכריזים את שמה בין המועמדים לפרס הזמרת הטובה ביותר, נשמעו קריאות בוז באולם. חלקם גם כינו אותה "אוראו", כן, כמו העוגיה המפורסמת. אתם יודעים, חומה מבחוץ אך לבנה מבפנים.

  

בוז ועוגיות אוראו. התגובה למועמדות בטקס פרסי הסול טריין

 

המפיקים המקומיים מגיבים באיפוק, טוענים שזוהי תוצאת הרגל עישון רב שנים של הזמרת וכי "זה המופע. היא מרגישה נוח עם ההופעה שהיא מציגה. היא יודעת שהיא לא ממש מגיעה לגבהים הווקאלים שהיא הייתה מגיעה אליהם פעם, אבל יש תמורה לכסף". גם במהלך הופעה בקופנהאגן עומדת יוסטון מול מטח ביקורות רעות. במאי 2011, היא נכנסת שוב מרצונה למוסד גמילה. באוקטובר של אותה השנה היא מעורבת בקטטה עם דיילת אוויר, במהלך טיסה לדטרויט. אנשיה תולים את האשמה בתשישות נפשית.

 

"מ-1999 ועד סוף ימיה, שזו תקופה יחסית ארוכה בחייה, היא נעלמה מהחיים הציבורית, למעט סיבוב ההופעות האסוני ההוא מ-2009", סיפר הבמאי הדוקומנטרי ניק ברומפילד על יוסטון, כמי שעקב אחריה ותיעד לא מעט מפעילותה בשנים שקדמו למותה. "זה היה סוג של נס שהיא חיה כל כך הרבה זמן. היא נפלה והוסיפה ליפול כל הזמן". גם אם ב-2011 חוותה יוסטון איזושהי תחייה קלה, בדמות השתתפות בסרט "ספארקל", הראשון שלה מזה עשור, ואופציה להשתתפות כשופטת בעונה של הריאליטי המוזיקלי "אקס פקטור", מסביב נראה שאולי הסיכוי לשפר את המצב כבר קטן מדי.

 

התגרשו ב-2007, לא לפני ריאליטי-טראש מביך. הזוג יוסטון-בראון (Getty Images) (Getty Images)
התגרשו ב-2007, לא לפני ריאליטי-טראש מביך. הזוג יוסטון-בראון(Getty Images)

"כל המראה שלה השתנה", מספר ברומפילד. "היא איבדה את כל שינייה, פיה ופניה השתנו לחלוטין. היא נראתה כמו אדם אחר". "בעיניי היה ברור איזה חלק מחייה הוא המעניין יותר", סיפר. "לא התרפקתי על חייה המאוחרים בגלל שלא יכולתי, לא רציתי לראות זאת. זה פשוט היה עצוב מדי".

 

והסוף הידוע מראש מגיע בפברואר 2011. בשלב זה יוסטון, כפי שמעידים חבריה, מדברת הרבה על דת ומפתחת אובססיה קלה לישו. "אני הולכת לראות את ישו, אני רוצה לראות את ישו", היא אומרת לחברתה בימים שלפני מותה, ומשוחחת עם חברים רבים אודות פסוקים מהתנ"ך. חלקם מעידים כי יוסטון אומרת כי היא "חשה שזמנה הגיע", ומרגישה שעליה לבלות את שנותר מזמנה בהילול האל ובשבחו. עוד דיווחים מימיה האחרונים טוענים כי היא ביקרה אצל רופא בבוורלי הילס שלוש פעמים בשמונת הימים שקדמו למותה.

 

נראתה אחרת, נשמעה אחרת. יוסטון בשנותיה האחרונות (Getty Images) (Getty Images)
נראתה אחרת, נשמעה אחרת. יוסטון בשנותיה האחרונות(Getty Images)

היומיים האחרונים לחייה ייצגו נאמנה את יוסטון של העשור האחרון. היא הייתה אמורה להופיע בטקס פרסי הגראמי של אותה שנה, והשתתפה בחזרות לאירוע בזמן שצוותי תקשורת ראיינו את הזמרות ברנדי ומוניקה. הלוס אנג'לס טיימס דיווח בהמשך כי התנהגותה של יוסטון הייתה משונה במיוחד, וכי מארגני הטקס פחדו שהיא תמשוך תשומת לב שלילית. במהלך שהותה במלון הילטון בבוורלי הילס היא נראתה מבולבלת, כשהופעתה מוזנחת ושיערה רטוב. יש מי שסיפר כי היא נצפתה מספר פעמים עושה עמידת ראש ליד בריכת המלון.

 

בערב שלפני מותה לקחה הזמרת חלק במסיבת טרום גראמי של חברתה קלי פרייס. היא נראתה דווקא מוקפדת ומוכנה למעמד, בשמלה שחורה, כשהיא עולה לבמה לשיר עם פרייס את השיר "Jesus Loves Me" במה שניכר כרגע אינטימי ויפה בין שתי החברות. אבל גם הרגע החיובי הזה לווה בשערוריה קטנה שסיפקה יוסטון כשנראתה צועקת על אחת העוזרות במקום, וכמעט נכנסה לעימות פיזי עם פיינליסטית אקס פקטור, סטייסי פרנסיס. אחרי כשלוש שעות באירוע היא נצפתה יוצאת החוצה מהמקום, כשיש הטוענים ששריטות על ידיה ושפתיה נוטפות דם. אנשיה, מצידם, טענו שמדובר בעייפות.

