שתף קטע נבחר

אושרה תוכנית סיוע בגובה 100 מיליון שקל לסטודנטים

בין היתר יוגדל תקציב קרן הסיוע לסטודנטים ותוקם קרן מלגות ייעודית לכלל הסטודנטים בישראל שנפגעו כלכלית עקב בשל המשבר על ידי מפעל הפיס. שר האוצר כץ: "המתווה יוכל לסייע רבות לסטודנטים בהתמודדות עם השלכות משבר הקורונה"

בשורה לסטודנטים: שר האוצר ישראל כץ, השר להשכלה גבוהה ומשלימה זאב אלקין, יו"ר הות"ת פרופ' יפה זילברשץ ויו"ר מפעל הפיס אביגדור יצחקי סיכמו על השקת תוכנית סיוע כלכלית בסך של 100 מיליון שקל, שתוענק לסטודנטים הנזקקים לסיוע בעקבות משבר הקורונה. התוכנית אושרה בתום מו"מ בין משרד האוצר, משרד ההשכלה הגבוהה ומשאבי המים, ות"ת, מפעל הפיס והתאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית ואגודות הסטודנטים. 

 

במשרדי הממשלה ובות"ת אמרו כי תוכנית הסיוע, היוצאת לפועל ערב תקופת המבחנים, תעניק לסטודנטים את הסיוע הכלכלי הדרוש להם על מנת לצלוח תקופה זו בהצלחה.

 

הפגנה של סטודנטים מחוץ לכנסת (צילום: חיים גולדיטש )
הפגנה של סטודנטים מחוץ לכנסת בחודש שעבר(צילום: חיים גולדיטש )

 

עיקרי התכנית:

הגדלת תקציב קרן הסיוע לסטודנטים - בשנת הלימודים תש"פ נמצאו זכאים כ- 12,000 סטודנטים, מתוך כ- 44,000 מגישי בקשות. כעת, במסגרת התכנית, יוענקו כ-10,000 מלגות נוספות. יודגש, כי במסגרת קרן הסיוע, יחולקו מלגות גם לסטודנטים הלומדים במוסדות חוץ תקציביים.

 

הקמת קרן מלגות ייעודית לכלל הסטודנטים בישראל שנפגעו כלכלית עקב בשל המשבר על ידי מפעל הפיס - במסגרת קרן זו יוענקו מלגות לאלפי סטודנטים בעבור שעות התנדבות לקהילה במסגרת תכנית "בית הספר של החופש הגדול" בחסות מפעל הפיס והרשויות המקומיות. גם במסגרת קרן מלגות זו, יחולקו מלגות גם לסטודנטים הלומדים במוסדות חוץ תקציביים.

 

סיוע לסטודנטים דרך המוסדות האקדמיים - מענה משלים לזה שכבר ניתן במוסדות האקדמיים בתחילת המשבר. במסגרת זו יינתן סיוע נוסף לסטודנטים עם קשיים כלכליים, לרבות סטודנטים המתגוררים במעונות, סטודנטים בעלי פוטנציאל נשירה וסטודנטים המתקשים בלימודיהם.

 

שר האוצר, ישראל כץ (צילום: חגי דקל)
שר האוצר, ישראל כץ(צילום: חגי דקל)

 

השר כץ אמר: "תוכנית הסיוע לסטודנטים היא בשורה גדולה לציבור הסטודנטים, שהם דור העתיד של מדינת ישראל. לאחר שקיימתי פגישה עם נציגי הסטודנטים ודנו בבעיות שאיתם מתמודדים הסטודנטים במדינת ישראל החלטתי לפעול מידית בנושא יחד עם שר ההשכלה הגבוהה והשותפים הנוספים. מתווה הסיוע שגובש על סך כ-100 מיליון שקל הוא חסר תקדים ויוכל לסייע רבות לסטודנטים בהתמודדות עם השלכות משבר הקורונה. אני מברך על שיתוף הפעולה של הגורמים בגיבוש מתווה זה. אמשיך לפעול בעוצמה ובאחריות מול האתגרים הרבים, לעודד תעסוקה ולהוביל את המשק והכלכלה לצמיחה".

 

השר להשכלה גבוהה ומשלימה, זאב אלקין, הוסיף: "המתווה שגיבשנו במסגרת השולחן העגול, ביחד עם התאחדות הסטודנטים, מפעל הפיס ומשרד האוצר יאפשר לעשרות אלפי סטודנטים לעמוד על הרגליים ולאפשר להם להתרכז בעיקר - במבחנים הקרבים ובסיום הסמסטר. אני רוצה להודות לשר האוצר ישראל כ"ץ, ליו"ר מפעל הפיס אביגדור יצחקי, ויו"ר השלטון המקומי, חיים ביבס אשר נרתמו למהלך ובחשיבה יצירתית הצלחנו להביא לסטודנטים סיוע משמעותי. כפי שאמרתי בעבר אני רואה את עצמי גם כשר הסטודנטים ומי שאחראי להשמיע את קולם בממשלה. אמשיך לפעול בשיתוף פעולה עם התאחדות הסטודנטים ולסייע במה שאפשר". 

 

זאב אלקין (צילום: אלכס קולומויסקי)
השר זאב אלקין(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

יו"ר ות"ת, פרופ' יפה זילברשץ, אמרה: "הסטודנטים היו בראש מעינן של ות״ת ומל״ג מרגע פרוץ משבר הקורונה. באופן ראוי לכל שבח והערכה התארגנו המוסדות האקדמיים לוודא שסמסטר ב' יתקיים כסדרו והסטודנטים לא יינזקו. חבילת הסיוע הכלכלי שתינתן לסטודנטים מהווה תוספת חשובה לתמיכה בסטודנטים והבטחת סיום סמסטר ב׳ ופתיחת שנה״ל תשפ״א בהצלחה״.

 

 יפה זילברשץ  ()
פרופ' יפה זילברשץ

 

שלומי יחיאב, יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית, סיכם: "מדובר בבשורה אדירה לעשרות אלפי סטודנטים שהגיעה לאחר מאבק של חודשיים, שאליו יצאנו יחד עם כל אגודות הסטודנטים כדי לוודא שכל סטודנט וסטודנטית שנפגעו יזכו לרשת ביטחון וסיוע שיאפשרו להם לצלוח את המשבר ולהמשיך בלימודיהם האקדמיים. ברצוני להודות לשר האוצר ישראל כץ שבאישור המתווה אותו גיבשנו הכיר בחשיבותם של הסטודנטים לחברה הישראלית ולעתיד המשק, למפעל הפיס יחד עם הרשויות המקומיות על שיתוף הפעולה, ליו"ר הות"ת יפה זילברשץ ולשר ההשכלה הגבוהה זאב אלקין, על תמיכתם והמאמץ הרב לגיבוש המתווה. השר אלקין, הוכחת לנו היום שאתה באמת שר הסטודנטים. לעמיתיי הסטודנטים אני אומר כעת - אפשר סוף סוף לעזוב את הכיכרות ולהתמקד שוב בתרומה לקהילה, בלמידה ובהמשך סלילת עתידנו. בהצלחה במבחנים!"

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלו שלום
הפגנת סטודנטים בחודש שעבר בירושלים
צילום: שלו שלום
מומלצים