שתף קטע נבחר

טיפים לשימור ושיפור הזיכרון

המוח צורך את רוב החמצן בגופנו, מה שעוזר לפעילות סדירה. לכן קחו נשימות עמוקות, מלאו את הריאות ושחררו. אלו חלק מהטיפים שיעזרו לכם

נשימה עמוקה - המוח צורך את רוב החמצן בגופנו, מה שעוזר לפעילות סדירה. לכן קחו נשימות עמוקות, מלאו את הריאות ושחררו, עדיף בעמידה. עשו זאת בתחילת לימוד או קריאה. כך תתנו למוח את התנאים הטובים ביותר.

 

התעוררו - כשאנחנו ערניים גם הזיכרון משתפר, מאחר והמוח עובד טוב יותר. שיטות ערנות לטווח הקצר גורעות מהמוח כמו קפה או מתוקים, העדיפו פעילות גופנית, ארוחת בוקר בריאה ומאוזנת וכמובן שינה מלאה ומספקת.

 

בשעות הפנאי - תרגלו פעילויות מחשבתיות כמו פתירת תשבצים, תשחצים וסודוקו. אלו משפרים את היכולת שלנו לשלוף תשובות וזיכרונות כך גם משחק בחפצים (לישת כדור, משחק בעט, מהדק, או צעצוע קטן) כמו גם האזנה למוזיקה, בתנאי שהיא ברקע עוזרים בריכוז ומיקוד.

 

תנועה – אם עליכם ללמוד, לשנן, לכתוב, לקרוא מסמכים או לסכם מידע, עשו זאת תוך תנועה ועדיף מחוץ למרחב הלימוד – הסתובבו קצת בחדר, עשו הפסקות יזומות לטיפול בדברים קטנים. המוח שלכם ימשיך לחשוב ולעבד את המידע תוך כדי, בצורה טובה יותר.

 

מיקוד וארגון- ארגנו את המידע והתמקדו בלמידה עצמה, עשייה של כמה דברים ביחד אינה תורמת לקליטת המידע ופוגעת בזיכרון. כדי לזכור משהו ארגנו את המידע והתמקדו רק בן כך תזכרו יותר טוב וגם תצלחו מטרות.

 

הסתקרנות- התעניינות מובילה להבנה ולזיכרון, שאלו שאלות וגלו סקרנות.

 

אכילה של מזונות המכילים קולין (CHOLINE) עוזרת במעבר מידע בין תאים וביצירת ה-נוירוטרנסמיטר האחראי למרכזי זיכרון במוח.קולין נמצא בכבד בקר או ביצים, כרובית ובוטנים בין היתר . כמו כן גם רוזמרין וציפורן ידועים כמחדדים את הזיכרון ומזרימים דם למוח.

 

אסוציאציות – חברו מידע שרוצים לזכור עם מידע אחר, נגיש יותר, מוכר, אהוב או מעניין, כמו מילה, שיר, חרוז, תמונה או מספר, שקשורים לנושא.

 

חזרות- חזרו על המידע הרצוי ושננו אותו לאורך זמן, הטעות הנפוצה היא לחזור על החומר בתדירות גבוהה לזמן קצר מיד אחרי קבלתו. שינון לאורך זמן מועיל לזיכרון לטווח הרחוק.

 

קשרו את הלימוד לרגש- אנחנו זוכרים יותר זכרונות בעלי רגש או ערך סנטימנטלי, לכן קשרו את הלימוד לרגש, את מטרות הלימודים שלכם, או למשהו בעל ערך שהם מזכירים לכם.

 

הטיפים בעזרת צוות מורי "קידום" לבגרויות ופיסכומטרי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
זיכרון מוח לימודים ללמוד סטודנטית פתקים משימות ספרים מבחן מבחנים סטודנטים
צילום: shutterstock
מומלצים