 

בשעות הצהריים של ה-11 בפברואר 2012, בעוד אצולת תעשיית המוזיקה האמריקנית מגיעה ומתמקמת במקום בו ייערך טקס הגראמי, העוזרת האישית של יוסטון, מארי ג'ונס, מוצאת אותה בחדר המלון שלה כשהיא באמבט ללא רוח חיים, ופניה פונות מטה. אנשי עזרה ראשונה ופרמדיקים המוזעקים למקום לא מצליחים לעזור וקובעים את מותה. המשטרה במקום מצאה בחדר בקבוק פתוח של שמפניה, וכף שמכילה "חומר קריסטלי".

 

לאחר כמה שבועות נקבע כי הזמרת מתה כתוצאה מטביעה, שקשורה למחלת לב ושימוש בקוקאין. בנוסף, בגופה נמצאו שאריות מרפי שרירים, תרופות אנטי חרדתיות ודיפריביות, מריחואנה ותרופה נגד אלרגיה. השילוב בין כל הדברים הכניע סופית את יוסטון, שהייתה אז בת 48. הפרטים שהתגלו אחר כך היו מזעזעים לא פחות. יוסטון חבשה פאה, בפיה שיניים תותבות. היא עברה ניתוח הגדלת חזה וסבלה מנפחת בריאותיה, כתוצאה מעישון רב שנים. שאריות הקוק בגופה העידו על שימוש כרוני של שנים. ברקע הוסיפו להתגבר השמועות שליוו את יוסטון במשך שנים, אודות נטיותיה המיניות ורומן לסבי שניהלה לצד מערכת היחסים עם בראון, עם חברתה הטובה ביותר ומי שנחשדה כמאהבת שלה, רובין קרופורד. על פי השמועות, קרופורד, שנחשבה לאהבתה הגדולה ביותר של יוסטון, יצאה מחייה בשנת 2000, במקביל לתהליך נפילתה של הזמרת.

 

חבר גם במציאות. נאום הפרידה של קווין קוסטנר מיוסטון בהלווייתה

 

עוד פרטים מבהילים הוסיפו לצאת ב-2016, באוטיוביוגרפיה שפירסם בובי בראון אודות חייו עם גרושתו המנוחה. "מסיבה כלשהי, הרגלי השימוש בסמים של וויטני רק החריפו לאחר לידתה של בובי קריסטינה", סיפר בראון בספרו, וגילה כי השניים היו צורכים סמים גם מול בתם הקטנה: "ניסיתי לנעול אותה בחדר, בעודי אומר לה שאסור לה לעמוד מול הבת שלה במצב כזה, בשל האופן בו סמים השפיעו עליה. אבל לא יכולתי למשטר את וויטני. אף אחד לא יכול היה לעשות זאת. היא עשתה מה שהיא רצתה.

 

הבת שלנו גדלה באמצע של כל זה", הוסיף. "היא לעתים קרובות ראתה את אמה ואביה מסוממים ומצאה אותנו כשאנחנו במצב רע.... הייתי ממש מתעצבן על וויטני, צורח שאני רוצה להתגרש. זה נמשך כך שנים על גבי שנים. הבת שלנו ראתה הכל". עוד סיפר בראון בביוגרפיה על היצר המיני המפותח שלו ושל אשתו, ההפלה שעברה ובעיניו לא באמת התרחשה אלא הייתה תעלול יח"צני, והבגידות של השניים - אלמנט שהיא הייתה זו שהכניסה אל מערכת היחסים. בסופו של דבר, טען בראון, אשתו הייתה ההיפך המוחלט מהתדמית המושלמת שדיגמנה כשפרצה בסוף שנות השמונים.

 

הבת ראתה הכל. וויטני ובתה בובי קריסטינה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
הבת ראתה הכל. וויטני ובתה בובי קריסטינה(צילום: MCT)

ניכר שהבת, בובי קריסטינה, הושפעה רבות מהנעשה בביתה. בפברואר 2015, כמעט שלוש שנים לאחר מות אימה, היא נמצאה ממש כמו וויטני - מחוסרת הכרה באמבטיה בביתה. היא נותרה כך במשך חמישה חודשים עד שהלכה לעולמה ביולי של אותה שנה, עם החלטתם של בני משפחתה לנתקה מהמכשירים ולהפסיק את הטיפול הרפואי.

 

ובחזרה לריאיון ההוא אצל דיאן סוייר. כשנשאלה וויטני אודות הנכונות שלה לא לשוב לצרוך עוד סמים, ענתה למראיינת "ובכן, אני לא הולכת להגיד לך זאת". אבל הוסיפה שאינה עוד בתהליך הרס עצמי. "אני אדם שיש בו חיים ורוצה לחיות", הצהירה. "אני לא הולכת להישבר". מסיבות טרום טקס הגראמי נערכו כרגיל, כשהיו שציינו ש"זה מה שהזמרת הייתה רוצה". איש מהנוכחים לא נראה שמח מדי.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Getty Images
תאונת דרכים בהילוך איטי. וויטני יוסטון
Getty Images
לאתר ההטבות
מומלצים